Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
piątek, 31 marca 2017

Tak wygląda przecieranie szlaków. Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej złożyła w imieniu czterech par skargi na Polskę do Trybunału w Strasburgu. Dwie zostały już przyjęte. Polska jest oskarżona o nieuznawanie związków osób tej samej płci, co narusza Konwencję Praw Człowieka.

W listopadzie 2015 roku, pięć par jednopłciowych założyło Koalicję na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej i rozpoczęło walkę o prawo do legalizacji związków homoseksualnych przed sądami w Polsce. Tzw. litygacja strategiczna, którą prowadzą, polega na wymuszaniu zmian w prawie, za pomocą przeprowadzenia precedensowych spraw przed sądami.

Zapewnienie ochrony godności ludzkiej jest obowiązkiem państwa. Idziemy po coś, co Polakom i Polkom się należy.”

Jeden ze skarżących, Grzegorz: „Mam świadomość, że nie robimy tego tylko dla siebie, ale dla dużej rzeszy obywateli i obywatelek. Mam nadzieję, że niedługo w Polsce będziemy mieli wybór. Dziś pary jednopłciowe go nie mają”.

Naszym zamiarem jest kompleksowe uregulowanie sytuacji prawnej osób żyjących w związkach jednopłciowych. Być może jesteśmy na ostatniej prostej. Otrzymaliśmy już informację o nadaniu sprawom numerów – dwie z nich zostały formalnie zarejestrowane.”

7 lutego 2017 roku Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand wystąpił do prokuratorów z pismem, w którym polecił ustalić, ile aktualnie toczy się postępowań o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą.

Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego: „Dlaczego aparat państwowy z taka mocą angażuje się w takie postępowania? Ta decyzja [Hernanda] została zaskarżona do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z prośbą o zbadanie sprawy. Według nas zbieranie informacji ingeruje w prywatność osób, które postępowania wytoczyły. Nie mamy informacji jaka jest skala zjawiska ponieważ prokuratura zbiera informacje do 1 czerwca. Na pewno wtedy na drodze wniosku o dostęp do informacji publicznej wystąpimy o ten raport.

Z badania postaw wobec równości małżeńskiej przeprowadzonych w 2015 roku przez PBS dla Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza wynika, że związki partnerskie popiera 37 proc. osób, a małżeństwa 29 proc.

We wcześniejszym badaniu PBS dla Gazety Wyborczej i KPH z października 2013 za prawem do związków partnerskich opowiedziało się 40 proc. badanych, a małżeństw jednopłciowych 30 proc (...) - Oko Press.

Google500x263

Podczas wpisywania google.com w oknie przeglądarki komputera, zobaczysz fantastyczny rysunek, wszyscy równi i różnorodni.

Zaprojektowała rysunek 15-letnia Sarah Harrison z Connecticut wygrała konkurs Google, rysunek który pokazuje osiem dzieci, które są różne i dumne kim są miedzy innymi muzułmanka, chrześcijanka, niesprawna, transpłciowa czy homoseksualna.

Harrison widzi przyszłość pokojową wszyscy różnorodni ale równi, mimo dzieli orientacja, kolor skóry, religia. Marzy żeby każdy był bezpieczny i akceptowany kimkolwiek znajdują się.

(refinery29.com)

Tagi: foto
23:20, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Odbyło się Walne Zgromadzenie stowarzyszenia Akceptacja, rodziców dzieci LGBT. Ukonstytuowane władze na 4 letnią kadencję:

Prezeska Zarządu – Aneta Dekowska

Wiceprezeska Zarządu – Tamara Uliasz

Członek Zarządu – Grzegorz Beczek

Za szczególne zasługi dla stowarzyszenia oraz całej społeczności osób LGBT, ich rodzin i przyjaciół Walne Zgromadzenie nadało tytuł Honorowej Prezeski Stowarzyszenia Akceptacja ustępującej Prezesce Elżbiecie Szczęsnej. Dziękujemy, Pani Elżbieto!

Anety Dekowskiej (poprzednie nazwisko Ostrowska) oraz Tamary Uliasz nie trzeba przedstawiać- to Matki Założycielki Stowarzyszenia. Ogromnie cieszymy się też, że do władz dołączył Ojciec również Członek Założyciel. Pierwszy akceptujący Ojciec, który wystąpił pokazał twarz i nazwisko w reportażu TVN.

Tagi: news
21:50, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

akc

W latach 1973-2013 Szwecja wymuszała sterylizację na osobach dokonujące korekty płci. Dopiero poddanie się zabiegowi pozwalało na kontynuację tranzycji.

W 2016 szwedzki rząd wreszcie usłyszał głosy organizacji zajmujących się prawami osób transpłciowych i wycofał się z tej procedury. Co więcej, od maja 2018 zacznie wypłacać odszkodowania wszystkim osobom, które zmuszono do zabiegu. Jest to wielkie zwycięstwo organizacji LGBT+ - jak zwykle okazuje się, że solidarność naszą bronią - Akceptacja.

