Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
sobota, 03 października 2015

Replika: Papież Franciszek podczas swej wizyty w USA nie znalazł czasu na spotkanie w schronisku dla bezdomnej młodzieży LGBT (co ponoć mu proponowano), ale.. . spotkał się z Kim Davis, w ostatnich dniach najbardziej znaną amerykańską homofobką.

Davis jest urzędniczką z Kentucky, która odmawia wydawania świadectw małżeńskich parom jednopłciowym, tłumacząc, że religia jej nie pozwala (a jest nią chrześcijaństwo).

Spotkania z Davis nie było w oficjalnym programie wizyty. Podobno papież powiedział urzędniczce, by trzymała się mocno („stay strong”).

Amerykańska społeczność LGBT jest, co zrozumiałe, rozczarowana postawą papieża.

Skomentował ją również Antony Hegarty, znany transpłciowy wokalista:

„Byłem pod wrażeniem podejścia Franciszka do spraw środowiska naturalnego i klimatu. Ale teraz, po perfidnych słowach, że tradycyjna rodzina jest zagrożona (zagrożona małżeństwami jednopłciowymi, jak myślę?) i po sekretnym spotkaniu z tą kompletnie zagubioną Kim Davis…

Franciszek powinien wystosować oficjalne przeprosiny w imieniu Watykanu za całe wieki prześladowań, tortur a czasem wręcz morderstw osób transpłciowych – a wszystko to, oczywiście, w imię Boga. Chyba że jesteśmy niegodni papieskiego miłosierdzia – w przeciwieństwie do przestępców, rdzennych Amerykanów czy biednych? Nie ma we Franciszku nawet odwagi, by otwarcie pokazać swą homofobię. Wiedząc, że to byłoby niekorzystne dla jego popularności, sadzi swoje nasionka nienawiści w sekrecie – nasionka, które owocują rzeczywistą przemocą wobec osób LGBT”

p.s. Kim Davis jest obecnie w czwartym związku małżeńskim.

Tagi: LGBT
23:14, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

W pierwszym udzielonym wywiadzie przyznaje tygodnikowi "Wprost”: - Wszedłem w mentalny schemat, którego mnie nauczono, że ktoś taki, jak gej, nie istnieje, bo nie ma czegoś takiego, jak trwała orientacja homoseksualna. To była choroba, jakiś brud, pomyłka, od której Bóg mnie kiedyś uwolni. Coś, co - choć jest we mnie - nie jest moje.

Z ks. prałatem Krzysztofem Charamsą z Kongregacji Nauki Wiary rozmawia Marcin Dzierżanowski.

Nie tylko chcę - mam taki obowiązek. Nie potrafię żyć dłużej w schizofrenicznym konflikcie, który mnie niszczy. Czuję, że jeśli nie powiem, kim jestem, moje świadczenie o Bogu i moja służba kapłańska nie będą miały sensu. Po długim okresie zmagań ze sobą dojrzałem do tego, by mojemu Kościołowi publicznie to powiedzieć. Bez wstydu i lęku, bez poczucia winy, który zabijał mnie przez wiele lat. Jestem gejem.

Bo dziś już wiem, że to, kim jestem, jest fantastycznym potencjałem mojego życia. Nie jestem w stanie mojej homoseksualności oddzielić od kapłaństwa. Tylko w zgodzie z moją orientacją mogę rozwijać swoje relacje z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem.

To był czas, kiedy Watykan coraz częściej się zajmował homoseksualnością. W 2003 r. ukazał się dokument „Uwagi dotyczące projektów legalizacji prawnej związków między osobami homoseksualnymi” krytykujący państwa, które wprowadzają związki partnerskie. Dwa lata później dokument zabraniający wyświęcania osób homoseksualnych na księży.

Wszystkie te dokumenty przechodziły przez nasze biuro. Chyba nie muszę mówić, że wtedy się z nimi zgadzałem, choć tematu unikałem jak ognia. Byłem dogmatykiem, a kwestia homoseksualności to raczej domena teologii moralnej. Uspokajałem się, że nie będę musiał się tym zagadnieniem w Kongregacji zajmować.

Mam wrażenie, że homoseksualność to w środowisku księży obsesja. Panuje silna presja, by nienawidzić gejów, pokazywać, że się czuje do nich wstręt. Większość prywatnych żartów księży to dowcipy z Żydów i gejów.

