Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
Blog > Komentarze do wpisu

20 lat Lambdy Warszawy jeden twórców wywiad dla Repliki

Mija właśnie 20 lat od powstania Lambda Warszawa, jednej z najważniejszych – i najdłużej działającej – polskiej organizacji LGBT. Z tej okazji mamy w najnowszej „Replice” wywiad z Michałem Pawlęgą, współzałożycielem i wieloletnim działaczem Lambdy:

„20 lat temu, gdy byłem ledwo pełnoletnim człowiekiem, mieliśmy czasopismo „Inaczej” i jeszcze parę innych – erotycznych. Do tego kilka klubów gejowskich, ale źle się tam czułem. Internet ledwo raczkował. I tyle. A ja chciałem być częścią społeczności, ale niekoniecznie tej klubowej, i chciałem zmieniać rzeczywistość”

„Razem z Krzyśkiem Kliszczyńskim, który do dziś jest zaangażowany w Lambdę Warszawa (…) przed wakacjami 1997 r. zdecydowaliśmy, że założymy własne stowarzyszenie. (…) Trudnością okazało się zebranie podpisów 15 osób do komitetu założycielskiego. Ludzie bali się podawać swoje dane. Jednak się udało i Lambda Warszawa powstała w październiku 1997 r.”

„Z perspektywy czasu cała ta działalność wydaje się dziś prawie jak podziemna. Nie było mowy o oficjalnych kontaktach na przykład z samorządem. Cała działalność była finansowana w ramach zwalczania HIV/AIDS, żadne LGBT nie wchodziło w grę."

W ciągu 20 lat istnienia w Lambdzie Warszawa m.in.
- miało miejsce 15 087 rozmów Telefonu Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich (22 628 52 22)
- miało miejsce 5600 godzin poradnictwa psychologicznego
- zgromadzono 1117 książek w naszej bibliotece LGBT
- 73 osoby skorzystały z wsparcia hostelu interwencyjnego dla osób LGBT zagrożonych bezdomnością
Ponadto w Lambdzie Warszawa m.in.:
- w 2006 r. zaczął się ruch sojuszniczy rodziców osób LGBT, gdy Elżbieta Szczęsna, mama geja, jako pierwsza w Polsce, rozpoczęła dyżury doradcze. Dziś jest prezeską stowarzyszenia Akceptacja;
- w 2007 r. zorganizowano pierwszą w Polsce Żywą Bibliotekę
- w 2014 r. ruszył pierwszy w Polsce klub seniora LGBT

Lambda Warszawa – DZIĘKUJEMY i życzymy wszystkiego najlepszego na kolejne 20 lat. A cały wywiad z Michałem Pawlęgą, którego autorem jest Hubert Sobecki - do przeczytania w najnowszej "Replice".

środa, 04 października 2017, lukeblog

Polecane wpisy