Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
Blog > Komentarze do wpisu

Poranne golenie

Zabieg golenia męskiego zarostu, przeprowadzamy codziennie rano. Chcemy być zadbani i estetycznie wyglądać mężczyzną. W tym celu mamy do wyboru maszynki jednorazowe, maszynki z wymiennym ostrzem starczającym na kilka zabiegów oraz maszynki elektryczne. Wydaje się, że golenie jest prostym i łatwym strzyżeniem. Niestety jest kilka problemów z którymi musimy sobie poradzić. Istnieje możliwość zacięcia skóry, problem z wrastającymi włosami, zaczerwienienie i podrażnienie skóry.  

Zarost może być słaby lub mocny, włosy mogą być cienkie i łatwe do usunięcia lub bardzo twarde. Włosy porastające policzki i szyję na ogół są delikatniejsze niże te na podbródku, czy na górnej wardze. Słaby i delikatny zarost można pozbyć zwykłą maszynką, jednak twardy zarost potrzebuje dobrego zmiękczenia i lepszego sprzętu.  

Najpierw najlepiej jest umyć twarz mydłem lub żelem myjącym przeznaczonym do danego rodzaju cery. Ciepła woda zmiękcza włosy i rozluźnia skórę, co ułatwia golenie. Po umyciu twarzy należy nałożyć przy pomocy pędzla piankę, krem lub żel do golenia. Rozprowadzić kosmetyk dokładnie po całej twarzy i odczekać chwilkę, aż przyjmie się on na zarost i zmiękczy go. Może się zdarzyć, że sam kontakt kosmetyków ze skórą powoduje zaczerwieniania. Oznaczać to może uczulenie na skład kosmetyku. Warto wtedy zmienić produkt, jeśli jednak i to nie pomoże należy zgłosić się do dermatologa.  

Gdy zarost zmięknie pod wpływem preparatu, należy zacząć golenie. Zacząć należy od obszarów miękkich, czyli włosów na policzkach i szyi, następnie podbródek i górną wargę. Podczas golenia należy maszynkę płukać w ciepłej wodzie, aby oczyścić ostrze. Ścinając zarost, powinno się naprężyć skórę, przytrzymując ją od góry palcami. Ostrze maszynki prowadzić z góry na dół, niezbyt mocno przyciskając. Kiedy skóra jest źle naciągnięta może dojść do zacięcia. Ruchy powinny być zdecydowane, posuwiste i długie. Kilkukrotne przesuwanie maszynką w tym samym miejscu powoduje podrażnienie. Jeśli zarost nie jest dokładnie ogolony należy ogolić go pod włos.  

Alergicy i osoby ze skłonnością do podrażnień mogą golić się wieczorem. W trakcie snu skóra odpocznie i zaczerwienienie zniknie. Natomiast skórę z trądzikiem lub innymi zmianami skórnymi należy golić szczególnie ostrożnie. Ropnych zmian, nie należy ścinać ostrzem, gdyż bakterie mogą roznieść się po całej twarzy. Systematyczne ranienie skóry może przekształcić się w zmiany rakowe. Panowie z słabym i delikatnym zarostem mogą golić się co dwa dni.  

Po goleniu należy dokładnie opłukać twarz ciepłą wodą, aby zmyć resztki pianki czy żelu. Podczas golenia uszkodzony zostaje film lipidowy chroniący skórę i zewnętrzną warstwę naskórka. Efekt to zaczerwienienie i możliwe małe ranki. Jeśli podczas golenia doszło do zacięcia i krwawienia należy to miejsce przemyć wodą utleniona, a krwawienie tamować gazikiem lub ałunem.  

Następnym krokiem jest nałożenie preparatu łagodzącego podrażnienia, nawilżającego, odkażającego i dającego uczycie świeżości. Mogą to być kremy, balsamy lub wody po goleniu. Mężczyźni ze skłonnością do podrażnień powinni unikać kosmetyków zawierających alkohol. Preparaty te powinny zawierać pantenol, allantoinę lub wyciąg z nagietka. Na koniec warto nałożyć cienką warstwę kremu nawilżającego. W przypadku skóry tłustej po goleniu można użyć niewielkiej ilości talku kosmetycznego.  

Golenie przy pomocy golarki elektrycznej jest praktyczne i mniej kłopotliwe. Jednak nie może być stosowane przez wszystkich. Przed goleniem należy użyć specjalnych płynów, zawierających substancje powodujące usztywnienie zarostu. Dzięki temu, golenie jest równe i dokładniejsze. Stosowanie maszynki elektrycznej nie podrażnia skóry, tak jak ma to miejsce podczas stosowania maszynki z ostrzem.  

Problemem wielu panów jest zapalenie mieszków włosowych. Wywołane jest to przez bakterie. Zmiany spotykane najczęściej na policzkach i szyi. Mogą się pojawiać drobne pęcherzyki ropne. Utrudnia to dokładne golenie. Nie należy ich wyciskać tylko przemywać woda utlenioną. Trwa to kilka dni, ale nie pozostawia blizn. Jeśli jednak dłużej się taki stan utrzymuje należy udać się do dermatologa. Najczęściej przepisuje on antybiotyk.  

Pożyczanie maszynki surowo zabronione. Jest to doskonała droga do zarażenia się wieloma groźnymi chorobami, a nawet HIV i zapaleniem wątroby HCV i HBV.

zdjęcia Tumblr.com - tekst Autorka: Małgorzata Nalewajska źródło: Uroda.com

niedziela, 14 kwietnia 2013, lukeblog
Tagi: zdrowie Boys

Polecane wpisy