Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
piątek, 30 listopada 2012

Włoskie miasta Mediolan, Turyn i Wenecja zerwali partnerstwo miedzy miastami z Petersburgiem za ustawę zakaz "propagandy homoseksualnej".

Rady miejskie Mediolanu i Wenecji wypowiadają partnerstwo Petersburgowi z powodu panujących w mieście przepisów dotyczących zakazu propagandy homoseksualizmu, które według włoskich urzędników naruszają prawa mniejszości seksualnych. Pisze o tym gazeta Venezia Today. Petersburskie władze poinformowały, że jak na razie nie otrzymały oficjalnych powiadomień od władz miejskich Mediolanu lub korpusu dyplomatycznego Włoch.

Media donoszą, że z tej samej przyczyny miastem partnerskim Petersburga nie chce być również Turyn. Władze miejskie przygotowują już odpowiednie oświadczenie.

Gubernator Petersburga Gieorgij Połtawczenko podpisał wspomnianą ustawę w marcu tego roku. (polish.ruvr.ru)

Tagi: news
22:54, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Wiadomość o pionierskiej operacji zmiany płci, obejmującej zarówno interwencję chirurga, jak i terapię hormonalną, została ogłoszona w 1952 r. Pierwszego grudnia mija dokładnie 60 lat od tej pamiętnej chwili.

"Były żołnierz został blond pięknością" krzyczały nagłówki wszystkich amerykańskich gazet. George Jorgensen, niczym niewyróżniający się mieszkaniec Nowego Jorku, zaszokował naród, kiedy z samolotu lecącego z Holandii, gdzie dokonała się jego transformacja, wysiadła piękna Christine.

27-letnia piękność z wydatnymi, czerwonymi ustami, długimi rzęsami otulana futrem w niczym nie przypominała nieśmiałego mężczyzny, którym była kiedyś. (onet.pl)

Małżeństwo z 18-letnim stażem nagle planuje się rozwieść. Druzgocąca informacja ze strony męża zaburza dotychczasowy spokój. Peter Lovett oznajmia swojej żonie Fran, że jest... gejem! Rozwód dochodzi do skutku, jednak jest jedno „ale”. Niemożliwe jest osobne zamieszkanie ze względu na kiepską sytuację finansową. Para byłych małżonków na nowo musi nauczyć się żyć w swojej obecności, ale na nowych zasadach. Czy Fran Lovett odnajdzie się w tej nietypowej sytuacji? Zapewne łatwo nie będzie ;) W rolach głównych genialna Fran Drescher i John Michael Higgins!

Od pon do pt o 20:55 na Comedy Central Family

Tagi: serial
12:10, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Tagi: media
12:10, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Tagi: muzyka
12:09, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 listopada 2012

Tagi: dokument
11:53, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 listopada 2012

Sąd Najwyższy podjął dzisiaj uchwałę w sprawie interpretacji art. 691 k.c. Zdaniem SN osobą pozostającą "faktycznie we wspólnym pożyciu" jest osoba, którą ze zmarłym najemcą łączyła więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza, nawet jeśli jest to osoba tej samej płci. Sprawa objęta była działaniami Programu Antydyskryminacyjnego „Artykuł 32".

Problem z interpretacją art. 691 k.c. pojawił się w sprawie XY, któremu odmówiono wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym partnerze homoseksualnym. Artykuł 691 stanowi, że w razie śmierci najemcy lokalu w stosunek najmu wstępuje m.in. „osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą" ( §1) pod warunkiem, że stale zamieszkiwała z najemcą w tym lokalu do jego śmierci. XY pozostawał w homoseksualnym związku przez niemal 9 lat, jednak Naczelniczka Wydziału Zasobów Lokalowych dla dzielnicy Mokotów rozpatrzyła negatywnie jego prośbę o zawarcie umowy najmu. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa, który oddalił powództwo. Rozpoznając apelacje wniesione przez HFPC i pełnomocniczkę XY, Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował się na zadanie pytania prawnego Sądowi Najwyższemu. W sprawie chodziło o rozstrzygnięcie, czy sformułowanie „osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu" zawarte w art. 691 k.c. obejmuje także osoby pozostające w związkach homoseksualnych. HFPC w apelacji podniosła, że termin ten znajduje zastosowanie również do osób pozostających w związkach z osobami tej samej płci. Fundacja przywołała orzeczenie w sprawie Kozak przeciwko Polsce (nr skargi 13102/02), w którym ETPC stwierdził, że blankietowe wyłączenie partnerów homoseksualnych z możliwości wstąpienia w stosunek najmu jest niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka i narusza konwencyjny zakaz dyskryminacji (art. 14 w związku z art. 8 EKPC).

