Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
Blog > Komentarze do wpisu

Para gejów zwróciła Polsce zrabowany podczas wojny obraz

tumblr_inline_peyb3toGRX1tsitpw_540

W zeszłym tygodniu tym, że zrabowane przez nazistów dzieło jest już w Polsce pochwaliło się Ministerstwo Kultury - nie zdradzając jeszcze szczegółów. Więcej można znaleźć w zagranicznej prasie. Okazuje się, że obraz odnalazł się u Craiga Gilmore'a i Davida Crockera - pary gejów, która 10 lat temu kupiła go na aukcji w Nowym Jorku i nie miała pojęcia o jego historii i pochodzeniu. "Portret damy" wisiał u panów w... kuchni.

W "Los Angeles Times" Gilmore opisał całą historię, nie ukrywając, że gdy panowie już wiedzieli, że będą musieli obraz oddać - "łzy napłynęły nam do oczu". "Bez dwóch zdań - wiedzieliśmy, że to nasz obowiązek i musimy zwrócić go bezpiecznie do domu" - dodaje mężczyzna. Gilmore nie ukrywał też, że dużą rolę odegrały też ich osobiste doświadczenia - jako gejów i wizyta w centrum społeczności ocalonych z Holokaustu w Izraelu.

"Nie możemy doczekać się naszej wizyty w Polsce, by zobaczyć naszą starą znajomą w Muzeum Narodowym w Warszawie" - czytamy w liście, którego fragmenty opublikował "Daily Mail" - Queer.p

sobota, 15 września 2018, lukeblog
Tagi: kultura

Polecane wpisy