Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
środa, 31 maja 2017

Zdjęcie użytkownika Replika.

Na zdjęciu; Wojtek (z lewej) i Michał (foto: Agata Kubis)

Wojtek Piątkowski i Michał Niepielski są jedną z pięciu par jednopłciowych, które walczą o związki partnerskie/równość małżeńską na drodze sądowej – w ramach Koalicji na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej. Do tej pory publicznie udzielały się tylko dwie pary Koalicji – Krzysztof Łoś i Grzegorz Lepianka oraz Barbara Starska i Cecylia Przybyszewska. Teraz dołączają Wojtek i Michał.

W wywiadzie w najnowszej „Replice” mówią: „Weszliśmy do Urzędu Stanu Cywilnego i powiedzieliśmy, że chcielibyśmy zawrzeć związek małżeński. Panią urzędniczkę zamurowało. Po paru sekundach wstała i powiedziała, że musi iść po kierowniczkę. Kierowniczka była bardzo miła i zdaje się, że po naszej stronie – chętnie by nam chyba tego ślubu udzieliła, gdyby mogła. Ale sprawa nietypowa - zajęło kilka godzin, zanim dostaliśmy odmowny kwitek. Potem sądy. Sąd pierwszej instancji nie tylko stwierdził, że USC miał rację, ale również, że… nie jesteśmy dyskryminowani, bo przecież każdy z nas może zawrzeć małżeństwo – z kobietą. Usłyszeć coś takiego w sądzie, w majestacie prawa – to nie jest przyjemne. To jest właśnie brak poszanowania dla naszego życia prywatnego. Kpina z tego, kim jesteśmy, z tego, co nas łączy.”

„Niektórzy pytają, po co to w ogóle – bo i tak na legalizację związków partnerskich nie ma szans. Ale przecież nie robimy tego z myślą o najbliższych miesiącach, a żadna sytuacja polityczna nie jest wieczna, prawda? Nie chcemy stać z boku i czekać na gotowe, chcemy się przyczynić.”

Wojtek i Michał są razem od 13 lat. Właśnie doszli do Trybunału w Strasburgu, który przyjął ich sprawę. Czekają na wyrok – nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich par jednopłciowych w Polsce.

W analogicznej sprawie par włoskich Strasburg kilka lat temu nakazał Włochom wprowadzenie regulacji dla par jednopłciowych. Związki partnerskie we Włoszech zalegalizowano w zeszłym roku.

Cały wywiad z Wojtkiem Piątkowskim i Michałem Niepielskim – do przeczytania w najnowszej „Replice”, dostępnej już na allegro oraz w prenumeracie.
Zdjęcie użytkownika Replika.

„Męskość, rodzaj żeński” – pod tym hasłem Marta Konarzewska rozkminia w najnowszej „Replice” bycie butch. Rozmawia z Katarzyną Parą, identyfikującą się jako butch:

„Jeszcze kilka lat temu nie do końca chciałam być identyfikowana jako butch, czy nawet lesbijka. Dziś bywa, że czuję się wręcz nieswojo, gdy ktoś się do mnie zwraca per „pani”. Dobrze czuję się w byciu genderqueer. (…) Jedno jest jasne - nie chcę zmienić swojego ciała (…). Nie jestem trans. Butch to także tożsamość. Tożsamość tworzona z opozycji, ale i w symbiozie z kobietami femme."

„Większość moich długoterminowych partnerek była femme. Niemniej pociągają mnie też bucze, a także mężczyźni (cis i trans). Układy butch-butch potrafią być bardzo wyzwalające. Układanie relacji w oderwaniu od heteronormy prowadzi do nowych, ciekawych odkryć, także tych seksualnych.”

„Androgeniczny wygląd sprawia, że bardzo często mam passing jako facet. A to z kolei generuje przywileje. Będąc jedną nogą w kulturowym świecie cis-mężczyzn mam ich mnóstwo – w pracy często jestem traktowana poważniej niż koleżanki, bardziej partnersko. Kiedy wymagam, jestem „stanowczą osobą”, a nie „suką”. Mój wygląd jest rzadko tematem dyskusji typu „o, chyba nowa sukienka” – czego próbują niekiedy cis-faceci w środowisku korpo, aby zjednać sobie przychylność. (…)
Wiesz, adoracja działa też i na mnie – tylko jeszcze nie spotkałam się z komplementem od mężczyzny, że ta poszetka świetnie pod koszulę dobrana (śmiech).” Cały wywiad z Katarzyną Parą – do przeczytania w najnowszej „Replice”.

Remigiusz Ryziński po trzech naukowych książkach wydał właśnie swój pierwszy – i znakomity! – reportaż „Foucault w Warszawie”. To opowieść o gejowskim światku stolicy końca lat 50., gdy przebywał w niej młody francuski filozof Michel Foucault, późniejszy wielki Foucault, autor „Historii szaleństwa” i „Historii seksualności”, jeden z najwybitniejszych humanistów XX w. A także wyoutowany gej, który w Warszawie w celibacie bynajmniej nie żył; jego przyjaciele geje są dziś panami koło 80-tki i tak! - Remigiusz ich odnalazł i namówił na wspomnienia, nad którymi unosi się cień prześladowań SB.

