Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
wtorek, 17 października 2017

ro50

Homofobia to straszny ból, przemoc psychiczna, nienawiść - mówią nasi bohaterowie. Gazeta.pl poprosiła pięć osób, by opowiedziały o tym, z czym musiały się mierzyć w szkole. To, co mówią, jest niezwykle smutne.

"Zostałem pobity w gimnazjum. Czekali na mnie, przygotowywali to"

"Byłam popychana na korytarzu, próbowano mnie zepchnąć ze schodów"

"Czekali na mnie po lekcjach w szatni. Jeden miał scyzoryk..."

"Rzucano we mnie piłką, to było dla nich zabawne"

"Gdy mówię coś na forum klasy, przy jakiejś prezentacji na przykład, to po prostu śmieją się ze mnie, z tego, jakich gestów używam, jaki ton głosu mam"

"Nawet, gdybym zareagował na ich homofobiczny żart, to i tak nikt by mnie nie poparł, no, może ewentualnie ze 3 osoby"

"W klasie czułem się tak, jakby to był betonowy mur, przed którym stoję i nie mam dostępu"

"Są takie tygodnie, takie miesiące, że chodzi się do szkoły, wraca się ze szkoły, przechodzi się koło mostu i się człowiek zastanawia, czy się nie zrzucić"

"Nie da się nic z tym zrobić, bo nikt nie reaguje"

To cytaty z wypowiedzi osób LGBT - Macieja, Kajetana, Łucji, Dominika i Tristana - na temat prześladowań, które przeżyli w szkole, ze względu na swoją orientację seksualną. (Replika)

'W pewnym momencie potrafią trwać tygodnie, albo nawet miesiące, kiedy chodzi się do szkoły i wraca się ze szkoły i przechodzi się obok mostu i zastanawia się czy się nie zrzucić. I to autentycznie tak po prostu wygląda. I nie da się nic z tym zrobić, bo nikt nie reaguje...'

Szkolna homofobia była i nadal jest - ale coś się zmienia: dziś coraz częściej my sami, osoby LGBT, decydujemy się o niej mówić z otwartą przyłbicą. To najważniejszy krok do rozpoczęcia rozwiązywania problemu. Maciej, Kajetan, Łucja, Dominik, Tristan - chapeau bas.

Wiemy, jak to jest ciężkie, ale im więcej nas zacznie mówić, tym szkolnej homofobii będzie mniej.

Miłość Nie Wyklucza: Homofobia to straszny ból, przemoc psychiczna, nienawiść - mówią bohaterowie filmu. Wśród nich dwóch członków Miłość Nie Wyklucza - Maciej i Dominik. Zobaczcie, co o przemocy na tle homofobicznym mówią osoby, które jej doświadczyły.

Najprawdopodobniej w każdej klasie szkolnej uczy się co najmniej jedna osoba LGBT+. O tym, jak możesz jej pomóc, dowiesz się z naszych broszur "Orientuj się!". Zapraszamy na mnw.org.pl/orientujsie, gdzie znajdziecie wszystkie materiały i informacje o planowanych spotkaniach w całej Polsce. Możesz też zamówić pakiet w wersji drukowanej goo.gl/sswhhJ.

Tagi: LGBT news
14:46, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
 

Post udostępniony przez Robert Biedroń (@robertbiedron)

Robert Biedroń opowiedział o coming outach celebrytów. W trakcie rozmowy z Plejadą. Coming out to indywidualna kwestia. Ale jak już raz się wyjdzie z szafy, to już się do niej nie wróci. Z moim partnerem nigdy byśmy tego nie zrobili, jesteśmy 15 lat ze sobą i wiemy, że mamy jedno jedyne życie. Jeśli nie przezyjemy go godnie, na naszych warunkach, to drugiej szansy nikt nam nie da - powiedział Robert Biedroń.

Nie zabrakło wątku homofobii w programie "Azja Express". Po emisji ostatniego odcinka reality show TVN emocje wzbudziły słowa, jakie wypowiedział Antoni Pawlicki w kierunku Michała Piróga i Piotra Czaykowskiego. Robert Biedroń nie krył zażenowania.

- Cieszę się, że jest Michał Piróg, który jest zaje*istym facetem. Szczególnie po tym, co ostatnio stało się w "Azja Express". Buractwa nie brakuje nie tylko w polityce. Swoją odwagą pokazuje, że ma większe jaja niż wielu heteryków. (...) Pamiętajmy, że homofobia zbiera swoje ofiary. Jak kolejny raz jakiś głupi aktor, burak jakiś powie coś homofobicznego, to przedtem niech dwa razy stuknie się w łeb - wyznał oburzony Robert Biedroń - Plejada.pl

Robert Biedroń: wierzę, że Kaczyński zagłosuje za równością małżeńską

Tagi: news
10:27, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Audycja Tok FM - Lepiej Późno Niż Wcale - 20 lat minęło... urodziny Lambdy Warszawa, rozmowa z współzałożyciele Lambdy Warszawy Krzysztofem Kliszczyńskim i Ygą Kostrzewą.

Aktorzy Antoni Pawlicki i Paweł Ławrynowicz wyrastają na najmniej sympatyczną parę celebryckiego show „Azja Express 2”. Po ostatnim odcinku mocno narazili się fanom swoimi homofobicznym żartami z innego uczestnika programu, Michała Piróga.