„Fundacja była zaangażowana w tę sprawę od samego początku. Uważaliśmy, że w obecnym stanie prawnym, również biorąc pod uwagę orzecznictwo ETPC, nie powinno budzić wątpliwości, że nie można różnicować sytuacji prawnej osób pozostających w faktycznym pożyciu hetero- i homoseksualnym" – powiedziała dr Dorota Pudzianowska, koordynatorka Programu „Artykuł 32" HFPC. (hfhr.org.pl)

Tagi: news
12:43, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

 W Austrii Tyrolskim Ötztal od 6 do 13 kwietnia 2013 odbywa się tydzień narciarski dla gejów i lesbijek Gay Snowhappening Sölden. Wycieczki narciarskie i snowboardowe, różne party z DJ-ami i inne atrakcje.

W roku 2013, uczestnicy szczególny będą mogli zobaczyć po raz pierwszy awangardowy teatr sztuki "Hannibal" na Rettenbachgletscher - wstęp jest wliczony w Gay Snow.  

Więcej na stronie Gay Snowhappening Sölden

Wśród polaków byli tam Jacek Adler poniżej reportaż jego z roku poprzednich latach:

Tagi: travel
01:34, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 listopada 2012

 18 000 zł odszkodowania dla klienta PTPA za dyskryminację w zatrudnieniu ze względu na orientację seksualną.

Sąd I instancji orzekł, że w istocie rozwiązanie stosunku pracy z powodem miało charakter dyskryminacji, jednak w ocenie powoda i Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego wysokość odszkodowania zasądzonego na jego rzecz m.in. nie realizowała podstawowych sankcji antydyskryminacyjnych, tj. nie było ono skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. PTPA wstąpiło do postępowania oraz przedstawiło opinię prawną w przedmiocie zasadności roszczenia odszkodowawczego z tytułu dyskryminacji w zatrudnieniu.

Sąd II instancji zmienił wyrok w części dotyczącej wysokości odszkodowania i zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 18 000 zł tytułem odszkodowania za dyskryminację w zatrudnieniu. Co istotne, Sąd zasądził całe dochodzone przez powoda roszczenie. (ptpa.org.pl)

Tagi: news
21:54, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Sprawcy sobotniego pobicia członków Ruchu Palikota usłyszeli zarzuty. Posłowie RP twierdzą, że był to atak na mniejszości seksualne, policja, że zwykła nocna awantura.

Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 14 do 22 lat. Pełnoletni trafili do policyjnego aresztu. Żaden z nich, poza 14-latkiem, nie był wcześniej notowany. Zatrzymanym postawiono zarzut pobicia, grozi im do 3 lat pozbawienia wolności. O losach niepełnoletniego zadecyduje Sąd Rodzinny.

- W przypadku tego zdarzenia nie można mówić o podtekście politycznym. Co innego gdyby panowie wyszli np. z konferencji. Ale to była po prostu przypadkowa nocna awantura - twierdzi Błotnicka. (TVN24)

 

Tagi: news
17:29, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Wśród topowych kierunków „gay-friendly” znalazło się m.in. San Francisco, Amsterdam, Berlin czy Bangkok.

Wydawnictwo Lonely Planet opublikowało najnowszy ranking najlepszych urlopowych miejsc dla gejów i lesbijek.

Każde z miast, jakie znalazło się na liście, słynie z nocnych klubów, dzielnic zamieszkiwanych przez mniejszości seksualne i doroczne parady wolności, na które zjeżdżają turyści z całego świata. (nawalizkach.com.pl)

Top 10 Lonely Planet

1. San Francisco, USA

2. Sydney, Australia

3. Brighton, Anglia

4. Amsterdam, Holandia

5. Berlin, Niemcy

6. Puerto Vallarta, Meksyk

7. Nowy Jork, USA

8. Rio de Janeiro, Brazylia

9. Praga, Republika Czeska

10. Bangkok, Tajlandia

Tagi: travel
16:16, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Dziś mija 34. rocznica tragicznej śmierci Harveya Milka, pierwszego jawnego geja wybranego na polityczne stanowisko (radnego San Francisco).