​Pinksixty News wiadomości LGBT

Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV

Radek Pestka i Romek Gello - Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka

Ogólnopolski strajk nauczycieli 2017

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe. Karolina Północna uchyla prawo przeciwko osobom LGBT. Ale też jest uchylenie i zakaz dla lokalny miast w Karolinie Północnej zakaz mają uchwalać lokalny anty dyskryminacyjny LGBT praw aż do roku 2020 wielu działaczy LGBT, miedzy innymi Chris Sgro nazywają “fałszywym uchyleniem”. (PinkNews)

Paweł Rabiej, poseł Nowoczesnej, nie ukrywa, że myśli o starcie w wyborach na prezydenta Warszawy. Chciałby pójść ścieżką Roberta Biedronia, któremu w sukcesie pomógł "rys gejostwa". Rabiej zarzeka się jednak w rozmowie z Magdaleną Rigamonti, że nie będzie "budował kampanii wyborczej na tym, że jest gejem". Wraca też m.in. do okresu, gdy był dziennikarzem... (Dziennik.pl)

- Zrównywanie gejów z pedofilami jest nieprzyzwoite, to nadużycie i kłamstwo. Wypowiedź posłanki Beaty Mazurek dotknęła mnie i wiele osób o mojej orientacji w całym kraju - powiedział kilka miesięcy temu członek partii Nowoczesnej Paweł Rabiej. 

trasn

Trans Fuzja: Z jednej strony nie dostrzega nas społeczeństwo, nie widzą najbliżsi, nie widzi nas prawo, a medycyna dostrzega w nas jedynie przypadki. Z drugiej – w obawie przed presją i opresją otoczenia nie zawsze chcemy ujawniać nasze nienormatywne tożsamości płciowe. Pokazać się światu, ujawnić się, czy skryć głęboko, zniknąć w tłumie – idealnego wyjścia nie ma. Ale dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych i warto z tej okazji przypomnieć światu, że istniejemy.

Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych, obchodzony 31 marca już po raz dziewiąty, ustanowiono w 2009 r., by wskazywać na problem dyskryminacji ze względu na tożsamość i ekspresję płciową. Bardzo szybko przerodził się w dzień, w którym otwarcie dzielimy się swoimi różnorodnymi doświadczeniami. Dla części z nas jest świętem, wyrazem akceptacji i okazją do refleksji. Jednych mobilizuje, ale dla innych może być nieprzyjemnym brzęczeniem, że coming out jest obowiązkowy dla każdej osoby. Chcemy przypomnieć, że ujawnianie swojej transpłciowości nie jest obligatoryjne. To indywidualna decyzja każdej osoby transpłciowej. Mamy prawo do wyboru i prywatności. Otwarte mówienie o swojej tożsamości nie może spotykać się z dyskryminacją i przemocą, tak samo jak decyzja o jej nieujawnianiu nie powinna być poddana presji społecznej lub ocenie. A każdej osobie pod transpłciowym parasolem życzymy bezpieczeństwa w (nie)widzialności.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Widzialności chcemy zachęcić Was do przesłania swoich zdjęć i historii. Pamiętajmy, że widzialność to nie tylko obraz, ale także słowa. Chcemy dowiedzieć się, czym widzialność jest dla was. Czekamy na zdjęcia i relacje od każdej osoby, która odczuwa swoją tożsamość płciową nienormatywnie. Jeśli chcesz pokazać się światu, zrób zdjęcie z kartką z hasztagiem: #dzieńwidzialności i prześlij je nam. Możesz też napisać, czym jest dla ciebie widzialność twojej nienormatywnej tożsamości płciowej. Jeśli wolisz pozostać w ukryciu, ale chcesz, by świat o tobie usłyszał, wystarczy, że napiszesz kilka słów o sobie i swojej (nie)widzialności. Zdjęcia i teksty przysyłajcie na adres mailowy: kontakt@transfuzja.org z tytułem maila „#dzieńwidzialności”. Czekamy na nie do niedzieli 2 kwietnia do godz. 23.59. To, co nam przyślecie, opublikujemy w nadchodzącym tygodniu w albumie na naszym fanpage'u na Facebooku. (Ambro, Edyta Baker)

Przykłady warto być sobą: Kinga Kosińska o religii i transpłciowości

KPH kampania Storytelling - odkryj moc swojej historii

Kampania "Będzie lepiej" - Anna Grodzka - polityk, działaczka społeczna, współzałożycielka Fundacji Trans-Fuzja.

