Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
Blog > Komentarze do wpisu

Sąd węgierski uznał małżeństwo osób tej samej płci za granicą

Sąd węgierski orzekł uznał małżeństwo osób tej samej płci za granicą za równoważne z związkami partnerskimi, które są na Węgrze. 

Odbyła się ważna walka o uznanie praw par jednopłciowych mieszkających na Węgrzech. W środę Sąd Rejonowy w Budapeszcie orzekł, że węgierska administracja państwowa musi uznać małżeństwo pary jednopłciowej za granicą tak samo jak związkami partnerskimi na Węgrzech. Sąd pozostawił wyrok pierwszej instancji i jego uzasadnienie z kwietnia 2017 r. w którym amerykańsko-węgierska para lesbijek pozwała sędziego cywilnego w Budapeszcie za odmowę uznania ich małżeństwa z Belgii, więc obywatelka amerykańska nie mogła uzyskać zezwolenia na pobyt na Węgrzech jako członek rodziny. 

Sophie in 't Veld, pierwsza wiceprzewodnicząca ALDE, wyraziła zadowolenie z wyroku sądu: "Cieszę się, że kolejne państwo członkowskie UE podejmuje kroki w dobrym kierunku, aby usunąć niepotrzebne przeszkody, które utrudniają codzienne życie parom tej samej płci. Członkowie społeczności LGBTI powinni korzystać z tych samych praw w całej UE, przekraczając granice, nie uznawać ich praw jest oznaką dyskryminacji".

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Pierwszej Instancji odmowa sekretarza stanu cywilnego naruszała podstawowe prawa osoby, której dotyczy, odmawiając prawnego uznania wspólnego pożycia, które jest uznawana przez węgierski system prawny od 2009 r. Wczorajsza decyzja Sądu Okręgowego uchylił również rezolucję Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie i potwierdza uznanie praw.

piątek, 09 lutego 2018, lukeblog

Polecane wpisy