Gdy padały homofobiczne słowa, milczałem i z bólem kiwałem głową na tak. Godziłem się na psychologiczny gwałt, bo nie byłem w stanie protestować. Dziś niestety czuję, że moim milczeniem i strachem uczestniczyłem w stygmatyzowaniu osób homoseksualnych. Za to dziś chcę prosić o przebaczenie całą wspólnotę ludzi LGBTI, każdego geja, każda lesbijkę i każdą osobę należącą do mniejszości nieheteroseksulnych. Muszę prosić o przebaczenie w imieniu moim, ale i w imieniu mojego Kościoła.

Decyduje się Ksiądz na swój coming out u progu Synodu. Może trzeba było poczekać?

Nie ma na co. Wiem, że wynik tego Synodu w kwestii homoseksualności jest już właściwie przesądzony. Właśnie dlatego czuję, że muszę to zrobić teraz. Chciałbym, żeby ojcowie synodalni mieli przed oczami moją twarz. I usłyszeli: jestem gejem i właśnie będąc gejem, jestem dobrym księdzem. Proszę mój Kościół, by się obudził z koszmarnego snu. Proszę mój Kościół by się opamiętał w swoim zamknięciu na prawdę człowieka!

Co będzie z Księdzem po coming oucie?

W Watykanie, w jego doktrynalnym sercu, jakim jest Kongregacja, to pierwszy taki przypadek, więc moja decyzja nie ma precedensu. Ale się nie łudzę. (…) Wiem, że moja decyzja może być poniekąd historyczna, dlatego chciałbym, by stała się dla Kościoła cichym wyrzutem sumienia.

Mógł Ksiądz odejść w ciszy.

Jest taka teza teolożek feministycznych: „Jeśli zostaniecie w Kościele, bądźcie głośne. Jeśli zdecydujecie się odejść, odchodźcie z hukiem”. Trzeba przerwać tę zmowę milczenia. Bo to milczenie jest nieuczciwe wobec Kościoła i świata. Kościół musi usłyszeć, że to jak traktuje osoby homoseksualne jest po prostu nieludzkie. By przybliżać czas przemiany Kościoła. Całość na Wprost.pl

Oświadczenie Tygodnika Powszechnego ws. księdza Charamsy: Czy jego coming out powinien zmienić cokolwiek w odbiorze artykułu, który opublikowaliśmy? Oczywiście nie, choć można się spodziewać, że ważny głos na temat języka nienawiści używanego przez człowieka podającego się za eksperta Episkopatu (co zresztą szczęśliwie zdementował dziś rzecznik KEP), będzie teraz przez wielu bagatelizowany, bo autor tekstu okazał się czynnym gejem.

Czy wiedząc o jego życiu osobistym opublikowalibyśmy ten artykuł? Ks. Adam Boniecki cytował przed tygodniem Tomasza à Kempis: „Nie pytaj, kto powiedział, ale patrz, co powiedział”. Wszystko, co napisał ksiądz Charamsa o księdzu Oko, pozostaje prawdą. Na pewno mając dzisiejszą wiedzę poprosilibyśmy jednak księdza, żeby swoim dramatycznym wyznaniem zamknął cały tekst. Oczywiście wiemy, że wielu uznałoby go wówczas za niewiarygodny. Ale to przecież ci sami, którzy i bez wiedzy o orientacji ks. Charamsy artykuł za taki uważają. Do tych, którzy nie patrzą, kto mówi, ale – co mówi, ów artykuł przemówiłby jednak jeszcze mocniej.

Oto lista jego żądań, którą nazwał "nowym manifestem wyzwolenia”:

1. Wyzbycie się homofobii i dyskryminacji homoseksualistów

Żądamy, aby Kościół katolicki wyzbył się działań, mentalności i języka homofobii, języka nienawiści, poniżania i deprecjonowania, marginalizacji, stygmatyzacji i odrzucenia osób LGBT. Żądamy zaprzestania przez Kościół dyskryminacji i tzw. miękkiego prześladowania (soft persecution) tych osób tak w jego obrębie, jak poza jego granicami.

2. Potępienie karania za homoseksualność

Żądamy, aby Kościół jednoznacznie wypowiedział się przeciw karaniu za orientację seksualną, przeciw karze śmierci czy więzienia, przeciw wszelkim aktom okrucieństwa, przeciw jakiejkolwiek dyskryminacji osób z powodu orientacji seksualnej, jak również przeciw próbom poddawania “terapiom naprawczym” osób należących do mniejszości seksualnych.

3. Zaprzestanie przez Kościół ingerowania w gwarantowanie praw człowieka przez demokratyczne państwa

Żądamy, aby Kościół zrewidował dotychczasowe zachowanie wobec państw i narodów, które w wyniku demokratycznego rozwoju cywilizacyjnego starają się zagwarantować prawa człowieka, w tym prawo do miłości i do małżeństwa cywilnego, osobom należącym do mniejszości seksualnych. Cywilizowanym krajom należy się respektowanie ich autonomii w trosce o dobro wspólne wszystkich, nie tylko katolików.