- Kaśka i Dorota robią nas z balona, bo ich cyce... - zaczął wulgarnie rymować Pawlicki. - Michał, Michał, pokaż rogal, jak cię w dupę ubodzie… No ale o co chodzi, przecież to pedał. Jest gejem, zabrał chłopaka, to czego się spodziewał? - dodał aktor.

Zachowanie pary w ostrych słowach skomentował również popularny bloger Piotr „Grabari” Grabarczyk: Czytam w internetach, że dwóch kretynów tj. Antoni Pawlicki i jego nic nieznaczący kolega-aktorzyna, rozprawiają w Azji Express o „pedałach” i popisują się imponującym wierszopisarstwem. Cóż, jest pewna sprawiedliwość w tym, że miliony telewidzów poznały kiedyś Antka jako dość utalentowanego aktora, a dziś w podobnych liczbach mają szansę przekonać się, że jest prostakiem i z braku lepszego słowa - idiotą. Pieniądze za udział w programie z pewnością były tego warte. Więcej takich „coming outów” poproszę! - pisze bloger. (Dziennik.pl)

Michał Piróg został zatrzymany kilka dni temu przez rosyjskie służby bezpieczeństwa na lotnisku. Do tej pory nie było wiadomo, dlaczego choreograf nie został wpuszczony na terytorium Rosji.

Tagi: Ploty
10:27, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
 

Post udostępniony przez Shaun T (@shaunt)

Amerykański instruktor fitness, Shaun T i jego mąż Scott Blokker, ogłosili będą rodzicami. ogłosili nową nowinę na Instagamie, że będą mieć bliźnięta.

Nie dawno w ostatni czwartek obchodzili piątą rocznicę ślubu, para starała o dzieci już od dawna pięć lat, wreszcie im udało zostać rodzicami.

tumblr_inline_oxx2atQdNC1tsitpw_540

Korporacja Ha!art oraz Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie wokół książki Lutza van Dijka „Cholernie mocna miłość”, towarzyszące obchodom Świętujemy 20. urodziny Lambdy Warszawa. Udział wezmą: redaktorka książki, dr Joanna Ostrowska, Mariusz Kurc i Bartek Arobal Kociemba. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Tomasik.

O książce: We wrześniu 1939 roku Trzecia Rzesza napada na Polskę. Nastoletni Stefan wraz z matką i rodzeństwem próbuje przetrwać trudy wojennej rzeczywistości w rodzinnym Toruniu. Chwyta się różnych zajęć: pracuje u niemieckiego piekarza, potem w lokalnej fabryce. Popołudniami śpiewa w chórze teatralnym. Pewnego dnia poznaje Williego – stacjonującego w mieście młodego żołnierza Wehrmachtu. Ich przypadkowe spotkanie daje początek gorącemu uczuciu. Mimo grożącego niebezpieczeństwa – relacje intymne między Polakami a Niemcami są surowo karane – decydują się walczyć o swoją miłość. Cholernie mocną miłość.

Dniu 20 października o  19:30, gdzie w Krytyce Politycznej na ulicy Foksal 16, p.II, 00-372 Warszawa.

tumblr_inline_oxx13xwVrA1tsitpw_540

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Andrzejem Selerowiczem wokół jego najnowszej powieści pt. "Zbrodnia, której nie było".

Krwawa zbrodnia w sterylnym środowisku łódzkich homoseksualistów Robotnicza Łódź w czasach głębokiej komuny. Powszechne kłopoty codziennego życia jakby nie dotyczyły Zbyszka i grona jego najbliższych przyjaciół. Goło, ale wesoło to ich motto, które pozwala zapomnieć o otaczającej siermiężnej rzeczywistości, bawić się, być sobą, plotkować czy flirtować.

Andrzej Selerowicz to wieloletni działacz na rzecz osób LGBT+, w Wiedniu, wraz z partnerem, współtworzył od lat 80-tych organizację East Europe Infomation Pool (EEIP), która gromadziła informację na temat sytuacji osób nieheteronormatywnych w krajach bloku komunistycznego. Autor książek, takich jak "Leksykon Kochających inaczej. Fakty, daty, nazwiska" i "Kryptonim Hiacynt".

Dniu 26 października o 19:00 w siedzibie Grupy Stonewall - ul. Jackowskiego 17/6, Poznań.

Tagi: LGBT
10:26, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_inline_oxx1iuybiI1tsitpw_540

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Lambdy Warszawa 31 października 2017 roku o godz. 18.00. Na spotkaniu w przyjemnej, kameralnej atmosferze porozmawiamy o najnowszej książce Renaty Lis "Lesbos".

Z opisu wydawcy: Lesbos jest wyspą wolności. Autorka buduje ze słów przestrzeń, w której o miłości kobiet można mówić w sposób w pełni niepodległy. Jej książka to arka na czas potopu i jednocześnie projekt na lepszą przyszłość; ręka wyciągnięta do potrzebujących i list w butelce. Posługując się swoją biograficzną metodą - jak wcześniej w przypadku Flauberta i Bunina - Lis łączy życie i sztukę w sposób właściwy tylko jej. Na Lesbos spotykają się: Sofia Parnok, rosyjska poetka Srebrnego Wieku zwana rosyjską Safo; Anna Kowalska, wieloletnia partnerka Marii Dąbrowskiej i autorka powieści Safona, oraz Jeanette Winterson - brytyjska pisarka, która w pewnym momencie swego twórczego życia Safoną świadomie się stała. Książka ma też inne bohaterki - m.in. Virginię Woolf, Hildę Doolittle, Adrienne Rich oraz realnie istniejącą wyspę Lesbos, którą odwiedziła autorka - ale w centrum nieodmiennie pozostaje Safo, której pieśni niosą w swoim wiecznym nurcie także opowieść Renaty Lis.

