Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
sobota, 01 sierpnia 2015

z18462504Q,Natalia-Przybysz-i-Ada-Rusowicz

Ta fotografia przejdzie do historii festiwalu Woodstock. Jest na niej wszystko, co potrzebne, by oddać niesamowitego ducha wydarzenia, które od lat przyciąga fanów muzyki z całej Polski (i nie tylko). Rusowicz całująca i obejmująca Natalię Przybysz... - Gazeta.pl

zdjęcie Bartek Muracki

Tagi: foto
10:36, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach Włochy dołączą jednak do krajów ze związkami partnerskimi dla par jednopłciowych. “Il Giornale” twierdzi, że zarówno Watykan, jak i włoscy biskupi są gotowi dać zieloneświatło związkom partnerskim, uważając je za “mniejsze zło”. Gazeta podkreśla, że opór wobec związków może sprawić, że sądy zmuszą państwo do równości małżeńskiej, czego biskupi na pewno by nie chcieli.

Flavio Romani, szef włoskiej organizacji LGBT, Arcigay, ma jednak inne zdanie na ten temat. “Nie potrzebujemy Kościoła, żeby autoryzował, czy tolerował nasze związki. Koncentrujemy się na parlamencie i wierzymy w konstytucję - to wystarczy” - powiedział portalowi Gay Star News - Queer.pl

11800492_10153161071418717_1400711626404168299_n

Główny rabin Jerozolimy Aryeh Stern, odwiedził w szpitalu ofiar ataku ekstremisty żydowskiego podczas parady równości

Wezwał do modlitwy o ofiary i potępił atak w najostrzejszych słowach, mówiąc, że atak ten był skrajnym przeciwieństwem wszystkiego co Judaizm oznacza. 

źródło The Jewish Standard

Tagi: foto religia
10:36, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

 

Ustawa o uzgodnieniu płci daje możliwość "zostania gorylem". Sędzia TS szaleje w Radiu Maryja. Gościem Radia Maryja był sędzia Trybunału Stanu, były senator Piotr Andrzejewski. To, co powiedział na temat ustawy o uzgodnieniu płci, wprawiło nas w duże zdumienie. Posłuchajcie sami - Gazeta.pl

Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV

Hollywood na rowerze, odc. 3 o 21:00 na E! Entertainment. Na jaw wychodzi historia skomplikowanej relacji Brandona i Nicka. Shannon odkrywa, że Aaron nadal interesuje się innymi kobietami.

Brody o seksie: April Rose o 22:30 na E! Entertainment

Grey's Anatomy: Chirurdzy 11, odc. 24 i 25 o 19:05 na FOX HD

Project Runway, odc. 9 o 15:55 na TVN. Współczesna rodzina 4, 4x o 16:10 na Fox Comedy. Magiel towarzyski, odc. 10 o 22:30 na TVN Style. Bogate dzieciaki z Beverly Hills, odc. 8 o 20:00 na E! Entertainment. Tęczowa popkultura: W szafie, odc. 1 i 2 o 00:55 na PLANETE+ HD.

W obcym ciele, odc. 4 o 00:15 na TVN Style. Patrycja w wieku 40 lat zdecydowała się na leczenie hormonalne w kierunku feminizacji. Dąży do tego, by jej korekta płci została potwierdzona przez sąd. W działaniach może liczyć na wsparcie partnerki, Klaudii, matki ich wspólnego synka. Kiedy pracodawca Patrycji dowiedział się o żeńskim profilu na portalu społecznościowym, natychmiast ją zwolnił. Widzowie zobaczą także gwiazdę nocnego życia Warszawy - azjatycką drag queen - Kim Lee. Dowiedzą się także, co nowego słychać u bohaterek znanych z poprzednich odcinków.

Molestowani przez własne matki o 23:15 na TVN Style. Poruszająca historia Axela i Andrei, którzy przez całe dzieciństwo byli wykorzystywani seksualnie przez własne matki. Mimo, że są już dorosłymi ludźmi, nadal nie mogą zapomnieć o wyrządzonej krzywdzie. Dokument łamie stereotypowe myślenie, że tylko mężczyźni są sprawcami przemocy erotycznej. Okazuje się, że 15 procent przypadków dotyczy kobiet. Niewiarygodne wręcz wydają się informacje na temat nadużyć wobec swoich dzieci.

Tagi: media
00:04, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 lipca 2015

11046883_10153664819664994_8075762851892843836_n

Najnowsza kampania Calvina Kleina, a w niej - po raz pierwszy w historii firmy - pary gejowska, lesbijska i biseksualna oraz hetero. bez aluzji czy podtekstów, tylko wprost.