4. Anulowanie niekompetentnych i krzywdzących dokumentów

Żądamy od papieża zrewidowania katechizmu i odwołania wszystkich dokumentów, okrutnych i niekompetentnych, dotyczących osób homoseksualnych, które są obiektem kościelnego współczucia i stygmatyzacji. W szczególności dotyczy to dokumentów Kongregacji Nauki Wiary, spadkobierczyni Świętej Inkwizycji. Nie do przyjęcia są dokumenty:

a) deklaracja “Persona humana” z roku 1975, mówiąca m.in. o “patologicznej konstytucji” osób homoseksualnych, które z natury mają jakoby “trudności w dostosowaniu społecznym” i noszą w sobie “nieprawidłowość”, która “pozbawiona niezbędnego i istotnego uporządkowania” jest “deprawacją”;

b) “List o duszpasterstwie osób homoseksualnych” z 1986 roku, który zachęca do “współczucia” dla homoseksualistów, “osób cierpiących”, akceptuje istnienie “słusznej dyskryminacji” homoseksualistów, a odrzuca jedynie “niesłuszną dyskryminację”;

c) skandaliczne “Uwagi dotyczące odpowiedzi na propozycje ustaw o niedyskryminowaniu osób homoseksualnych” z 1992 r.;

d) “Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi” z roku 2003, zgodnie z którymi homoseksualizm jest “pozbawiony prawdziwej komplementarności uczuciowej”, a relacje homoseksualne są pozbawione “formy ludzkiej i uporządkowanej relacji płciowej”;

e) “Katechizm Kościoła katolickiego”, punkty 2357-2359, uczy, że nie tylko czyny, ale sama orientacja homoseksualna jest “obiektywnie nieuporządkowana”. Podkreśla też, że z natury w osobach homoseksualnych nie istnieje żadna komplementarność uczuciowa z innymi osobami ludzkimi, które one kochają. I dodaje, że dla większości z nas orientacja jest trudnym doświadczeniem wymagającym współczucia bliźnich, ale nie bez unikania słusznej dyskryminacji.

Skąd Kościół wie, co jest naszym cierpieniem i trudnością? Otóż nie jest nią orientacja seksualna, lecz homofobia Kościoła. Nauka wyłożona przez katechizm jest obraźliwa, abstrahując od tego, że sama definicja homoseksualności jest wybrakowana, o ile w ogóle nie całkiem fałszywa. Fałszywa jest też analiza sytuacji osób homoseksualnych.

5. Natychmiastowe anulowanie dyskryminującej instrukcji o niedopuszczaniu do kapłaństwa osób homoseksualnych

Żądamy, aby papież natychmiast zniósł godną pożałowania instrukcję o niedopuszczaniu do święceń kapłańskich osób homoseksualnych, zaaprobowaną przez papieża Benedykta XVI w roku 2005.

6. Zainicjowanie poważnej naukowej refleksji interdyscyplinarnej nad moralnością ludzkiej seksualności

Żądamy, aby Kościół zainicjował poważną i obiektywną refleksję naukową na temat moralności seksualnej, przyjmując do wiadomości rozwój - który dotąd ocenia jako zideologizowany - nauk seksuologicznych, medycznych, psychologicznych, psychiatrycznych, biologicznych, socjologicznych, antropologicznych, studiów gender itd.

7. Rewizja interpretacji tekstów biblijnych dotyczących homoseksualności

Żądamy, aby Kościół potraktował poważnie kwestię własnej interpretacji Biblii, wyzwalając się od fundamentalizmów, rozeznając pisma, gdy te mówią o osobach homoseksualnych, nigdy ich nie potępiając, i kontekstualizując teksty biblijne, które poruszają kwestię aktów homogenitalnych.

8. Podjęcie dialogu ekumenicznego z braćmi ewangelikami i anglikanami o homoseksualności

Żądamy, aby Kościół podjął poważny dialog ekumeniczny w kwestii homoseksualności z chrześcijanami ewangelikami i anglikanami, którzy w otwartym i przejrzystym procesie dojrzewania rozwinęli własne przekonania na ten temat, mogące pomóc Kościołowi katolickiemu zrozumieć rzeczywistość.

