Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
Blog > Komentarze do wpisu

Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią

Dzisiaj, 17 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. 25 lat temu czyli 17 maja 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia, usunęła homoseksualizm z listy Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Stanowisko Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego: Psychologowie, psychiatrzy i inni specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym zgadzają się co do faktu, że homoseksualność nie jest chorobą, zaburzeniem psychicznym czy problemem emocjonalnym. Ponad 35 lat obiektywnych, dobrze zaprojektowanych badań naukowych wykazało, że homoseksualność, sama w sobie, nie wiąże się z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi czy społecznymi problemami. Homoseksualność niegdyś była uważana za chorobę, ponieważ specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym i społeczeństwo dysponowali nierzetelnymi, opartymi na uprzedzeniach, informacjami.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego: Polskie Towarzystwo Seksuologiczne jest zaniepokojone krzywdzącym wpływem społecznych uprzedzeń na funkcjonowanie psychiczne i społeczne osób homoseksualnych i biseksualnych oraz jest świadome niechlubnej roli, jaką w podtrzymywaniu tych uprzedzeń odegrała niegdyś nauka, która przez ponad sto lat (do 1973 r. w USA i do 1991 r. w Europie) uznawała homoseksualność za zaburzenie psychiczne. Ówczesne mniemanie o patologicznym charakterze homoseksualności okazało się niepoparte faktami naukowymi, lecz oparte na społecznych uprzedzeniach od wieków zakorzenionych w kulturze zachodniej. Dlatego też homoseksualność została wykreślona z obu najważniejszych klasyfikacji zaburzeń psychicznych – DSM i ICD.

Minuta cichy dla ofiar prześladowań i morderstw nienawiści wobec LGBT, cały czas giną nasi bracia i siostry tylko za to że są inni.

Śmierć wielu tysięcy osób LGBT jest bezpośrednia wynikiem ignorancji wielu ludzi w tym duchowny, strachu przed słowem "gej/lesbijka". Wielu LGBT marzenia mieli marzenie być kochanym, wielu odbiera to nie pozwala im żeby byli sobą. Wielu tyle nadziei i marzeń zostało odebrano przez przemoc, nienawiść. Jeszcze nie jest za późno są inne tysiące LGBT które pokazać im że są normalni, godni, mają prawo bycia sobą. Bóg ich kocha. Nie powinni zmieniać, jak mówiła mama Bobbiego Griffitha.

tumblr_inline_p8v8tpK60t1tsitpw_540

Miłość Nie Wyklucza: 17 maja jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, ustanowiony na pamiątkę usunięcia homoseksualizmu z listy chorób przez Światową Organizację Zdrowia. Niestety, nie możemy przywitać go dobrymi wiadomościami.

Z opublikowanego właśnie rankingu ILGA-Europe wynika, że Polska znalazła się na 27, przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o ochronę praw osób LGBT+. Oceniano między innymi stan przestrzegania praw człowieka, przepisy dotyczące tęczowych rodzin oraz zapobieganie dyskryminacji, przemocy i mowy nienawiści. Na 100 możliwych punktów Polska zdobyła zaledwie 18.

To fatalny wynik. Fatalne jest też, że trudno go uznać za zaskoczenie. Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że państwo polskie nie robi praktycznie nic, aby walczyć z homofobią, bifobią i transfobią. Że wielu jego przedstawicieli jawnie opowiada się za dyskryminacją, toleruje lub usprawiedliwia mowę nienawiści i przemoc wobec osób LGBT+.

Właśnie dlatego jest niezwykle ważne, abyśmy nadal domagali i domagały się równości i należnych nam praw. Nie wolno pozwalać, by ktokolwiek wmawiał nam, że to „temat zastępczy" albo że nie da się nic zrobić. Natomiast nasi sojusznicy i sojuszniczki nie mogą zapominać, że potrzeba jeszcze wiele wspólnej i solidarnej pracy.

Najwyższy czas, aby Polska także opowiedziała się przeciwko homofobii, bifobii i transfobii!

tumblr_inline_p8v92wGOzE1tsitpw_540

Tolerado: Dziś Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.

Według raportu ILGA EUROPE, Polska jest jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Unii Europejskiej.

Wyraź swój sprzeciw dla homofobii, transfobii i bifobii i już za tydzień bądź z nami na IV Trójmiejski Marsz Równości. Właśnie w ten sposób, będąc solidarnymi, osoby LGBT+ osiągnęły uznanie swoich praw w innych krajach.

Pamiętajcie! Razem jesteśmy silniejsze i silniejsi! Do zobaczenia 26 maja w Gdańsku!

tumblr_inline_p8v8ztigT71tsitpw_540

Partia Zieloni: 17 maja to Międzynarodowy Dzień przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. W Polsce niestety wciąż musimy o nim pamiętać. Osoby nieheteronormatywne nadal spotykają̨ się z dyskryminacją, a politycy nie traktują̨ ich problemów poważnie. Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa nie tylko utrudnia im zwykłe codzienne funkcjonowanie, ale też jest dla nich potwierdzeniem, że we własnej ojczyźnie są obywatelami i obywatelkami drugiej kategorii.

Polska nie może dłużej traktować osób LGBT+ jako gorszych Polek i Polaków Domagamy się dla nich pełni praw, ochrony przed dyskryminacją i akceptacji dla ich tożsamości! - powiedz TAK równości!

tumblr_inline_p8v90rwU911tsitpw_540

Płomień Nadziei 2018 znów zapłonie! Z inicjatywy młodych Zielonych - Stowarzyszenie Ostra Zieleń - będzie płonął dla wszystkich tych, którzy cierpią z powodu przemocy i dyskryminacji, będącej skutkiem homofobii lub transfobii.

Weźcie przyjaciół, flagi! Zapalcie znicze, świeczki i przyślijcie nam zdjęcia! Liczy się każdy, nawet najmniejszy akt sprzeciwu wobec nienawiści. Nawet jedna płonąca świeczka jest ważna.

W okolicach 17 maja – Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii – w wielu miastach Polski i Europy złożymy kwiaty, znicze, trzymając flagi tęczowe (i inne flagi LGBTQIA+), aby upamiętnić ofiary homofobii, i zwrócić uwagę społeczeństwa na codzienne problemy osób LGBTQIA+ związanych z wywieraną na nich presją, aby dostosowały się do konserwatywnego modelu rodziny i życia jednostki.

Nasza akcja ma dać nadzieję na lepsze jutro osobom cierpiącym z powodu dyskryminacji oraz pokazać solidarność uczestników ze wszystkimi osobami, które fizycznie i\lub psychicznie nie wytrzymali agresji otoczenia w swoim życiu.

Pokaż, że nie zgadzasz się z panującą bezpodstawną nienawiścią i zapal Płomień Nadziei w swojej miejscowości! Zrób zdjęcie i przyślij je nam. Wszystkie opublikujemy. Podziel się swoją historią, aby dodać innym nadziei i odwagi

The Pink Triangle Issue - Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii, magazyn Vangardist połączyli siły z Mauthausen Memorial i Serviceplan Group, by oddać hołd gejom, skazanym na śmierć w obozie koncentracyjnym.

Otwieramy Poradnię Leczenia Homofobii - Kultura Równości 
 

ONZ kampania Free Equal, klip z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii

*

czwartek, 17 maja 2018, lukeblog
Tagi: LGBT

Polecane wpisy