Najważniejszy, naszym zdaniem, cytat z Milka - wciąż aktualny: „Musicie ujawnić się w rodzinie, i tej najbliższej, i tej dalszej, musicie ujawnić się przyjaciołom, musicie ujawnić się sąsiadom, musicie ujawnić się w pracy i w sklepie, w którym robicie codzienne zakupy. Gdy ci wszyscy ludzie zorientują się, że jesteśmy ich dziećmi, braćmi, siostrami, przyjaciółmi, sąsiadami, że jesteśmy po prostu wszędzie – wtedy wszelkie mity, wszystkie kłamstwa na nasz temat, wszelkie stereotypy znikną raz na zawsze. A poza tym, gdy się ujawnicie, poczujecie się dużo lepiej.”

27 listopada 1978 r. Milk został zastrzelony przez homofoba Dana White'a. (Replika)

Film: Obywatel Milk o którym pisałem wcześniej tutaj

 

Tagi: ikony
14:50, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
Foto: Anders Lindegaard/The Sun

Anders Lindegaard, zawodnik Manchester United: "Geje potrzebują bohatera, kogoś, kto odważy się wystąpić przed szereg - piłkarza, który się wyoutuje. Homoseksualność w piłce nożnej jest tematem tabu. Atmosfera na stadionach jest ciężka. działają prymitywne mechanizmy - mężczyzna musi być odważny, lojalny, silny i agresywny, a nie są to cechy, które kibice kojarzą z gejami.

To jest też duży problem dla tych kibiców, którzy są gejami - zniechęca się ich do uprawiania sportu. Jakakolwiek dyskryminacja - czy to ze względu na kolor skory, religię czy orientację seksualną - jest nie do przyjęcia, a obecnie jawnie homoseksualny piłkarz obawiałby się homofobicznej reakcji kibiców. Odnoszę jednocześnie wrażenie, że zostałby zaakceptowany przez kolegów z drużyny" (fragment listu otwartego Lindegarrda, opublikowanego wczoraj) (Replika)

Tagi: sport
14:42, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Chciano ze mnie zrobić trupa. A to jest moja historia i moje życie - mówi była opozycjonistka. Próbowano ją wymazać z historii. Również pod jej poprzednim imieniem – Marek.   

Budynek jak piwnica: przykryty folią zamiast dachówkami, dziura przed domem – instruuje przez telefon Ewa Hołuszko, kiedy umawiamy się na spotkanie. Na miejscu rzeczywiście rozkopany trawnik, dom nieotynkowany, dach z folii. W środku dywany powycierane, dziurawa drewniana podłoga. Jest monitoring.  

Przeprowadziła się tu w 2006 roku, kiedy po dwóch i pół roku bezrobocia straciła za długi mieszkanie. Budynek był w stanie surowym – tak jak w 1976 r. zostawił go jej ojciec, który budowę rozpoczął i na niej umarł. Jeszcze niedawno przez pół roku nie miała wody. Teraz jest woda, łazienka elegancka, tylko w przedpokoju czuć stęchliznę.  

Właśnie weszła do domu prosto z pracy, jeszcze w płaszczu, przeprasza za porozrywany karton po mleku, ale syn widocznie zostawił na wierzchu i psy się dorwały. Zaprasza do środka. Garbi się jak kobieta, która uważa, że jest za wysoka.  

– Poznałem Marka Hołuszkę jeszcze w czasach pierwszej Solidarności, w Regionie Mazowsze. Był jednym ze znanych działaczy – opowiada Henryk Wujec, doradca prezydenta do spraw społecznych. – Potem spotkałem się z nim w więzieniu na Rakowieckiej: siedział za działania w strukturach podziemnych Solidarności. Ta wiadomość o przemianie Marka to był – muszę przyznać – wielki szok. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że Marek czuje się kobietą. Nasze rozmowy w więzieniu, czasem bardzo intymne, nigdy na to nie wskazywały, wręcz przeciwnie. Ewa Hołuszko do 2000 r. była Markiem Hołuszką. – Myśmy się z tym oswajali stopniowo, bo najpierw znaliśmy jego, potem ją – mówi Wujec.  