9. Konieczność prośby o przebaczenie win dawnych i obecnych Kościoła wobec osób homoseksualnych

Żądamy, aby Kościół wstąpił na drogę prośby o przebaczenie mu wiekowych win, zaniedbania i milczenia, prześladowania i zbrodni wobec osób homoseksualnych i by zaprzestał dopuszczania się podobnych czynów od chwili obecnej.

10. Szacunek dla wierzących homoseksualistów i zmiana wypaczonego stanowiska Kościoła w kwestii tego, jak powinno wyglądać ich życie chrześcijańskie

Żądamy, aby Kościół otworzył się wreszcie na wierzące osoby homoseksualne, na ochrzczone osoby należące do mniejszości seksualnych, którym nie ma prawa proponować całkowitego wyzbycia się miłości i rezygnacji ze zdrowego życia seksualnego, które wyraża ich naturę i zgodne jest z ich orientacją seksualną.

tumblr_inline_nvke1aIsXC1tsitpw_540

Brenna to malownicza, ale niewielka górska miejscowość położona w województwie śląskim, w której od lat turyści i miejscowi mogli posilić się w karczmie „U kuma”. Karczma była własnością rodziców Filipa, który jednak swojej przyszłości nie zamierzał wiązać z gastronomią i wyprowadził się do dużego miasta. Życie jednak miało wobec niego inne plany. Kiedy Filip poznał Łukasza – ambitnego kucharza, a jego tata postanowił wycofać się z prowadzenia karczmy, zdecydował się na powrót w rodzinne strony. Razem z Łukaszem pełni zapału własnymi siłami odremontowali wnętrze, wprowadzili nowe menu oraz zmienili nazwę na „Karczma Górecka”, ponieważ Karczma „U Kuma” miała bardzo złą opinię. Niestety zapał i siły szybko się wyczerpały, bo przyszedł sezon, ale nie głodni goście, co oczywiście oznacza problemy finansowe. Sytuacja stała się bardzo trudna, bo pieniędzy brakuje już na wypłaty dla pracowników. Filip ratując budżet, zaczął oszczędzać na zakupach, co budzi sprzeciw kucharza, czyli Łukasza. W karczmie pomaga mama Filipa, która wie, że jeśli restauracja upadnie, to jej syna i Łukasza nic nie zatrzyma w Brennej i obaj wrócą do Katowic, a ona nie chce się z nimi rozstawać. Czy Magdzie Gessler uda się znaleźć sposób na naprawę „Karczmy góreckiej”? Czy w małej Brennej duża restauracja ma szansę na przetrwanie? Wideo na Player.pl

Zwiastun piątego odcinka

Zostały dwie godziny Posted by Kuchenne Rewolucje on 1 października 2015

Tagi: media
10:39, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Miley Cyrus - Hands of Love (Audio). Miley Cyrus wydała piosenkę napisaną wspólnie z Lindą Perry i nagrany do filmu Freeheld, zwany "Hands of Love".

Ellen Page gościła w programie "The Late Show with Stephen Colbert", rozmawiała o Freeheld, o prawa LGBT, wolności religijnej.

Tagi: muzyka
10:38, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Gay USA wieści LGBT od FreeSpeechTV

Tagi: LGBT
02:09, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 października 2015

tumblr_inline_nvlera2Wnm1tsitpw_540

Prezydent zawetował ustawę o uzgodnieniu płci - oficjalnie podało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Ma ona uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci odczuwanej przez daną osobę. To pierwsza ustawa, którą zawetował Andrzej Duda.

W komunikacie kancelarii prezydenta napisano: "W opinii Prezydenta RP ustawa ta jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą. Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję przez takie pary dzieci." - Gazeta.pl

Jeszcze jest nadzieja na sejm jeśli ten uchwali ją większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent będzie zmuszony ustawę podpisać.

TVN24.pl "Marszałek Sejmu Kidawa-Błońska przekazała, że jeśli dokumenty ws. weta prezydenta do ustawy o uzgodnieniu płci dotrą do Sejmu szybko, to być może izba zdąży zająć się sprawą jeszcze w tej kadencji."

Komentarze działaczy LGBT:

"Niestety! Prezydent Andrzej Duda podobno zawetował ustawę o uzgodnieniu płci. Odmówił spotkania ze mną i z Ewą Hołuszko, o które prosiłyśmy w tej sprawie. Chciałyśmy rozwiać jego ewentualne merytoryczne wątpliwości. Gdyby miał wątpliwości konstytucyjne, mógł skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Anna Wolfe skorzystał z tych możliwości. Wykonał polecenia swoich politycznych mocodawców. Nie jest prezydentem, który choćby stara się ważyć racje. Żałuję, że miałam jakieś złudzenia. Jeśli wygra PIS i pisowsko podobna prawica i konserwa, możemy spodziewać się rzeczy znacznie gorszych" - Anna Grodzka.