Kampania wykorzystuje motywy z umawiania się na randki w sieci.

"- Chcesz?

- Może

(...)

- No więc?

- Teraz?"

Lubię to!· Ko

Calvin-Klein-New-Ads-Like-Tinder-Date-Gone-Very-Wrong-RightCalvin-Klein-New-Ads-Like-Tinder-Date-Gone-Very-Wrong-Right-1calvin-klein-jeans-f15-m-w_

źródło Gay Star News/Replika

felippe-e-marlon_3205

Zacznijcie od zadania sobie pytania: co ja zrobiłem/am żeby walczyć z homofobią w moim kraju? Jeżeli przypadkiem stwierdzicie, że „właściwie to nic”, to po pierwsze „nieładnie, nieładnie”, a po drugie przemyślcie, co zrobić byście mogli. Od drobnych wpłat na konta organizacji wspierających środowiska LGBT, przez działalność aktywistyczną po happeningi – do wyboru, do kolor, dróg jest naprawdę wiele. Felippe i Marlon, na przykład, postanowili się rozebrać i sfotografować w samym centrum São Paulo. Nagość chłopaków została potraktowana, jako symbol miasta „nagiego”, czyli pozbawione uprzedzeń. Utopia? Może, w przecież myślenie utopijne leży w ludzkiej naturze. Za zdjęcia odpowiedzialny był duet Fábio Lamounier i Rodrigo Ladeira, którym trzeba przyznać, że na rzeczy się znają - zdjęcia są naprawdę imponujące i piękne - Pride Magazyn

Tagi: foto
10:24, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Hollywood na rowerze, odc. 3 o 20:00 na E! Entertainment. Na jaw wychodzi historia skomplikowanej relacji Brandona i Nicka. Shannon odkrywa, że Aaron nadal interesuje się innymi kobietami.

Glee 5, odc. 19 i 20 o 11:30 na Fox Comedy

Współczesna rodzina 6, odc. 4 o 10:30 i 14:25 na HBO Comedy.

Harry Potter i Czara Ognia o 20:00 na TVN. Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem 2, odc. 22 o 20:10 na HBO Comedy. Millerowie 2, odc. 10 i 11 o 15:00 na Universal Channel.

Zmieniam płeć, odc. 5 o 01:05 na TVN Style. W roli głównej: Tomasz Jacyków o 02:30 na TVN Style. Bogate dzieciaki z Beverly Hills, odc. 8 o 21:00 na E! Entertainment. E! News o 22:00/22:45 na E! Entertainment. Transakcje za milion dolarów - Nowy Jork 2, odc. 11 o 17:10 i odc. 10 o 23:40 na Domo+ HD. Mój tata ciacho o 03:50 na Stopklatka TV.

Tagi: media
00:07, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 lipca 2015

Senacka komisja zdrowia opowiedziała się przeciwko projektowi ustawy o uzgodnieniu płci, który przed tygodniem przyjął Sejm. Z kolei senacka komisja praw człowieka, petycji i praworządności nie zajęła dzisiaj stanowiska w sprawie ustawy. Na wniosek senatorów PiS obrady zostały przerwane w oczekiwaniu na opinię Krajowej Rady Sądownictwa. Komisja wróci do sprawy w przyszłym tygodniu, tuż przed posiedzeniem plenarnym Senatu - Gazeta.pl  

Ekstremiści żydzi zaatakowali nożem sześć osób podczas parady równości w Jerozolimie, dwie osoby ciężko ranę po ataku ekstremisty żydowskiego. To nie pierwszy atak ekstremizmu w roku 2005 też doszło do ataku podobnego nożem zaatakowano pięć osób. (Jerusalem Post)

Jedna z osób zaatakowanych przez nożownika jest w stanie krytycznym - podaje agencja AFP. Z kolei Reuters informuje, że napastnik ranił sześć osób; stan co najmniej dwóch z nich jest poważny - Gazeta.pl

Premier Izraela Benjamin Netanjahu potępił atak powiedział, że atak jest sprzeczny wartościami podstawowymi Izraela. W państwie Izrael wolność jednostki do wyboru jest jedna z podstawowych wartości. Musimy upewnić się, że w Izraelu, każdy człowiek żyje w bezpieczeństwa. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia rannym. Prezydent Reuven Rivlin też potępił jako "przeszywający strasznej nienawiści zbrodni". "Nie musimy być oszukani, że brak tolerancji doprowadzi nas do katastrofy. Nie możemy pozwolić na takie zbrodnie, a my musimy potępić tych, którzy dopuszczają się i wspiera takie zachowanie." (BBC)

Tagi: news
22:02, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

28 lipca 2015 roku.