Dyskusję poprowadzi Anna Dziedzic. Jak mówi o sobie: Z wykształcenia jestem filozofką, więc i miłośniczką dyskusji, a także miłośniczką książek wszelakich, w tym czasami literatury pięknej...

tumblr_inline_oxxmrg7Rzh1tsitpw_540

Harvey Milk, Chavela Vargas, Ellen DeGeneres, Jodie Foster, Ellen Page… to tylko kilka nazwisk słynnych aktywistów, artystów czy gwiazd kina, które otworzyły się przed światem, wyszły na scenę i ogłosiły swój coming out, przyznając się otwarcie do orientacji homoseksualnej. I chociaż nigdy wcześniej nie żyliśmy w czasach tak liberalnych dla środowiska mniejszości seksualnych jak teraz – to wciąż, w niektórych krajach, funkcjonowanie w związkach jednopłciowych jest przedmiotem stygmatyzacji i skazywania ludzi realizujących nieheteronormatywne wzorce na społeczny ostracyzm. Dlatego też Koło Naukowe MyGender współorganizuje międzynarodowe, aktywistyczne i queerowe wydarzenie „Open Mic – take the stage to tell your story”, podczas którego uczestnicy będą mogli opowiedzieć swoją historię. Na scenie pojawi się także gość specjalny, uczestnik konferencji ILGA-Europe, szwajcarski poeta spokenwordowy i prawnik Meloe Gennai.

Spotkanie poprowadzi barwna postać warszawskiej sceny queerowej – drag queen Bożenada Boberek, która specjalnie dla nas przygotuje powitalny performans. O muzyczną stronę open mic zadba DJ-ka Panoptxx – w duchu byłego COCADISCO London zagra dobre intro do każdego Waszego wyjścia na scenę.

Wydarzenie odbędzie się 2 listopada w klubie Pogłos.

Pierwszy międzynarodowy projekt Koła Naukowego MyGender:

Open Mic – take the stage to tell your story” to wydarzenie zainicjowane przez członkinie społeczności akademickiej Uniwersytetu SWPS – dr Sandrę Frydrysiak oraz dr Weronikę Lewandowską.

Głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni do (merytorycznego i performatywnego) spotkania członków i członkiń Koła oraz innych studentów i studentek Uniwersytetu SWPS z międzynarodową społecznością akademicką i aktywistyczną skupioną wokół praw osób LGBTQ+.

Open Mind z Open Mic:

Każda historia może rozbawić, wzruszyć, zaszokować. Dlatego warto się odważyć i opowiedzieć swoją. Open Mic właśnie po to został wykreowany. Inicjatywa będzie miała formę konkursu: osoby zainteresowane opowiedzą/ wykrzyczą/ zaśpiewają na scenie swoją historię, a publiczność, poprzez głosowanie, wybierze zwycięzcę/ zwyciężczynię. Imprezę otworzy wywiad członka Koła Nukowego MyGender z gościem specjalnym, transgenderowym, szwajcarskim poetą spokenwordowym i prawnikiem, Meloe Gennai.

HARMONOGRAM

21.30-22.00
Rozmowa członków Koła Naukowego MyGender ze szwajcarskim poetą spokenwordowym i prawnikiem Meloe Gennai.

22.00-23.00
Występy

23.00-23.30
Głosowanie, ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody

Zasady uczestnictwa:

Osoby zainteresowane wystąpieniem zgłaszają się do organizatorów (Koło Naukowe MyGender), co najmniej 30 min. przed występem. Każdy/ każda z występujących ma 6 minut na zaprezentowanie, opowiedzenie swojej historii.

Dozwolone są teksty w języku angielskim. Jeśli chcesz wystąpić w innym języku, miej ze sobą tłumaczenie wystąpienia na język angielski. Potrzebujesz pomocy z translacją? Zgłoś się do organizatorów spotkania najpóźniej 26.11.

Na koniec wydarzenia publiczność, za pomocą rozdanych wcześniej kart do głosowania, wybiera zwycięzcę, zwyciężczynię konkursu. Na tę osobę czeka nagroda-niespodzianka sponsorowana przez KPH.

Meloe Gennai – poeta i prawnik opowiadający się za prawami mniejszości, aktywny na scenie spoken word od 2007 roku. Teksty tworzy po angielsku, niemiecku i francusku. Zdobył poetycką nagrodę Biennale Roberta Goffina. Występował m.in.: w Szwajcarii, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Belgii i Niemczech.

Bożenada Boberek – postać nieobliczalna. Kobieta z klasą, ale i z pazurem. Jej styl można określić jako małomiasteczkowy glamour. Mimo tego, iż nie wie czego chce, wie czego nie chce.