Yga Kostrzewa "jest to podłe. cyniczne. beznadziejne. płakać się chce".

"Andrzej Duda zawetował pierwszą ustawę. Zdecydował się na ten wyjątkowy krok choć ustawa o uzgodnieniu płci nikomu w Polsce niczego nie odbiera ani nikogo nie krzywdzi. Duda pokazał, że będzie prezydentem głuchym na krzywdy i zamkniętym na dialog. Jestem pewien, że jego decyzja będzie sygnałem do mobilizacji wyborców, na których “pisowski straszak” przestał działać. Duda obrał kierunek swojej prezydentury. Jest to kierunek, którego trzeba się bać" - Radek Oliwa z Queer.pl.

"Weto w imię ideologii przeciw prawom człowieka. Wstyd, panie prezydencie!" - Partia Zieloni. 

Janusz Palikot stwierdził, że prezydenckie weto ustawy o uzgodnieniu płci jest dowodem na to, że mamy do czynienia z państwem ideologicznym. - Jeśli ta ustawa jest niezgodna z konstytucją, to prezydent powinien skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli nie ma takich wątpliwości, a w uzasadnieniu ich nie podnosi, tylko podnosi argumenty ideologiczne, to pokazuje fundament państwa wyznaniowego. Andrzej Duda - pierwszy katolicki talib Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział Palikot. (tvn24.pl)

 Ps gratulacje dla Krystiana Legierskiego inny gejom i lesbijkom, którzy głosowali na Dudę, zdradziliście środowisko, najbardziej transpłciowe osoby. 

tumblr_inline_nvlqgv8rtq1tsitpw_540tumblr_inline_nvnxawsel81tsitpw_540

Ryszard Petru z .Nowoczesnej o weto Dudy

W późnych latach 80-tych, Los Angeles Times sondaż pokazał że prawie 70 procent Amerykanów, uważa że homoseksualizm jest grzechem. Tym okresie Mister Universe zwycięzcą Bob Paris ujawnił że jest gejem, i swój związek ze swoim partnerem w tym czasie, Rod Jackson. Teraz, ponad 25 lat po wyjściu z szafy, były mistrz kulturystyki dzieli się swoimi przemyśleniami na temat gróźb śmierci, które otrzymał po tym jak ujawnił się, jego związek z Rod i jak zmieniła się Ameryka w sprawie postrzeganie homoseksualizmu.

tumblr_inline_nvjlvwrOGw1tsitpw_540

To już oficjalne: Dustin Lance Black i Tom Daley są zaręczeni. 41-letni scenarzysta i 21-letni pływak, poszli w staromodny styl umieścili ogłoszenie w brytyjskiej gazecie the Times.  

12088372_614628898679315_6006294567993940697_n

tumblr_inline_nvjlzuFYSi1tsitpw_540tumblr_inline_nvjm0bRmPg1tsitpw_540

źródło Tom i Dustin

Tagi: love
10:39, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Niespodzianki są najlepsze, ale ta szczególna niespodzianka może być dla 14-letniego Corey, który czuje się dziewczynką Ericką. Transpłciowa nastolatka została zaskoczona przez swoją matkę, kiedy wreszcie otrzymała swoją pierwszą dawkę hormonów, ona/ona czekała od ponad dwóch lat. Mama Corey, Erici, nagrała tą chwilę.

czwartek, 01 października 2015

Papież Franciszek podczas niedawnej podróży do USA spotkał się z Kim Davis, byłą urzędniczką w stanie Kentucky, która na początku września została aresztowana za odmowę wydania z powodów religijnych dokumentów poświadczających ślub pary homoseksualnej.

Jak poinformował adwokat kobiety Mat Staver w telewizji CBS News, do spotkania Franciszka z Davis i jej mężem doszło w miniony czwartek w nuncjaturze apostolskiej w Waszyngtonie. Papież - jak powiedział Staver - przekazał kobiecie i jej mężowi słowa wsparcia i zachęty do dalszego działania.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi - jak pisze w środę agencja Reutera - nie chciał potwierdzić, ani zaprzeczyć doniesieniom o spotkaniu.

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie, w drodze powrotnej z Filadelfii do Rzymu, uznał, że związany z obroną własnej wolności religijnej sprzeciw sumienia jest prawem człowieka, którego nie można odmówić. "Urzędnik państwowy jako człowiek ma takie prawo, to prawo człowieka" - ocenił papież - Gazeta Wyborcza.

10:40, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 877