Drogie Panie i Panowie Senatorowie

Jestem pewna, że Wasza wiedza, wyobraźnia i empatia pozwoli Wam zrozumieć tragiczną sytuację osób transpłciowych związaną z przeżywaną przez nie sprzecznością pomiędzy odczuwaną płcią psychiczną a zewnętrznymi jej znamionami i społecznym wizerunkiem. Jestem pewna, że zdajecie sobie sprawę, iż jest to zjawisko trwałe - najprawdopodobniej ukształtowane w życiu płodowym człowieka.

Rozumiecie też oczywiście, z jaką opresją spotykają się w naszej kulturze osoby transpłciowe i jak straszne skutki powoduje to dla osób nią dotkniętych. Wystarczy powiedzieć, że najwyższy odsetek samobójstw notuje się wśród osób transpłciowych. Prawdopodobnie wiecie też, że transpłciowość nie jest wytworem współczesnej kultury - występowała w całej historii ludzkości i występuje we wszystkich kulturach na całym świecie.

Z pewnością wiecie Państwo, jaki jest obecny stan prawny: tzw. zmiana płci wymaga procesu sądowego, w którym oskarżonymi są rodzice osoby transpłciowej. A przecież dla nich ta sytuacja jest zwykle bolesna, łączy się z rozczarowaniem, cierpieniami, nierzadko poczuciem winy, czasem wręcz z odrzuceniem swego własnego dziecka. Wiele osób transpłciowych decyduje się na życie w kłamstwie właśnie dlatego, że obawia się reakcji rodziców albo nie chce przysparzać im cierpień i poniżenia w takim procesie sądowym. Chyba zgodzicie się Państwo, że obecne prawo robi wrażenie, jakby wymyślił je perfidny sadysta, który chce, by osoby transpłciowe i ich bliscy cierpieli jeszcze bardziej.

Rozumiem, skąd bierze się opór. Trudno sobie wyobrazić naszą - osób trans - sytuację. Sfera płciowości i seksualności budzi lęk, wolimy myśleć, że wszystko jest w niej proste, jasne i bezproblemowe. Niestety nie jest. Zadaniem Parlamentu jest jednak pochylać się nad każdym realnym problemem, nad cierpieniem każdej grupy społecznej. Zwłaszcza że w tym przypadku możemy łatwo pomóc cierpiącym ludziom. Ten akt życzliwości i humanizmu ma i tę ogromna zaletę, że państwo nie poniesie dodatkowych kosztów. Możemy zrobić coś dobrego właściwie za darmo, kosztem co najwyżej uprzedzeń i stereotypów niegodnych Parlamentarzysty.

Po uchwaleniu projektu tej ustawy przez Sejm RP obserwujemy kampanię dezawuującą ten projekt, a także burzliwą dyskusję na ten temat.

Być może także i Wy macie wątpliwości co do niektórych postanowień projektu ustawy. Sądzę, że opierają się one na nieporozumieniu.

Bardzo Was zatem proszę, przeczytajcie poniższą polemikę z podnoszonymi w debacie publicznej obawami i fałszywymi przekonaniami. Mam nadzieję, że przekonają Was przedstawione tu fakty i argumenty.

Oponenci twierdzą:

"Że o płci decyduje biologia i nie może ona być swobodnym wyborem człowieka".

Całkowicie należy się z tym zgodzić. Płeć i wszystkie jej przejawy mają charakter biologiczny. "Plan" na każdego człowieka zapisany jest w genach i chromosomach. Tam zapisane jest (czasem nie do końca dokładnie) to, jaki będziemy mieli wzrost, jaki typ umięśnienia, jaki temperament. Tam też zapisany jest "plan" na nasze cielesne i psychiczne znamiona płci. Ale w toku życia płodowego, a także potem, okazuje się często, że ten "plan" nie zostaje zrealizowany. W przypadku osób transpłciowych znamiona cielesne (fenotyp) rozwijają się według chromosomalnego "planu". Ale jeśli między 8. a 12. tygodniem życia płodowego nastąpi określona interferencja hormonalna między płodem a matką, zdarza się, że w mózgu płodu ośrodek, który determinuje płeć, kształtuje się inaczej niż fenotyp.

To też jest biologia.

A więc płeć to nie "swobodny wybór człowieka" - czyli nie wpływ kultury - to biologia. Osoba transpłciowa nie wybiera "płci kulturowej", ale na przekór radykalnemu treningowi płciowemu realizowanemu w procesie wychowania i socjalizacji, dalej odczuwa swoją, zdeterminowaną biologicznie płeć psychiczną. Czy umiecie sobie Państwo wyobrazić, jak silna musi być potrzeba utrzymania spójności własnego ciała, wizerunku publicznego i tożsamości psychicznej, aby zdecydować się na ekstremalnie trudne zaprzeczenie płci, jaka jest nam przypisywana?! Jak dokonać tego wobec najbliższych w domu, szkole lub w pracy wbrew posiadanym dokumentom i widocznym znamionom ciała? Jak trudno zdecydować się na korektę płci!? Proszę Was o odrobinę wyobraźni.