Z perspektywy Ewy Hołuszko od zawsze była „ona”. Hołuszko mówi: „byłam” w opozycji, „kierowałam” organizacją podziemną, „przybrałam” pseudonim Harda. Wtedy wszyscy mówili „Hardy”. Nazywała się Markiem, ale zawsze czuła się Ewą. Ten dysonans był tak bolesny, że Hołuszko, która przeszła raka, mówi o nim w filmie dokumentalnym „Ciągle wierzę”: – Rak to pestka.  

Dokument nakręciła Magda Mosiewicz: – Chciałam zrobić film o tym, jak trudno nam się wyzwolić z gorsetu stereotypów. Transseksualiści wciąż są dla nas niewygodni, chętnie przypisujemy im atrybuty, które ich naznaczają. Choćby etykietki wyłącznie seksualne. Tymczasem Ewa uwiera nas z wielu powodów. Nie tylko dlatego, że zmieniła płeć. Hołuszko dopiero w 2000 r. przeszła operację korekcji płci (korekcji, a nie zmiany, bo chodzi o dostosowanie ciała do płci psychicznej). Miała wtedy 50 lat i trzech synów. Całość na Newsweeku.pl

Fot: Al Arabiya/Mohammed Ludovic Lütfie Zahed z partnerem

Powstanie pierwszy meczet dla gejów – donosi serwis hurriyetdailynews.com.  

Założy go muzułmanin z Francji. W świątynie będą mogły się modlić kobiety oraz geje. To pomysł Mohammeda Ludovica Lütfiego Zaheda – muzułmanina pochodzącego z Algierii, który na stałe mieszka we Francji.  

- Islam zacząłem poznawać w wieku 12 lat, wtedy też przygotowywałem pierwsze modlitwy. Na początku byłem zwolennikiem salafizmu, jednak ruch ten skierował się w stronę terroryzmu, więc go porzuciłem – tłumaczy. - O tym, że jestem gejem, dowiedziałem się dopiero po pierwszej nocy z mężczyzną. Moja wiara pomagała mi się z tym oswoić – tłumaczy. (wprost)  

Tagi: religia
14:29, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Tagi: lesbijki
14:26, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Tagi: media
01:27, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 listopada 2012

Tagi: muzyka
22:10, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Geje i lesbijki (i to dokładnie w tej kolejności) wkroczyli/ły szturmem do głównego nurtu, choć zapłacili za to wysoką cenę. Małżeństwa osób tej samej płci stały się sztandarowym i nierzadko jedynym celem najważniejszych graczy w walce o prawa mniejszości seksualnych. Niepostrzeżenie okazała się ona walką o prawo do uzyskania ekskluzywnych heteronormatywnych przywilejów. Zapomnieliśmy, że małżeństwo (czy związek partnerski) to źródło niesprawiedliwej redystrybucji dóbr – choćby poprzez system ubezpieczeń społecznych lub starań o legalny pobyt w danym kraju. Skupiliśmy się na tzw. „różowych pieniądzach”, celebrując fakt, że rynek w końcu zauważa gejów (tak, przeważnie jedynie homoseksualnych mężczyzn) i czyni ich widocznymi. Powszechność homofobii sprawia, że trudno o krytykę tych przeoczeń ze strony tzw. środowiska: czy tego chcemy czy nie, legalizacja związków partnerskich i jakikolwiek obraz osoby LGBT w mediach w pewnym sensie przyczynia się do zmniejszenia jej poziomu. Ten skomplikowany stan rzeczy uporządkować pomoże analiza dwóch programów telewizyjnych, z których jeden emituje polska telewizja. Chodzi o udział gejów w programach: "Jak dobrze wyglądać nago" oraz "Queer eye for a straight guy" (w luźnym tłumaczeniu: Pedalskie/gejowskie spojrzenie na heteryka).

