Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
poniedziałek, 31 marca 2014

Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych (International Transgender Day of Visibility) obchodzimy 31 marca już po raz piąty. Ustanowiony w 2009 r., jest drugim po Dniu Pamięci Osób Transpłciowych (obchodzonym 20 listopada) istotnym dla transpłciowej społeczności świętem, którego celem jest przybliżenie problemu dyskryminacji ze względu na tożsamość i ekspresję płciową. Powołanie Dnia Widzialności łączy się z inną niezwykle ważną dla społeczności kwestią – do tej pory jedynym znanym i rozpoznawalnym świętem jest właśnie Dzień Pamięci, podczas którego wspominamy ofiary zbrodni z nienawiści, a całą naszą uwagę koncentrujemy na problemach przemocy wobec płciowej nienormatywności.

Mimo że Dzień Widzialności ustanowiono z konieczności zwracania uwagi na dyskryminację, mamy wrażenie, że powoli staje się innego rodzaju świętem. Dniem, podczas którego możemy otwarcie rozmawiać o naszych radościach, problemach, mówić o swojej transpłciowości w sposób oczywisty i bez zawiłości. Nie bać się otwarcie mówić, kim jesteśmy i jakie mamy za sobą doświadczenia. Bez względu na to, czy chcemy mówić o sobie jako o osobach transpłciowych, tych poza płciową binarnością, czy po prostu jako o kobietach i mężczyznach, zasługujemy na szacunek. Szacunek, który – podobnie jak ludzka godność – nie może być nam odebrany.  

Jednocześnie zaś Dzień Widzialności przypomina nam o tym, że transpłciowy status danej osoby jest jej prywatnym wyborem i nikt nie może być zmuszony do tego, aby go ujawniać. Dlatego też nasze obecne działania wokół zmiany procedury prawnej korekty płci koncentrują się również wokół stworzenia regulacji zapewniających prywatność osobom decydującym się na ten krok. Miejmy nadzieję, że już niedługo po korekcie płci metrykalnej wystawiane będą nowe akty urodzenia. Bez wzmianek oraz bez możliwości dotarcia do poprzednich danych osobowych. Uważamy, że każda osoba ma prawo do decydowania, czy chce dzielić się swoją przeszłością ze światem, czy nie. Państwo zaś ma obowiązek zapewnić jak najwyższy poziom transpłciowej prywatności.  

Z okazji 31 marca Fundacja Trans-Fuzja pragnie życzyć wszystkim osobom pod transpłciowym parasolem prawa do nie/widzialności. Decyzja o otwartym mówieniu o swojej transpłciowości nie może stawać się pretekstem do dyskryminacji lub przemocy, niewidzialność zaś nie powinna być podyktowana strachem przed reakcją społeczeństwa, ale wypływać z własnej nieprzymuszonej woli.  

Każdy ma prawo być sobą i każdy ma prawo do prywatności. Pamiętajmy o tym nie tylko dzisiejszego dnia. Fundacja Trans-Fuzja

Dziś wieczorem na HBO polska premiera serialu "Spojrzenia" ("Looking"), drugiego po "Queer as folk", w którym główni bohaterowie to geje. Akcja dzieje się w San Francisco, reżyserem jest Andrew Haigh znany ze świetnego "Zupełnie innego weekendu", a w jednej z głównych ról - Jonathan Groff ("Glee"), jawny gej również poza ekranem.

Kto ma HBO, niech włączy o 23.00. Po styczniowej premierze w USA pisano, że to "gejowska wersja "Dziewczyn" albo "gejowska wersja "Seksu w wielkim mieście".

Tagi: serial
21:54, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Miłość nie wyklucza: Rozpoczynamy nasz nowy cykl "MNW EUROWYBORY 2014" gdziebędziemy prezentować kandydatki i kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Będziemy pokazywać zarówno te kandydatury które naszym zdaniem zapewniają perspektywę równościową w sprawowaniu tego urzędy i będą należycie nas reprezentować i rozwiązywać nasze problemy jak i kandydatury chybione, osoby, które nie powinny znaleźć się w Parlamencie Europejski i które swoją obecnością przyniosą tylko nowe problemy.

Pierwszą z kandydatek jest MARTA ABRAMOWICZ - numer 3. na liście Europa + Twój Ruch w woj. pomorskim.

Psycholożka, działaczka społeczna, od 13 lat działająca na rzecz osób LGBT, najpierw w Kampanii Przeciw Homofobii gdzie pełniła funkcję prezeski, a teraz w trójmiejskim Stowarzyszeniu Tolerado. Autorka wielu publikacji dotyczących osób LGBT i działań antydyskryminacyjnych. Koordynatorka wielu projektów skierowanych do osób LGBT. Założycielka i redaktorka portalu MultuKulti. Jest również autorką programów szkoleniowych, badań i ekspertyz z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej, zarządzania wiekiem i polityki równości płci. Obecnie współpracuje z Instytutem Psychologii Polskiej Akademii Nauk i Pracownią Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie współprowadzi badania dotyczące wykluczenia społecznego. 