Kamila transpłciowa modelka w Top Model

Dokumenty być sobą nie trzeba wstydzić się kim jest transpłciowe osoby są tak samo wartościowe jak inne. Transpłciowe są najbardziej dyskryminowane nawet przez same środowisko, morderstwa osób transpłciowy wzrastają i to w krajach tak zwane chrześcijański, jak Brazylia czy USA. Transpłciowe osoby powinno ochronieni stanąć za nimi. Dziewczyny z wyboru

Film ten przedstawia dzieci które zmagają się z swoją trans seksualnością w wczesnym etapie życia

Moje mamy były mężczyznami

Byłem córką Cher

Alex, mężczyzna transseksualny który jest też rodzicem, w nowym filmie zachęca inne osoby trans po myśleli o tworzeniu rodziny poprzez adopcję dzieci. Klip jest z okazji tygodnia adopcji w Wielkiej Brytanii, zachęcić Brytyjczyków do przyjmowania dzieci.

Krótki film od Graf Jake pod tytułem "headspace" prowadzi nas do nowego świata, jakie są wyzwania dla transseksualny osób napotykają w trakcie codziennym życiu, problemów.

National Geographic przestawił opowieść transpłciowy dzieci z całego świata

Eri Hayward urodziła się jako chłopiec w Utah i wychowany w kościele Świętych w Dniach Ostatnich. Pokazuje transpłciową mormonkę tuż i przed Eri kiedy poleciała do Tajlandii na operację zmiany płci.

Amerykańscy transpłciowi nastolatkowie

cameron

30.03.2017 Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok ws. z powództwa Paula Camerona przeciw Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności - SPR, M. Dąbrowskiej, K. Łukaszewskiemu i P. Szczepłockiemu. Sąd oddalił apelację Camerona, popieraną przez prokuraturę regionalną (chodziło w niej m.in. o to, żeby SPR zapłaciło 30 000 zł zadośćuczynienia na fundację "Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi" z Krakowa). Sąd częściowo uwzględnił apelację pozwanych, popieraną przez Rzecznika Praw Obywatelskich, uchylając pkt 3 wyroku sądu I instancji (dot. dodatkowych przeprosin dla powoda na stronie SPR).

Sąd Apelacyjny uznał (inaczej niż Sąd Okręgowy w Toruniu), że P. Cameron jest osobą publiczną i przysługuje mu w związku z tym mniejsza ochrona, w tym stwierdził, że takie określenia jak "pseudonaukowiec" i "pseudonauka" nie naruszyły dóbr osobistych powoda (sąd I instancji uznał natomiast, że powoda nie trzeba też przepraszać za m.in. nazwanie go "homofobicznym kłamcą"). W ustnych motywach wyroku sąd trzykrotnie stwierdził, że poglądy głoszone przez P. Camerona nt. osób homoseksualnych są "odosobnione" i że głosząc je publicznie P. Cameron musi się liczyć z krytyką.

Sąd uznał jednocześnie, że część wypowiedzi dot. powoda przekroczyło granicę wypowiedzi w dyskursie publicznym (chodzi m.in. o nazwanie P. Camerona hochsztaplerem) i powodowi należą się za to przeprosiny (mają być zamieszczone w archiwalnych publikacjach na stronie SPR i w listach do rektorów uczelni, których SPR informowało nt. P. Camerona).

Informacje podajemy za Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności - SPR, któremu jednocześnie gratulujemy zakończenia sprawy, która ciągnęła się od dwóch lat. Dziękujemy też Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adam Bodnar za przyłączenie się do postępowania - Lambda Warszawa

Nastąpił przełom na drodze do wprowadzenia związków partnerskich i równości małżeńskiej w Polsce. Po przejściu krajowej procedury sądowej, nie bacząc na próbę zastraszenia przez Prokuraturę Generalną, pary gejów i lesbijek z Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej złożyły skargi na Polskę do Trybunału w Strasburgu. W przypadku skarg dwóch par sprawom nadano już numery. Oznacza to, że sprawy te zostały zarejestrowane w Trybunale. W razie pozytywnego rozpatrzenia skarg Polska zostanie zobowiązana do wprowadzenia związków partnerskich i/lub równości małżeńskiej. Trzymajcie kciuki i bądźcie za miłością! – apelują Grzegorz i Krzysztof, jedna z koalicyjnych par.