DJ Panoptxx – w duchu byłego COCADISCO London zagra wachlarzem dźwięków wysokiego dramatu italo przeplatanego elektroniką i brzmieniami entr’acte, czyli tym co zdrowe w noise’ie.

Termin i miejsce:

2 listopada 2017 r., godz. 21.30-23.30
Klub Pogłos
ul. Burakowska 12, 00-001 Warszawa

Organizatorzy:
- MyGender - Koło Naukowe (Uniwersytet SWPS)
- Kampania Przeciw Homofobii

Tagi: news
10:25, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 października 2017

zdjęcie Gays with kids

Kampania Przeciw Homofobii planuje wydać broszury informacyjnej na temat zachodzenia w ciążę i/lub zostania rodzicem przez osoby LGBT. Broszura ma dostarczyć informacji na temat istniejących w Polsce i zagranicą możliwości korzystania z procedur in-vitro, sztucznej inseminacji, surogacji oraz innych metod zostawania rodzicem.

KPH zachęca do wypełnienia ankiety, która pozwoli im przygotować broszurę rzeczywiście odpowiadającą na pytania i wątpliwości osób którzy chcą zostać rodzicem. Ankieta jest TUTAJ.

Pinksixty News wiadomości LGBT

Deutsche Welle życie lesbijek w Rosji

Buzz Fedd na obozie muzycznym dla osób LGBT w Karolinie Północnej

CBS Los Angeles historia Dillona Eismana jak z starych używany ubrań robi ubrania dla bezdomnej młodzieży LGBT

Reportaż I-Vice na temat bycia osobą transpłciową w RPA Johannesburgu.

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Tagi: kph LGBT news
22:05, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_inline_oxxip4RdxW1tsitpw_540

Projekt Miłość Nie Wyklucza edukacyjny o tematyce LGBT+ trwa! Jeszcze w tym miesiącu zaczniemy wysyłkę pakietów, które u nas zamawiacie. Przypominamy że możecie też odebrać je od nas osobiście na jednym ze spotkań, które organizujemy w miastach w całym kraju.

Kolejne wydarzenie "Orientuj się!", tym razem w Kielcach. W trakcie spotkania opowiemy Wam o naszym projekcie edukacyjnym, rozdamy pakiety i porozmawiamy o tym, jak przeciwdziałać uprzedzeniom.

Materiały znajdziecie też tutaj: mnw.org.pl/orientujsie Widzimy się o 17.30 w Regionalnym Centrum Wolontariatu, ul. Żeromskiego 36.

Serdecznie dziękujemy Prowincja Równości za pomoc w organizacji wydarzenia.

Do zobaczenia!

Jeśli nie możecie pojawić się na spotkaniu, a chcecie zamówić pakiet materiałów drukowanych, skorzystajcie z tego formularza: https://tinyurl.com/y7abzpx8

W październiku widzimy się jeszcze w: Warszawie - 27.X | 19.30 - 21.00 | Państwomiasto, ul. Andersa 29 Poznaniu - 28.X | 16.00 - 17.30 | Centrum Stonewall, ul. Jackowskiego 17

Szczegóły o kolejnych miastach, które odwiedzimy z "Orientuj się!" podamy wkrótce. Zostańcie z nami!

Wspólnie z Queer.pl i Queerowy Maj/Marsz Równości w Krakowie oraz Miłość Nie Wyklucza spotkanie z Krakowa.

Tagi: LGBT
20:49, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

jg

Bezpłatna grupa rozwojowa LGBT w Jeleniej Górze. Czy się czujesz jak jedyny gej/ jedyna lesbijka w Twojej miescowości? Czy jesteś osobą biseksualną lub trans? A może jesteś na drodze poszukiwania swojej tożsamości, chcesz się na nowo zdefiniować lub czujesz się pomiędzy wszystkimi kategoriami? Czy szukasz bezpiecznego miejsca, gdzie Twoje wątpliwości, problemy i przemyślenia trafią na otwarte uszy? A może rozglądasz się za osobami, które mają podobne doświadczenia jak Ty i z którymi możesz je podzielić i dyskutować na tematy LGBTQ?

Jeśli szukasz możliwości spotkania się z innymi osobami nieheteroseksualnymi, bycia akceptowaną/nym, nieocenianą/nym i wspieraną/nym, to teraz masz taką szansę.

Będziemy wspólnie omawiać różne tematy, eksplorować je i uzyskiwać większą świadomość siebie i świata.
Dołącz do naszej grupy rozwojowej w Jeleniej Górze.

Termin: środy w godzinach 18:00 do 20:00, pierwsze spotkanie 18.10.17 o 18:00
Miejsce: Gabinet PROCESS WORK, Jelenia Góra
Cena: spotkania są bezpłatne
Grupę prowadzi: psychoterapeutka Rita Mari Schaeper
Kontakt i zgłoszenia: rita.schaeper@gmail.com, tel.: 530 728 959 www.facebook.com/pg/Grupa-Rozwojowa-LGBTQ-Jelenia-Góra
Superwizor: Zbigniew Miłuński

Tagi: LGBT
17:28, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_inline_oxx1nrPN3n1tsitpw_540

Zapraszamy na październikiowe spotkanie grupy dyskusyjnej! W tym miesiącu będziemy rozmawiać o tożsamości płciowej. Do zobaczenia!

