Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
Blog > Komentarze do wpisu

80 rocznica nocy kryształowej

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

80 lat temu w Niemczech rozpoczęła się tzw. Noc Kryształowa. Był to pogrom zainicjowany przez rządzących Rzeszą nazistów. Tłum, w którym byli też bojówkarze SA i SS, atakował ludzi, żydowskie sklepy i mieszkania, palił synagogi, bezcześcił cmentarze. W trakcie pogromu zamordowano 91 Żydów, a około 30 tysięcy osadzono w obozach koncentracyjnych.

Noc Kryształowa była kolejnym elementem antysemickiej kampanii prowadzonej przez niemieckich nazistów. Po dojściu NSDAP do władzy zaprzęgnięto do niej cały aparat państwowy i propagandowy, w tym środki masowego przekazu. Antysemityzm i nacjonalistyczna, faszystowska ideologia stanowiły sposób na rozbrojenie społecznych nastrojów oraz zdobycie i utrzymanie władzy przez nazistów.

Pogrom zapowiadał to, co miało stać się z niemieckimi, a potem europejskimi Żydami. Rok później Niemcy napadli na Polskę. A trzy lata po Nocy Kryształowej naziści rozpoczęli realizację planu masowej zagłady Żydów.

Rocznica Nocy Kryształowej to czas, kiedy mówimy NIGDY WIĘCEJ! Nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, nacjonalizmu i antysemityzmu - Partia Razem

Dzisiejszej nocy, z 9 na 10 listopada 2018 r., wypada 80. rocznica Nocy Kryształowej. Z tego powodu niemieccy neonaziści chcieli zorganizować marsz. Został on zakazany przez sąd - Wirtualna Polska.

piątek, 09 listopada 2018, lukeblog
Tagi: dokument news

Polecane wpisy