Koalicja przeszła długą drogę i znajduje się na ostatniej prostej wiodącej do wyznaczonego przez siebie celu  wprowadzenia związków partnerskich i równości małżeńskiej w Polsce – informuje adw. Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii. „Ostatnia prosta” to oczywiście wniesienie skarg przeciwko Polsce do Trybunału w Strasburgu. Skargi czterech par czekają obecnie na rozpoznanie przez Trybunał. – To niedopuszczalne, że w 2017 roku państwo nie chroni podstawowych praw swoich obywateli i obywatelek. Wyrok ETPCz powinien stanowić dla polskiego ustawodawcy jednoznaczny sygnał, że zapewnienie ochrony prawnej związkom osób tej samej płci jest obowiązkiem państwa – mówi adw. Mikołaj Pietrzak z kancelarii Pietrak, Sidor i Wspólnicy, a adw. Małgorzata Mączka-Pacholak reprezentująca tę samą kancelarię dodaje: – Liczymy na uzyskanie podobnego wyroku, jaki zapadł w sprawie Oliari i inni przeciwko Włochom w 2015 roku. Wówczas sędziowie Trybunału stwierdzili, że brak możliwości formalizacji związków przez pary osób tej samej płci narusza gwarantowane w art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka prawo do poszanowania życia rodzinnego. – Włosi cieszą się już związkami partnerskimi. Niewykluczone, że wkrótce wprowadzą też równość małżeńską. Mamy nadzieję, że za kilka lat to samo będzie można powiedzieć o Polsce – optymistycznie patrzy w przyszłość Aleksandra Muzińska ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Zanim skargi zostały złożone do Trybunału w Strasburgu, wszystkie pary musiały przejść ścieżkę prawną dostępną w kraju – od urzędów stanu cywilnego, przez sądy rejonowe po sądy okręgowe. W przypadku wszystkich czterech par sądy okręgowe utrzymały rozstrzygnięcia sądów rejonowych, które uznały, że Kierownicy Urzędów Stanów Cywilnych zasadnie odmówili przyjęcia dokumentów potwierdzających możliwość zawarcia małżeństwa. Ostatnia para oczekuje jeszcze na zakończenie postępowania sądowego. Zakończenie postępowań sądowych w Polsce otworzyło Koalicji drogę do złożenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jakiej argumentacji użyli prawnicy i prawniczki Koalicji? – W skargach do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka twierdzimy, że brak możliwości zawarcia związku partnerskiego przez osoby tej samej płci narusza prawo do poszanowania życia rodzinnego i stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. W skargach zwracamy m.in. uwagę na to, że obowiązujące prawo pozostaje w kolizji z polską rzeczywistością społeczną – tłumaczy adw. Mączka-Pacholak.  Koalicja nie pominęła Trybunału Konstytucyjnego, do którego również złożyła skargi – Wnieśliśmy skargi konstytucyjne do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ interes naszych klientów i klientek wymaga wykorzystania wszystkich dostępnych środków prawnych w Polsce – argumentuje decyzję Koalicji adw. Mączka-Pacholak.

W lutym tego roku Zastępca Prokuratora Generalnego w swoim wystąpieniu nakazał podległym prokuratorom ustalić, ile aktualnie toczy się postępowań o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą. W swoim piśmie Prokuratura odwołała się bezpośrednio do działań Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, co nie pozostało bez reakcji koalicjantów. – Uruchomienie aparatu państwowego przez Prokuraturę Generalną i gromadzenie danych na temat polskich obywateli i obywatelek LGBT, którzy zinstytucjonalizowali swoje związki za granicą, jest zadziwiające i nieakceptowalne z punktu widzenia standardów ochrony praw człowieka. Niemniej jednak Koalicja na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej konsekwentnie kontynuuje swoje działania i nie da się zastraszyć – mówi dr Krzysztof Śmiszek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Prokuratura nie zdołała również zniechęcić par Koalicji, które spotykają się ze wsparciem ze strony społeczeństwa. – Podczas półtorarocznego procesu towarzyszyło nam dużo pozytywnych emocji, wielokrotnie przekonaliśmy się, że olbrzymia rzesza ludzi nam sprzyja i trzyma kciuki za projekt, którego celem jest ślub nasz i wielu par jednopłciowych w Polsce – mówią Grzegorz i Krzysztof i dodają: – Robimy to, bo wierzymy, że sprawiedliwość i równość wygra w Polsce. Wtóruje im druga koalicyjna para, Wojciech i Michał: – Idee równości i sprawiedliwości społecznej są nam niezwykle bliskie, dlatego zdecydowaliśmy się działać na rzecz związków partnerskich i równości małżeńskiej. Zależy nam jednak na tym, aby przyszłe pokolenia nie musiały już tak walczyć o godność i równe prawa tak jak my.

Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej musi uzbroić się w cierpliwość – na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowiek czeka się około 3-4 lata. O tym, na jakim etapie są poszczególne sprawy, Koalicja będzie informować na uruchomionej właśnie stronie internetowej www.dostrasburga.pl. Jak mówi Aleksandra Muzińska z MNW strona Koalicji to wielki sukces zbiórki crowdfundingowej: – W zaledwie 48 godzin udało się uzbierać środki pozwalające Koalicji na dalsze funkcjonowanie. Dzięki wsparciu osób kibicujących Koalicji uruchamiamy stronę internetową z wypracowaną przez Koalicję wiedzą oraz dokumentami, z których będą mogły skorzystać teraz kolejne pary.

Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej

czwartek, 30 marca 2017

Następna ofiara homofobii w Brazylii nastolatek Jonas Correia dos Santos, został zastrzelony miał 18 lat. Według brazylijskich mediów, jest trzecim gejem który został zabity w stanie Alagoas, w 2017 roku.