Grupa dyskusyjna przeznaczona jest dla osób LGBT+, ich rodzin oraz sojuszników i sojuszniczek w każdym wieku, które chcą:

• poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą społeczności LGBT+,

• wymienić się doświadczeniami i spędzić czas w miłej atmosferze,

• uzyskać wsparcie i poczynić krok na drodze ku rozwijaniu pozytywnej tożsamości,

• dać wsparcie tym osobom, które tego potrzebują,

• nawiązać nowe znajomości / przyjaźnie.

Na spotkaniach grupy dyskusyjnej obowiązują następujące zasady:

• Rozmawiamy w miłej atmosferze, szanujemy się i nie oceniamy.

• Osoby biorące udział w spotkaniu zobowiązują się do utrzymania w tajemnicy wszystkich informacji o uczestnikach i uczestniczkach grupy oraz o szczegółach dotyczących ich życia osobistego.

• Osoby biorące udział w spotkaniu mogą być jedynie biernymi słuchaczami. Nie ma przymusu zabierania głosu.

• W każdej chwili bez podawania przyczyny można opuścić spotkanie.

• Spotkanie ma charakter otwarty, jest bezpłatne.

• Spotkanie odbywa się w miejscu sprzyjającym społeczności LGBT+.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: teczowe.opole@gmail.com. Dniu 28 października o 16:00  miejsce Wegeneracja ulica Młyńska 1, 45-011 Opole.

Tagi: LGBT
17:28, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Zaproszenie  na cykl spotkań dyskusyjno-filmowych organizowanych przez Instytucja Filmowa SILESIA FILM - MYŚLENIE WEDŁUG WARTOŚCI

✓ Tematem trzeciej debaty w dniu 17 października (wtorek!), o godz. 18:00, będzie RÓWNOŚĆ.

Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują wydarzenia ostatnich tygodni. Na ustach wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.

Polacy znów zaczęli pytać o sens i znaczenie elementarnych idei. Jako instytucja kultury nie tylko chcemy, ale powinniśmy wziąć udział w tej ogólnopolskiej dyskusji. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl debat o podstawowych pojęciach - ich sensie i znaczeniu dla naszego życia. Zaplanowaliśmy cykl spotkań, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji - MYSLENIE WEDŁUG WARTOŚCI - to, oczywiście, nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? Jak pisał Tischner, "aby zachować się w tym naszym małym świecie, musimy umieć czytać wartości". Celem naszych spotkań jest próba czytania wartości, według których możemy żyć i budować lepszą wspólnotę. Przyzwoite społeczeństwo, w którym jest miejsce dla każdego z nas. Nie zależnie od poglądów politycznych, religijnych czy światopoglądowych.

✓ Trzecie spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości, jaką dla Polaków jest RÓWNOŚĆ. Paradoksalnie w kraju, w którym powstała Solidarność, wciąż jest zbyt wiele nierównośći społecznych i ekonomicznych. Widzimy także brak równości wobec prawa, jeśli chodzi o mniejszości religijne czy też seksualne.

17 paźdzIernika (wtorek!), o godz. 18:00, z tematem równości zmierzą się m.in.:

→ ADAM BODNAR (Rzecznik Praw Obywatelskich),
→ MARTA FREJ (artystka, laureatka nagrody Okulary Równości 2015 przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej),
→ MAREK MIGALSKI.

Prowadzenie: Jarosław Makowski

17:02, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_inline_oxx3u3ViVQ1tsitpw_540

Fundacja IRSE zaprasza na bezpłatne warsztaty na temat sposobów reagowania na mowę nienawiści.

Mowa nienawiści obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji m.in.: nietolerancję wyrażającą się w agresywnym nacjonalizmie i etnocentryzmie, dyskryminację i wrogość wobec osób należących do grup mniejszościowych (wg. Rady Europy).

W latach 2014 – 2016 znacząco wzrósł odsetek osób mających do czynienia z mową nienawiści w mediach i sytuacjach codziennych. Im więcej mowy nienawiści w otoczeniu, tym większa gotowość do jej użycia.

Celem warsztatów jest wzmocnienie umiejętności i rozwój kompetencji uczestników/uczestniczek w zakresie reagowania na mowę nienawiści.

Tematy dyskutowane podczas warsztatów:

-Czym jest mowa nienawiści i jak ją rozpoznać?

-Sposoby reagowania na mowę nienawiści

-Jak mówić nie dyskryminując?

-Zgłaszanie treści zawierających mowę nienawiści

Do udziału zapraszamy osoby zainteresowane przeciwdziałaniem wszelkim formom dyskryminacji, w tym przede wszystkim: przedstawicieli/-ki instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, edukatorów/-ki, animatorów/-ki, liderów/-ki lokalni, osoby pracujące z młodzieżą i grupami mniejszościowymi.

Termin: 28-29 października 2017

Godziny: 10:00-18:00

Miejsce: Gdańsk Dolne Miasto, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, sala 001 A

Prowadzący

Tomasz Piątek – feminista, edukator antydyskryminacyjny, pedagog. Od ponad 10 lat zaangażowany w działalność prospołeczną. Inicjator i organizator wielu wydarzeń i projektów o profilu społeczno-kulturalnym. Związany m.in. z grupą „Głosy Przeciw Przemocy” oraz zespołem Nei 269. Od grudnia 2014 r. członek Zarządu Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfAVVk5SNcBAF1Kys0wj4qgmK-ozV_tfBW_GiMmGUF0Er9J-A/viewform

Na zgłoszenia czekamy do 15.10.2017 r. Potwierdzenie udziału w warsztatach prześlemy droga mailową do 22.10.2017 roku.