Idea "Queer eye for a straight guy" to pięciu, w domyśle homoseksualnych mężczyzn, którzy specjalizują się w modzie, winach, gotowaniu, wystroju wnętrz, kosmetykach, randkowaniu itp. Owa drużyna absolutnie przegiętych i stereotypowych gejów (nazwana Fab 5) w każdym odcinku ma za zadanie pomóc w przemianie heteroseksualnemu mężczyźnie, który nie ma za grosz gustu, dobrego smaku i nie dba o siebie, więc jego wartość na rynku matrymonialnym maleje. Tak jak Gok Wan, prowadzący mają pomóc bohaterowi odcinka wkroczyć do atrakcyjnego świata skodyfikowanych ról płciowych, gdzie męskość wyraża się przez konsumpcję określonych dóbr. Przemoc klasowa wiedzie prym: główne zadanie to oduczenie pacjenta „złego” gustu, wprowadzenie w świat bogactwa i sukcesu.

Sytuację komplikuje niejednoznaczność relacji homo-hetero. Jak pisze Eve Kosofsky – Sedgwick, relacje homospołeczne – czyli między osobami tej samej płci – w przypadku mężczyzn opierają się na homofobii. Mężczyźni budują „prawdziwą męską przyjaźń” dopóty, dopóki zaprzeczają homoseksualnemu pożądaniu, a jednocześnie oscylują wokół niego na zasadzie bliskości (jak pokazał Błażej Warkocki w książce "Homo niewiadomo". Polska proza wobec odmienności, świetnego przykładu dla teorii Kosofsky – Sedgwick dostarcza także proza Andrzeja Stasiuka). Zachowania homospołeczne możemy zaobserwować choćby w czasie imprez sportowych, kiedy na oczach widzów sportowcy wymieniają się koszulkami, przytulają, całują, rzucają na siebie. A wszystko to w ramach przeważnie heteryckiej przyjaźni „prawdziwych” mężczyzn.

W "Queer eye" członkowie homoseksualnej piątki wyrażają swobodnie i w bardzo kampowy (czyli przegięty, autoironiczny, prześmiewczy) sposób swoje pożądanie wobec heteroseksualnego klienta. W ten sposób wystawiają oni na próbę kluczową linię podziału na to, co homospołeczne i homoseksualne. Z jednej strony pożądanie zostaje ujawnione, z drugiej jednak pozostaje kampowe, a więc autoironiczne – z góry skazane na niepowodzenie, upokorzenie i właśnie dlatego śmieszne. Odcinki programu są wręcz naszpikowane tego typu gagami. I tak na przykład zajmujący się modą Carlson z Fab 5 „całuje” jednego z heteroseksualnych bohaterów przez plastikowy przyrząd służący do pierwszej pomocy, a przy tym żartuje, że to najintymniejszy rodzaj zbliżenia, jakiego doświadczył z heterykiem i nie ma co liczyć na więcej.

Nawet krytyczne pisanie o tym programie zmusza do powielania stereotypów lub choćby operowania nimi. Już samo posługiwanie się słowem „gej” komplikuje sprawę, bo mowa poniekąd o stereotypie, a nie jego obiekcie. "Queer eye" to pochwała patriarchatu, gdzie dominują różne rodzaje męskości – przeczące sobie i uzupełniające się nawzajem, skonstruowane z pomocą narzędzi klasowych, rasowych i genderowych. Kobiety występują w tym programie jedynie jako gadżety, które dopełniają proces przemiany. Moralizatorski wniosek z Pedalskiego spojrzenia na heteryka jest taki, że w telewizyjnych produkcyjniakach tego typu każde oczy mogą kłamać.

Całość na Lewica.pl

Tagi: kultura media
19:38, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Była francuska pierwsza dama, Carla Bruni-Sarkozy, oświadczyła, że ​​popiera małżeństwa homoseksualne i adopcje.

Dla Vogue mówi nie zgadza się z mężem sprawie małżeństw homoseksualny. Mam wielu przyjaciół, kobiet i mężczyzn, którzy są w takiej sytuacji. Nie widzę nic niewłaściwego czy perwersyjnego w takich rodzinach, gdzie rodzicami są osoby homoseksualne - wyznaje

W niedawnym sondażu okazuje się, że 65% Francuzów popiera małżeństwa homoseksualne, a 53% zgadza się z adopcją przez pary tej samej płci. (Gay Star News)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7