Na początku tego roku, badania przeprowadzone przez Grupę Gay Bahia (GBB) ujawnili jedna osoba LGBTI ginie co 25 godzin w Brazylii. Cały czas przemoc wobec osób LGBT rośnie. Pierwsze 22 dni 2017 roku zginęło 23 LGBT osób. (GayStarNews)

​Pinksixty News wiadomości LGBT

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Sąd Apelacyjny będzie rozpatrywać dotyczące skargi transpłciowego ucznia prawo do toalety w szkole.

W włoskim talent show Amici tancerze wykonali Get Naked piosenkę od Britney Spears

Tagi: LGBT news Ploty
20:23, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

George Michael został pochowany w środę na londyńskim cmentarzu Highgate - poinformowała rodzina gwiazdora w specjalnym oświadczeniu. Ceremonia była kameralna i miała charakter prywatny. Wśród osób którzy uczestniczyli był jego partner Fadi Fawaz. (RMF FM/Mirror)

Dokument Channel 5 "ostatnie dni George Michaela"

10:30, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Zdjęcie użytkownika Replika.

Nowy dział w „Replice” – dział, którego bohaterami są nasi prenumeratorzy/rki. Pomysłodawcą i autorem działu jest Tomasz Golonko, na co dzień dziennikarz gazeta.pl oraz czytelnik „Repliki”. Pierwszymi bohaterami Tomka są Jacek Jaworski i Piotr Rowicki, para z Warszawy.

Prenumeratorem jest Jacek, ale każdy numer czyta też Piotrek oraz… mama Jacka („Po moim coming oucie zdała sobie sprawę, że ma niewielką wiedzę na temat społeczności LGBT i chce to nadrobić”)

Poznali się w klubie, dzięki… barmanowi. Piotrek: Barman nagle rzucił: „Chłopaki, przecież widzę, jak cały czas się do siebie uśmiechacie, może w końcu porozmawiacie?"

Jacek: "To przełamało lody, pogadaliśmy, umówiliśmy się na pierwszą randkę. Po niej już wiedziałem, że Piotrek jest moim strzałem w dziesiątkę." Piotrek; "A Jacek moim."

Jacek; "Często z rozmów z naszymi znajomymi wynika, że godzą się na obecną rzeczywistość. Albo już stracili nadzieję, że można coś zmienić, albo po prostu nie chce im się zawalczyć o siebie – bo przecież jakoś to będzie, jakby co jest UE i kilka organizacji. My nie zamierzamy odpuścić. Stąd tęczowa flaga na naszym balkonie. Stąd również prenumerata „Repliki” (wychodzi głupie 5 zł na miesiąc, więc praktycznie każdego stać) oraz udział w różnych wydarzeniach LGBT, które zresztą są przyjemnością. Wspieramy też polskie organizacje LGBT – nie można od nich oczekiwać, że zrobią za nas wszystko, jeśli samemu się tylko „czeka”. Razem z naszymi bliskimi, przyjaciółmi i sojusznikami mamy moc – nie bójmy się z niej korzystać."

Cały tekst o Jacku i Piotrku - do przeczytania w najnowszej "Replice". Wszystkich prenumeratorów/ki, którzy są gotowi, by spotkać się z Tomkiem i by stać się bohaterami tekstu w „Replice” – prosimy o kontakt: redakcja@replika-online.pl

Tagi: kph LGBT
10:30, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

W kraju wyczerpali już wszystkie możliwości, teraz o pomoc proszą Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Trafiły tam właśnie cztery skargi par homoseksualnych z Polski, które chcą zalegalizować swój związek. Niebawem dołączy piąta.

Walka Grzegorza Lepianki i Krzysztofa Łosia o możliwość sformalizowania ich związku trwa już półtora roku. Teraz wkracza na nową, precedensową ścieżkę. Złożyli oni skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Na taki krok zdecydowały się również trzy inne pary z Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich. (TVN24)

Paweł Knut, Kampania Przeciw Homofobii: Bo chcemy polepszyć sytuację prawną par osób tej samej płci w Polsce. Dzisiaj takie pary nie mogą sformalizować swojego związku, a ich sytuacja prawna jest bardzo niepewna. Utrudnia im to możliwość podejmowania ważnych życiowych decyzji. Znajdują się w swego rodzaju próżni prawnej. Utrzymywanie tego stanu nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia.

Próby zmiany prawa były wielokrotnie podejmowane w przeszłości, ale żaden projekt ustawy o związkach partnerskich nie został uchwalony przez żaden parlament. Za każdym razem decydentom politycznym brakowało gotowości do wzięcia politycznej odpowiedzialności za decyzję, która spotkałaby się z krytyką ze strony konserwatywnej części elektoratu. Obecne realia polityczne z PiS-em u władzy powodują, że przyjęcie stosownych przepisów jest jeszcze mniej prawdopodobne.