Warsztaty są częścią projektu "Równi w różnorodności" finansowanego ze środków Urzędu Miasta Gdańska.

Tagi: news
15:26, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_inline_oxx2ow4X1M1tsitpw_540

Program artystyczny Divas Night schodzi ze sceny. Zagramy dla Was ostatni spektakl już w sobotę. To będzie niesamowity spektakl, bo tzw. "zielony". Wszystko się może zdarzyć. Zmiana piosenki, psikusy kabaretowe. Koniecznie musicie być z Nami tego wieczoru.

Jedyna w Polsce Rewia Drag Queen – Brawurowe wykonania przebojów dobrze Wam znanych i tych, które dopiero odkryjecie – Roztańczone, kolorowe, pełne humoru i uśmiechu widowisko – Prestidigitator, magik, iluzjonista – Wyjątkowa atmosfera

Wstęp: 50 zł [normalne] / 40 zł [ulgowe] REZERWACJA BILETÓW/504-810-502. Dniu 21 października o 19:00 w Teatrze Barakah - Paulińska 28, 31-065 Kraków.

Tagi: news
15:26, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_inline_oxx2sihhje1tsitpw_540

Dziś rozpoczął się bardzo ważny dla nas tydzień! Od dzisiaj do niedzieli (22 października) trwa głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego miasta Opola na rok 2018!

Poniżej znajdziecie opisy projektów, z którymi wystartowaliśmy/-łyśmy oraz link, gdzie można zagłosować.

Napisaliśmy/-łyśmy dwa projekty - jeden mały i jeden mikro.

➡️Projekt mały "Festiwal Różnorodności" Nr projektu: 180/18‼️
W tym projekcie zakładamy:
- zorganizowanie Żywej Biblioteki 
- zjazd organizacji pozarządowych z całej Polski
- przeprowadzenie badań dotyczących sytuacji osób LGBTQIA na Opolszczyźnie
- koncert zespołu "Zdrada Pałki"
- spotkania autorskie
- pokazy filmów

➡️Projekt mikro "Warsztaty antydyskryminacyjne w opolskich liceach"Nr projektu: 181/18‼️
W tym projekcie zakładamy:
- zorganizowanie czterech warsztatów antydyskryminacyjnych - dwóch dla uczniów i uczennic oraz dwóch dla kadry nauczycielskiej.

‼️ZASADY GŁOSOWANIA‼️ 
 http://www.opole.pl/rozpoczynamy-glosownie-do-budzetu-obyw…/ 
GŁOSUJEMY TUTAJ: https://dialog.um.opole.pl/

Może głosować każda osoba, która ukończyła 16 rok życia oraz mieszka w Opolu (MELDUNEK NIE JEST WYMAGANY)

Tagi: news
15:26, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

lambda2

Z ogromną radością zapraszamy Was na obchody 20-lecia Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Działamy nieprzerwanie od 1997 roku!
Dziękujemy Wam, że byliście, byłyście i jesteście z nami. Dajecie nam energię do codziennej pracy – wspierania osób LGBT i budowania dla nich bezpiecznej przestrzeni.

20. urodziny najstarszej w Polsce tęczowej organizacji to ważne wydarzenie dla całej naszej społeczności, dlatego zapraszamy Was do wspólnego świętowania. Historia Lambdy Warszawa to historia wszystkich osób, które w niej działały, wspierały ją i korzystały z jej pomocy.

Taki jubileusz nie zdarza się codziennie, dlatego świętować będziemy nie jeden, ale aż pięć dni! Zaczynamy 17 października.

W PROGRAMIE:
– wystawa „20 Lat Lambdy Warszawa" – 17-19.10
– wykłady o tym, jak powstawał ruch LGBT w Polsce
– konferencja „Równość w Budowie. Historia-Społeczność-Kultura LGBT” – 20.10
– wręczenie Międzynarodowej Nagrody Tolerancji – 20.10
oraz
– Impreza urodzinowa Lambdy Warszawa – 21.10

*

Serdecznie zapraszamy na wystawę „20 lat Lambdy Warszawa”, towarzyszącą obchodom 20. urodzin Stowarzyszenia.  Na wystawie zaprezentujemy część zbiorów archiwalnych dotyczących początków i najważniejszych inicjatyw Lambdy Warszawa.  To świetna okazja, żeby porozmawiać o historii ruchu LGBT w Polsce, o tym, co robimy obecnie oraz żeby napić się herbaty w miłym towarzystwie. 

Wystawie towarzyszyć będą dwa wystąpienia działaczy Lambdy, którzy byli z nami we wczesnych latach: 
– 17.10, godz. 18.00 
Piotr Brodacki i Krzysztof Kliszczyński opowiedzą o początkach ruchu LGBT w Polsce, Ośrodku Rainbow, kampaniach konstytucyjnych i pierwszych paradach,
– 18.10, godz. 18.00 
Yga Kostrzewa opowie o spisanych początkach Lambdy Warszawa, czyli biuletynie „Tęczątko”, którego była wieloletnią redaktorką. 