Projekt ustawy, podobnie jak dotychczas stosowana praktyka, wyklucza "swobodny wybór płci", stwarza solidne bariery formalne. Dla decyzji pochopnych , gdyby ktoś - choć trudno to sobie wyobrazić - chciał to zrobić pochopnie. Aby skorygować płeć prawną trzeba uzyskać dwie niezależne diagnozy (dzisiaj wystarczy jedna) wydane przez wykwalifikowanych lekarzy specjalistów, a decyzję podejmuje Sąd. Tak jak obecnie, tylko w trybie nieprocesowym.

W kontekście tego, co napisałam, jakże absurdalnym staje się kolejny argument przeciw projektowi ustawy, że "dla homoseksualistów będzie to ścieżka do zawierania jednopłciowych małżeństw". Wydaje się, że tego komentować nie trzeba, trzeba chorobliwej podejrzliwości i nieznajomości psychologii osób homoseksualnych, by snuć takie fantazje. Może tylko warto wspomnieć, że dotychczas nie było przypadków, aby korekta płci prawnej stawała się taką ścieżką. Nie ma też żadnych przesłanek, by tak miało stać się w wyniku działania ustawy w proponowanym brzmieniu.

Z mównicy sejmowej, w zapale krytyki projektu ustawy, padł także przerażający postulat: "zmianie metrykalnej powinna towarzyszyć interwencja medyczna", bo "w przeciwnym przypadku, jeśli ustawa wejdzie w życie, to korektę płci metrykalnej będzie można dokonywać wielokrotnie w ciągu życia, pozostając przy swojej płci biologicznej". Jak można tak brutalnie wymuszać decyzje, które należą do sfery wolności i intymności każdego człowieka! I skąd takie obawy? W myśl ustawy o zmianie decydować będzie Sąd na podstawie opinii lekarzy specjalistów. O ewentualnym odwrotnym procesie również. Takie przypadki zdarzają się owszem, ale niezmiernie rzadko, w Polsce ich dotąd nie było. Jeszcze raz powiem, że wpisanie do ustawy wymagania dokonania jakichkolwiek interwencji medycznych jako warunku dopuszczenia do prawnej korekty płci byłoby sprzeczne z Konstytucją, zwykłą etyką i prawami człowieka.

Dodam jeszcze, że projekt ustawy jest pełen dodatkowych "zabezpieczeń", by uniknąć decyzji pochopnych. Wprowadzamy limit wieku, a także obowiązek rozwodu przed podjęciem starań. Doprawdy, nie ma tu, Szanowni Państwo, żadnego ryzyka poza ryzykiem zrobienia czegoś dobrego dla innych.

Przyznam na koniec szczerze, że nie wszystko z tego, co mówią krytycy, rozumiem.

Nie rozumiem na przykład tego, co powiedział, mówiąc o tej ustawie, Abp Hoser: "Jej cel to zatomizowanie społeczeństwa do takiego stopnia, że staje się łatwym przedmiotem dla sprawujących władzę". Podzielam co prawda pogląd Arcybiskupa, że zatomizowane społeczeństwo trudniej stawia opór autorytarnej władzy, jednak całkiem nie potrafię znaleźć związku przyczynowo-skutkowego między zapisami ustawy a atomizacją społeczeństwa. Wręcz przeciwnie, jej przyjęcie świadczyć będzie o ludzkiej solidarności i zwykłej empatii.

Dziwią mnie także osoby, które z pozycji wiary katolickiej atakują projekt ustawy, twierdząc, że naszą płeć determinuje ciało, jakie dał nam Stwórca, a nie tożsamość psychiczna, czyli mówiąc innym językiem - dusza, jaką nas obdarzył. Zawsze sądziłam, że dla osób wierzących podstawą jest prymat ducha nad cielesnością, a miłość bliźniego jest moralnym nakazem. Tak niewiele tego uczucia obserwuję u niektórych katolickich krytyków projektu ustawy o uzgodnieniu płci.

Wierzę, że Panie i Panowie Senatorowie pochylą się z uwagą na faktami i argumentami dotyczącymi tej ustawy i uchwalą jej przyjęcie.

Serdecznie za to, w imieniu własnym i w imieniu osób transpłciowych, dziękuję.

Anna Grodzka

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 851