Tak. Jeśli Trybunał uzna, że utrzymywanie w Polsce obecnej sytuacji narusza Europejską Konwencji Praw Człowieka, to oznaczałoby to dla Polski konieczność przyjęcia stosownych przepisów.

Mamy nadzieję, że tak się jednak stanie. Państwo, które dowiaduje się, że naruszyło Konwencję, powinno wyeliminować problem i dokonać zmian w prawie lub w praktyce jego stosowania, aby nie doszło do podobnych naruszeń w przyszłości. Jeśli tego nie zrobi, musi liczyć się z tym, że w przyszłości kolejne pary mogą ponownie wnieść skargi do Trybunału i ponownie wygrać. Poza kolejną przegraną państwo bywa bardzo często zobowiązane do zapłaty skarżącym odpowiedniego odszkodowania. We wspomnianej sprawie włoskiej wynosiło ono kilka tysięcy euro.

Niestety są jednak państwa, które nie wykonują wyroków. Przykładem takiego kraju jest Rosja. Często przegrywa w Strasburgu, płaci odszkodowania, ale nie rozwiązuje problemu, który był przyczyną wniesienia skargi. Zobaczymy w jaki sposób zachowa się Polska w razie ewentualnej przegranej i czy decydenci będą gotowi na uchwalenie stosownych przepisów. Wyrok Trybunału w sprawach wniesionych przez Koalicję będzie dla Polski ostatnim dzwonkiem.

Europosłanka PO Julia Pitera powiedziała niedawno „Polityce”, że osoby LGBT mogą uregulować swoją sytuację prawną w Polsce umowami.

Nie wszystkie sprawy można uregulować za pomocą umów. Żadna umowa nie umożliwi np. wspólnego ubezpieczenia w ZUS, wspólnego opodatkowania czy zabezpieczenia majątku na wypadek śmierci jednego z partnerów. Można oczywiście przenieść własność nieruchomości po swojej śmierci na partnera w drodze testamentu. O czym jednak często się zapomina, to wysoki podatek od spadków, który – w przeciwieństwie do małżeństw – musi zapłacić pozostający przy życiu partner. Obecnie wynosi on ponad 20 proc. wartości nieruchomości, zaś wiele par nie stać na jego pokrycie. Niestety dopiero zawarcie związku partnerskiego lub małżeństwa pozwoli zapewnić parom minimalne poczucie bezpieczeństwa. (...) - Krytyka Polityczna.

W Centrum Stonewall odbyło się spotkanie informacyjne 'Poznaj swoje prawa'. Spotkanie poprowadził mec. Paweł Skrodzki, w drugiej części spotkania przedstawiciele Lambdy Warszawy opowiadali o przyczynach i skutkach braku wykrywanych przestępstw na tle homofobicznym czy transfobicznym i o tym, dlaczego zgłaszanie incydentów jest ważne.

10:29, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Poradnik Podróżnika wg KaDo

Steve Grand piosenkarz który tym roku wystąpił na paradzie Sydney Mardi Gras, w swoim nowym klipie wspomina wyprawę do kraju kangurów.

Piosenka dla lesbijek od queerblick „I tak cię kocham”

Nowy program kanału E! "What Happens at the Abbey" który będzie mieć narażę w USA swoją premierę, kręci program w West Hollywood w gejowskim klubie The Abbey. Program koncentruje się na pracownika baru, gości.

RuPaul nie lubi jak heteroseksualne kobiety są w gejowskich barach, szczególnie panieńskie wieczory

Wszechstronny utalentowany reżyser i producent Lee Daniels, nie liczny ujawniony homoseksualny osób w Hollywood mówi w programie Wendy Williams o jego szeroko udanej kariery, przyjaźni z Mariah Carey, ojcostwie.

Amerykański bloger nazwał Jakóbiaka profesjonalnym stalkerem. Specjalista komentuje

Jane Fonda i Lily Tomlin gościły w programie The Late Show with Stephen Colbert, opowiadały miedzy innymi filmie Od dziewiątej do piątej które zagrały w latach 80. Jane przekonała Lily żeby wystąpiła w filmie, obecnie Fonda i Tomlin są bliskimi przyjaciółmi, oraz występują w trzecim sezonie serialu Netflixa Grace i Frankie. Dodatkowo wystąpiły w programie The View.

W trzecim odcinku programu Piotra Najsztuba "Miło/ść" gościem była piosenkarka, znana z kontrowersyjnych wypowiedzi - Dorota Rabczewska "Doda".