Kiedy w 1997 roku powstawała Lambda Warszawa, tworzył ją zespół kilkunastu osób pragnących działać na rzecz raczkującej organizacyjnie społeczności LGBT w Polsce. W tamtym czasie samo pojęcie LGBT nie istniało jeszcze w polskim dyskursie publicznym.

Pierwsze lata działalności Lambdy Warszawa to z jednej strony działalność typowo pomocowa – prowadzenie Telefonu Zaufania (działa nieprzerwanie od 1995 roku), wsparcie psychologiczne czy grupy wsparcia; z drugiej – angażowanie się w pierwsze publiczne działania społeczne i polityczne – współorganizowanie pierwszych Parad Równości, akcje mające zapobiegać przejawom homofobii i zwiększać widoczność gejów i lesbijek. 

To w Lambdzie Warszawa pierwsze swoje spotkania miała grupa osób transpłciowych, z których potem zrodziła się Fundacji Trans-Fuzja; do Lambdy – przed powstaniem w 2001 roku KPH – przychodził Robert Biedroń; to wreszcie Lambda Warszawa uruchomiła pierwszy w Polsce fundusz mikrograntów dla innych organizacji i grup nieformalnych LGBT – Fundusz Stonewall; to Lambda – wraz z KPH i ILGCN – powołały do życia Fundację Równości, która przez wiele lat organizowała warszawską Paradę Równości; Lambda powołała też pierwszy w postkomunistycznej Europie Hostel Interwencyjny dla osób LGBT.

O tym i o innych ważnych wydarzeniach z historii działania Lambdy Warszawa będziecie mogli dowiedzieć się z naszej wystawy. Serdecznie zapraszamy!

*

Z okazji obchodów 20. urodzin Stowarzyszenia Lambda Warszawa serdecznie zapraszamy na konferencję „Równość w budowie. Historia – Społeczność – Kultura LGBT”. 

Czas: 20 października, godz. 10.15-16.40.
Miejsce: Biblioteka Miejska na Koszykowej.

Konferencja będzie świetną okazją do spojrzenia wstecz na historię ruchu LGBT w Polsce w czasach wojny, PRL-u oraz w latach 90. W części historycznej wystąpią: Joanna Ostrowska, Paweł Fijałkowski, Łukasz Szulc i Krzysztof Tomasik. 

Zadamy sobie także pytanie „Gdzie jesteśmy?”, razem z przedstawicielkami i przedstawicielami innych organizacji zastanawiając się nad tym, z jakimi wyzwaniami boryka się obecnie społeczność LGBT w Polsce.
Rozmawiać będą:
Hubert Sobecki, Miłość nie wyklucza
Sue Bartel, Grupa Stonewall
Edyta Baker, Fundacja Trans-Fuzja
Anton Ambroziak, Codziennik Feministyczny, OKO.press
Mirka Makuchowska, Kampania Przeciw Homofobii 
Roma Cieśla, dawna Lambda Kraków
Michał Pawlęga, Lambda Warszawa

Nie zabraknie refleksji nad różnymi przejawami kultury LGBT oraz nad tęczowymi wątkami w kulturze. O tym mówić będą: 
– Marta Konarzewska, Krytyczka kultury, redaktorka i scenarzystka,
współautorka scenariusza filmu „Nina” (rez. Olga Chajdas)
– Błażej Warkocki, krytyk literacki, publicysta, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
– Natalia Judzińska, członkini Zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN,
gitarzystka feministycznych zespołów punkowych (Miraz, Mass-Kotki)
– Monika Rak i Agnieszka Małgowska, Damski Tandem Twórczy, lesbijskie artaktywistki (O'LESS Festiwal, KNH), twórczynie filmowe i teatralne (L.Poetki, Orlando), archiwistki (A kultura LGBTQ+ nie poczeka)
– Bartosz Żurawiecki, krytyk filmowy, pisarz, dziennikarz

Lambada Warszawa

zdjęcie TVP - Tomasz Bączkowski

Od poniedziałku do piątku: E! News o 22:00 na E! Entertainment. Moda na sukces o 19:30 na Nowa TV. Współczesna rodzina o 20:00 na Fox Comedy HD, po 6 odcinkach. Teoria wielkiego podrywu 2x 22:00 na Comedy Central. Chirurdzy o 15:55 na TVN 7. Barwy szczęścia, o 20:05 na TVP 2. Pogotowie ślubne Randy'ego o 18:00 na TLC. Ekipa z Newcastle o 00:00 na MTV Polska. Will i Grace 6, 2x o 22:55 na Fox Comedy

Siostra Jackie, od środy po dwa odcinki o 19:05 na HBO 3, kilka akcentów LGBT miedzy innymi Dr Fitch "Call Me Coop" Cooper (grany przez Petera Facinelli) ma dwie matki. (After Ellen)

Dodatkowo Haaz Sleiman, który jest gejem i muzułmaninem

Poniedziałek: Dr Christian i wstydliwe choroby, odc. 7 o 20:30 na TLC. Kroniki Times Square, odc. 6 o 20:10 na HBO. Bake off - Ale ciacho! 5 o 21:50 na TVP2. Sex Pod o 01:00 na MTV Polska. Gogglebox. Przed telewizorem o 22:00 na TTV.