Żona Ani i mama Mateusza. 

Więcej o niej, jej priorytetach, planach i motywacji do startowania możecie przeczytać na jej stronie www.martaabramowicz.pl 

Zachęcamy was do wzięcia udziału w wyborach. 

To w waszych rękach spoczywa wasza przyszłość. 

Trzeba tylko wybrać odpowiednie osoby.

Tagi: LGBT
11:49, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 marca 2014

Parada Równości od 2001 roku maszeruje ulicami Warszawy. Niewielka początkowo manifestacja, stała się z czasem najważniejszym świętem wszystkich osób, dla których równość, różnorodność i wolność każdego człowieka są wartościami nadrzędnymi. Historia, jaka stoi za obecnym kształtem Parady Równości nie pozostała bez znaczenia dla jej obecnego kształtu. Więcej na Parada Równości.

Kościół Anglii nie będzie już odpierać się małżeństwom homoseksualnym, według Justin Welby. Powinno reagować na małżeństwa tej samej płci z "miłości Chrystusa do każdego człowieka".

CNN o przygotowania do ślubów tej samej płci. 

Zaczynamy od historii Katarzyny, która stała się Nicolasem. To historia, która zaczyna się już w dzieciństwie. Jest psychiczne cierpienie, konflikt z rodziną, ucieczka z domu, seria kosztownych operacji i wreszcie wymarzona zmiana tożsamości. Rodzice za wszelką cenę chcieli, by Katarzyna została gwiazdą tenisa. Nicolasa, który jest dziś znanym w Niemczech trenerem fitness, nigdy nie zaakceptowali. Wideo TVN24.

Decydując się na zmianę płci, by żyć w zgodzie ze sobą, nie myślą o cenie, jaką za to zapłacą; odcięciu się rodziny, utracie pracy, czasami samotności. Ale cenę samego zabiegu mogą już policzyć. Mniej kosztuje zamiana z kobiety w mężczyznę. Odwrotnie jest drożej. Hormony, operacje i dalsze leczenie to w tym drugim przypadku nawet 100 tysięcy złotych. W Polsce takie zabiegi przeprowadza się od ponad 40 lat - przypomina "Czarno na białym".

To, żeby stać się kobietą jest droższe niż walka w drugą stronę - o bycie mężczyzną. Pigułki hormonalne i blokery testosteronu już na pierwszym etapie zmiany płci kosztują nawet 3,5 tys. zł rocznie. Dopiero po około roku można podejmować decyzje dotyczące ingerencji chirurgicznej TVN24.

Zmiana płci to nie tylko zmiana wyglądu. To też formalna zmiana tożsamości ze wszystkimi tego konsekwencjami; począwszy od dowodu osobistego, a skończywszy na prawach i przywilejach, np. określających wiek emerytalny. Dziś to w Polsce długi proces - i to proces dosłownie. Zmieniający płeć musi pozwać do sądu swoich rodziców. Są jednak plany zmiany prawa, które całą procedurę mają ułatwić. Dwa projekty - oba powstają z udziałem najbardziej znanych w Polsce osób, które zmieniły płeć - i dwie różne propozycje Wideo TVN24.

Znany brytyjski stylista i prezenter telewizyjny Gok Wan w szczerej rozmowie z Anną Senkarą opowiedział o swojej otyłości w dzieciństwie i o swoich późniejszych zmaganiach z anoreksją. - Miałem tyle mięsa w ciele, że moje ciało prawie sobie z tym tłuszczem nie radziło. Miałem wszędzie tłuszcz. Nienawidziłem luster. Stały się moim wrogiem - zdradził. Wan przyznał również, że kiedy cierpiał na anoreksję, miał myśli samobójcze. Stylista wspomniał również o swoich homoseksualnych fascynacjach i swoim coming oucie

Już w wieku 6 lat zorientowałem się, że jestem inny - mówi Gok Wan. - W młodości zakochiwałem się codziennie. Jednocześnie byłem przerażony myślą, że mogę być gejem. Wideo Tutaj.

Nowe wydanie Boyz Magazine dostępny TUTAJ.

Nowe wydanie QX dostępny TUTAJ.

Nowy numer Magazynu Echo dostępne TUTAJ.

Nowy numer Lavender dostępny TUTAJ. Next Magazine:

Fenuxe magazyn:

Guy Magazine:

David Atlanta:

GScene:

Get Out:

Florida Agenda

GA Voice:

Tagi: media
10:47, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 25