Dziesięć osób spędziło rok na odludziu myśląc, że biorą udział w brytyjskim reality show "Eden". Nie mieli pojęcia, że program od kilku miesięcy nie jest już emitowany na antenie Channel 4. O tym, że zdjęto go po czterech odcinkach, dowiedzieli się po powrocie do domów. (Polsat News)

Po mistrzostwach Europy we Francji i sukcesie reprezentacji Islandii, w kraju wikingów można zaobserwować niezwykły baby boom. Islandczycy tak się cieszyli, że równo dziewięć miesięcy po sensacyjnym zwycięstwie, w kraju zanotowano rekordową liczbę urodzeń. Dla liczącej 330 tysięcy mieszkańców Islandii to zdecydowanie święto.

Tagi: Ploty
10:29, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 marca 2017

Polski rząd przekonuje ONZ, że państwo polskie przestrzega praw człowieka. Ma się to przejawiać m.in. w poszanowaniu wolności mediów, przeciwdziałaniu dyskryminacji, zapewnieniu kobietom dostępu do bezpłatnej aborcji i ściganiu przestępstwa motywowanych nienawiścią. Rzeczywistość nie jest taka jak chciałby rząd - mówią organizacje pozarządowe. Wysyłają do ONZ swoje raporty i zapowiadają, że na pewno wezmą udział w debacie o Polsce.

Odmienne zdanie w tej sprawie mają organizacje pozarządowe. Trzy z nich - Amnesty International, Kampania Przeciw Homofobii i Helsińska Fundacja Prawa Człowieka - opracowały swoje raporty, które zamierzają przedstawić ONZ. Wszystkie trzy organizacje podejmują w swoich opracowaniach kwestie przemilczane w rządowym dokumencie. (...) - TVN24.

​Pinksixty News wiadomości LGBT

Robert Biedroń w Skandaliści: "Polska polityka też zmienną jest i może jeszcze będziemy mieli prezydenta z prawdziwego zdarzenia, tego Polakom życzę.

Model i aktor Aaron Rhodes poruszył temat, jak wielu osób homoseksualny ma problem borykają publiczne okazywanie uczuć. Po wyjściu z szafy ze swoim bratem bliźniakiem Austinem w 2015 roku na swoim koncie na YouTube ujawnił, że od tamtej pory zawsze czuł się nieswojo jak widział całujących się publicznie faceci.

Albańska stacja dotyczące walki praw LGBT w USA, jak zmieniło spostrzeganie osób LGBT w USA.

W stanie Australijskim Queensland miasteczko wiejskie Maranoa, konserwatywne miasteczko, jest jedynym regionem, gdzie ankiety pokazali większość tym mieście są przeciwko małżeństwom osób tej samej płci. SBS Australia rozmawia z mieszkańcami i dowiedzieć się, dlaczego nie akceptują homoseksualizmu.

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Tagi: LGBT news
18:18, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Film ten przedstawia dzieci które zmagają się z swoją trans seksualnością w wczesnym etapie życia. 

Prof. Krystyna Duniec, badaczka teatru z Polskiej Akademii Nauk w wywiadzie w najnowszej „Replice”: „Fakt, że po rozwodzie przeżyłam 17 lat w spełnionym i szczęśliwym związku z kobietą, nie przypisuje mnie ani do roli lesbijki, ani do roli osoby hetero. Można mnie raczej określić jako nieheteronormatywną, co oznacza, że człowiek zakochuje się w drugim człowieku po prostu, nie ma znaczenia płeć.”

Prof. Duniec była w zeszłym roku jedną ze 118 wyoutowanych osób, które podpisały list otwarty (tzw. list Roberta Rienta – od nazwiska inicjatora) zachęcający te osoby publiczne LGBT, które siedzą w szafie, do coming outu.

„Oczywiście, że podpisałam ten list! Różne są metody walki o wolność ludzkich wyborów. Ten list był jedną z nich. Fundamentalny jest cel walki, która powinna jednoczyć, nie szczegóły, czyli w tym wypadku - o prawo do wolności seksualnej. Ponadto list nikogo nie przymuszał do podpisu, ani nie szantażował. Kto chciał, podpisywał.”

„Może czas już zamienić LGBT na rzecz FFS, Freedom for Sexuality – Wolność dla Seksualności! Przecież wszyscy jesteśmy transgender, każdy jest biseksualny, choć normatywny porządek kulturowy to odrzuca. Raz kobieta kocha kobietę, raz mężczyznę, raz mężczyzna mężczyznę, raz kobietę. Nie musi tak być, ale może. Opresywny habitus wyznacza role, pozostaje go w znoju przekształcać w stronę wolności wyborów. Kryterium etycznym ludzkiego życia, wystarczająco surowym, jest niewyrządzanie swoimi wyborami krzywdy innym.”

Cały wywiad Marty Konarzewskiej z prof. Krystyną Duniec – do przeczytania w najnowszej „Replice”, dostępnej na allegro w także w prenumeracie.