Masters of Sex 2, odc. 10 o 23:00 na TVN 7. Virginia stara się znaleźć lekarstwo na problemy seksualne Billa. Wkrótce Masters dowiaduje się, że ktoś prowadzi podobne badania do tych, które opracowuje z Johnson. Postanawia zatrudnić specjalistę od PR-u. Brat Williama, Frank, przekonuje go, że to alkoholizm ojca, nie zaś sam rodzic, był odpowiedzialny za przemoc domową w ich domu. Libby chce za wszelką cenę dowieść Robertowi, że jest w stanie mu pomóc. Namawia Virginię, by zapewniła jej alibi.

Drunk History - Pół litra historii, odc. 1 o 23:00 na Comedy Central, udziałem Michała Piróga

Wtorek: Moje wielkie greckie wesele 2 o 19:55 na CANAL+ Family. Królowe życia 3, odc. 7 o 21:00 na TTV.

Akta Czajkowskiego o 01:00 na CANAL+ Discovery. Na podstawie pamiętników i listów artysty twórcy filmu rysują zupełnie nowy portret psychologiczny muzycznego geniusza, który stworzył "Jezioro łabędzie". Dokument w niezwykły sposób przenosi postać Piotra Czajkowskiego do współczesności. Jego nieznany dotychczas wizerunek jest bardzo poruszający. Reżyser pochyla się nad kwestią homoseksualizmu słynnego kompozytora i nad tym, jak wyglądało jego życie w homofobicznym środowisku.

Środa: Królowe życia 3, odc. 7 o 00:00 na TTV. Orphan Black, odc. 6 o 23:00 na WP. Gogglebox. Przed telewizorem o 23:15 na TTV. Azja Express, odc. 7 o 21:30 na TVN

 

Czwartek: Dr Christian i wstydliwe choroby, odc. 7 o 21:30 na TLC. Operacje plastyczne do poprawki, odc. 7 o 22:30 na TLC. American Horror Story: Kult, odc. 7 o 23:00 na FOX HD. Drunk History - Pół litra historii, odc. 2 o 22:00 na Comedy Central.

Karl Lagerfeld - samotny król o 23:25 na CANAL+ Discovery. Film dokumentalny opowiadający o życiu Karla Lagerfelda, słynnego projektanta mody, fotografa, artysty. To niezwykła historia legendarnego projektanta, opowiedziana przez niego samego. Widzowie dowiedzą się, jak wyglądało jego dzieciństwo i jak rozwijała się jego kariera w przemyśle modowym w Paryżu. Twórcy wyjaśnią, dlaczego zawsze nosi rękawiczki i z jakiego powodu ukrywa swoją datę urodzenia.

Piątek: Królowe życia 3, odc. 8 o 22:00 na TTV. Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem o 21:00 na HBO 3.

Sobota: Gogglebox. Przed telewizorem o 22:45 na TTV. Królowe życia 3, odc. 8 o 23:30 na TTV. Twoja Twarz Brzmi Znajomo 8, odc. 7 o 22:05 na POLSAT. Dzidzitata, 5x od 16:00 na Comedy Central Family. Imperium 3, odc. 9 - 10 o 20:05 na FOX.

Niedziela: Z kamerą u Kardashianów o 20:00 na E! Entertainment. Dzidzitata 5x od 16:00 na Comedy Central Family. Warsaw Shore Summer Camp 3, odc. 8 o 23:00 na MTV Polska.

Wataha 2 odc. 2 o 20:10 na HBO. Reżyserami drugiego sezonu Watahy jest miedzy innymi Kasia Adamik. Akcja serialu rozpoczyna się cztery lata po wydarzeniach pierwszego sezonu. Pogranicze jest niespokojne, coraz więcej ludzi nielegalnie przekracza granice, a Straż Graniczna funkcjonuje pod ogromną presją. Po odkryciu makabrycznej zbrodni na granicy prokurator Dobosz (Aleksandra Popławska) otrzymuje zadanie poprowadzenia śledztwa i pełna obaw wraca w Bieszczady.

Zjednoczone Stany Pisarzy, odc. 8 o 20:25 na CANAL+ Discovery.

Tagi: media
10:26, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

ro49

Australijski komiksowy blogger Brad Guy i jego chłopak Beau, byli na wakacjach w Irlandii Północnej, tam zaręczył się. Brad, 26 letnich, z Melbourne, rozpoczyna film mówił, jak planował podróż, kiedy Beau powiedział mu, że jego ulubionym miejscem na świecie jest Irlandia Północna ze względu na tętniące życiem zielone krajobrazy i niezwykłe uroki.

Dodatkowo zaprojektował również pierścionek zaręczynowym, opisuje tradycyjny irlandzko celtycki pierścionek claddagh z dwiema rękami, które spotykają się w serce i koronę.

Brad mówi mu: "Chcę, żebyś był ze mną na zawsze" Beau jest prawie zbyt skromny, żeby odpowiedzieć, ale potrafi radośnie pokiwać głową i pocałować.

Irlandia Północna pozostaje jedyny rejon Wielkiej Brytanii, nadal nie rozpoznaje małżeństw tej samej płci, ale i też Australia która obecnie toczy debata na temat równości małżeństw. W związku z tym Brad wzywał swoi rodaków na głosowanie na tak.

Tagi: love
10:26, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 756