Tagi: LGBT
10:34, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Obojętność zabija – truizm? Może. Jednak statystyki dotyczące przemocy wobec osób LGBT nie pozostawiają złudzeń. „Raport o Polsce. Homofobiczne i transfobiczne przestępstwa z nienawiści a wymiar sprawiedliwości” opublikowany na stronie Kampanii przeciw Homofobii wbija w ziemię. Skala przemocy wobec osób LGBT zaskakuje nawet tych, dla których temat nie jest obcy. Z ogólnopolskich badań wynika, że trzy na dziesięć osób homoseksualnych doświadczyły przemocy w ciągu ostatnich pięciu lat. Najczęściej dochodzi do niej w przestrzeni publicznej (ulica, plac, parking) – 33,5 proc., w szkole i na uczelni – 26 proc. oraz w środkach komunikacji publicznej – 5,1 proc. W skali roku osoby nieheteronormatywne są dwa razy częściej narażone na przemoc niż ludzie heteroseksualni.

Trudno się dziwić, że tak się dzieje, skoro żyjemy w kraju, w którym Ministerstwo Rozwoju wręczyło niedawno nagrodę pewnemu ośrodkowi „leczenia” homoseksualizmu, ojciec obecnego prezydenta RP publicznie głosi, że homoseksualizm jest „przykrą dolegliwością”, w rządowej telewizji publicznej regularnym gościem bywa ksiądz Oko, który wygaduje bzdury w stylu "gej ma 500 partnerów w życiu", w Sejmie wykłady daje psycholog-homofob Paul Cameron, a w miejscach publicznych wiesza się wystawy "Stop dewiacji" , gdzie jedno z haseł brzmi "homoseksualizm poważnie szkodzi życiu i zdrowiu". Jakby tego było mało, "liberalny" Ryszard Petru, jeden z liderów parlamentarnej opozycji, komentuje coming out swojego bliskiego współpracownika, mówiąc: "Dobrze byłoby, żeby ludzie w Polsce, którzy mają odmienną orientację seksualną, nie musieli się tego wstydzić, co nie znaczy, że muszą się z tym obnosić".

W tym zalewie bardziej lub mniej uświadomionej agresji wobec osób LGBT jakiś wyłom zrobił dość konserwatywny w sumie Poznań. Otóż urząd miasta wraz z Grupą Stonwell zorganizował konferencję na temat homofobii w szkołach w kontekście polityki społecznej miasta, na którą zaprosił ekspertów, nauczycieli i przedstawicieli miejskich instytucji, m.in. MOPR. Frekwencja zaskoczyła samych organizatorów, gdyż – choć sala pękała w szwach (było na niej grubo ponad 150 uczestników/-czek), okazało się, że drugie tyle niestety musiało obejść się smakiem. To pokazuje, że ludzie potrzebują wiedzy, mają dość zabobonów i stereotypów głoszonych z ambon, ław poselskich i rządowych. (...) Wysokie Obcasy

Tagi: LGBT
10:33, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 marca 2017

Sztuka 8 opowiada o tzw. Propozycji 8, która zakazała małżeństwa jednopłciowe w Kalifornii i walka o uchylenie prawa. Wystąpili miedzy innymi Brad Pitt, George Clooney, Martin Sheen, Jamie Lee Curtis, Jane Lynch, Kevin Bacon. Napisał sztukę Dustina Lance'a Blacka scenarzysta Obywatel Milk, a wyreżyserowana sztuka przez Roba Reinera.

Krótki filmik o wygranej sprawy przed sądem 

Tagi: kultura
23:59, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Mała zmiana do równości w Japonii. Pary jednopłciowe będą mogli być pochowani razem w jednym grobie w buddyjskiej świątyni w Tokio. Shodaiji Temple podjął decyzję po otrzymaniu zapytań od par jednopłciowy.

Ponad 99% ludności w Japonii są skremowani i pochowani w grobach rodzinnym, mimo to duży krok pary hetero które nie są małżeństwem nie mogą być pochowane z powodu sprzeciwi rodzin. Związki partnerskie są w kilku miastach tylko, uznaje związków jednopłciowy. (GayStarNews)

Pinksixty News wiadomości LGBT

W dniu 25 marca 2017 HRC uhonorowali piosenkarkę Leann Rimes za swoją pracę na rzecz równości, Leann jest sojuszniczką osób LGBT wspiera równe prawa.

Pisarka i działaczka Isabel Rose mówi o swoim dziecku córce Sadie, która jest transpłciowa akceptacji jej wyboru, miłości do niej.

Us Weekly krótki filmik o gwiazdach taki jak Ellen DeGeneres Ricky Martin, Ellen Page czy Colton Haynes, są dumni kim są o akceptacji i miłości,

Rada Miasta Columbus, w Ohio przegłosowali zakaz terapii konwersji w poniedziałek wieczorem, dołączając do Cincinnati i Toledo, które już wcześniej zakazali leczenia homoseksualizmu w swoi mieście. (Towleroad)

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10