Na koniec książki (którą gorąco polecamy!) reporter wychodzi z roli i... robi coming out. W wywiadzie Bartosza Żurawieckiego w najnowszej „Replice” Ryziński mówi o tym tak: „W ubiegłym roku wmieszałem się w bójkę na tle homofobicznym, co skończyło się w sądzie. Dostałem wtedy taką poradę prawną: "Może pojawić się pytanie o to, czy jesteś gejem. I wtedy musisz powiedzieć, że nie. Albo nie powiedzieć nic. Bo gdybyś wyznał prawdę, mogłoby dojść do takiej sytuacji, że sprawcy dostaliby tylko upomnienie". I rzeczywiście, ze strony obrończyni sprawców padło pytanie: "Czy pan jest homoseksualistą?". Nie zdążyłem odpowiedzieć, gdyż sędzia cofnął pytanie.

Ale zapytałem wtedy sam siebie, kim ja właściwie jestem. Nie miałem wcześniej żadnych sytuacji homofobicznych i nagle doznałem homofobii w sądzie. W miejscu, w którym jako poszkodowany powinienem czuć wsparcie, sprawiedliwość. To wykluczenie mocno mnie dotknęło i postanowiłem, że jak tylko będę miał okazję, to chciałbym oczyścić teren. Obejrzałem też akcję „It Gets Better”, dzięki której zrozumiałem, jakie znaczenie dla młodych osób LGBT ma to, że żyją obok nich osoby nieukrywające swej nienormatywnej tożsamości”

Remigiusz Ryziński – gratulujemy coming outu i dziękujemy za „Foucault w Warszawie”. Cały wywiad z Remigiuszem – do przeczytania w najnowszej „Replice”.

tumblr_inline_oqtwrvOdLG1tsitpw_540

Maciej Gąsiu Gośniowski to tancerz i performer, którego queerowy wizerunek może wywoływać pewnego rodzaju niepokój wśród normatywnie myślących – Gąsiu jest super męskim facetem z... makijażem, długimi włosami i na szpilkach. Częściej na scenie rozebranym niż ubranym - takiego można go zobaczyć m.in. w „Boylesce” (warszawski Teatr Druga Strefa).

W wywiadzie Mariusza Kurca w najnowszej „Replice” ten chłopak ze Śląska mówi: „Ja tych kulturowych podziałów na płcie nie czaję i gram z tym. Różowy kolor dla dziewczyn, a błękitny dla chłopaków? Kto to ustalił? Co kolor ma do płci? Ja uwielbiam różowy. Facet nie może nosić szpilek? Ja je zakładam – okazuje się, że może. Zresztą, szpilki dziś są atrybutem kobiet, ale nie zawsze tak było."

„Przez całe dzieciństwo projektowałem i rysowałem ubrania dla lalek. Mama mówiła, że „Maciuś ciągle te swoje dziew-czynki rysuje”. Nie o dziewczynki chodziło, tylko o kreacje. Kreacje obmyślałem! Gdyby chłopcy też nosili fantastyczne stroje, to bym pewnie rysował i chłopców. Moja idolką była Lara Croft i szyłem kostiumy dla siebie jako Lary”.

„Długo myślałem, że jestem aseksualny. Miałem sygnały, że jestem homo, ale jakoś ich nie odbierałem, głupie to było. W kółko przecież śnili mi się faceci… Rówieśnicy wiedzieli przede mną i zaczęli wyzywać – że jestem kominiarz. Rozumiesz? Że przeczyszczam kominy – a przecież żaden anal nie był mi wtedy w głowie.”

„Na wuefie niefortunnie przeskoczyłem przez kozła, źle spadłem i uraziłem kręgosłup. Niegroźnie, ale bolało jak diabli. Przyjechało pogotowie. Dwóch ratowników medycznych. Pięknych! Jak mi kołnierz zakładali, to od razu przestałem czuć ból – czułem się, jakby mi jakiś naszyjnik nakładali. Potem mnie unieruchamiali, a ja fantazjowałem, że przykuwają mnie do złotego łoża i będą się mną teraz… opiekować (śmiech). Dwóch pięknych mężczyzn się mną zajmuje – raj. I wyobrażasz sobie, że nawet wtedy nic mi nie zaświtało?”

„Ostatnio jechałem na występ do Wrocławia. Pociąg się opóźniał i zdałem sobie sprawę, że aby zdążyć, muszę już zacząć robić makijaż. Wyjąłem sprzęt i do dzieła. Za mną siedziało dwóch żołnierzy. Zauważyli to i zaczęli głośno komentować. Postanowiłem nie reagować, robiłem swoje. Potem zadzwonili do kumpli we Wrocławiu, by tamci przyszli na dworzec, „żeby wpieprzyć jednemu pedałowi”. Po przyjeździe wyszedłem na peron i wmieszany w tłum, na glinianych nogach, skierowałem się do taksówek…” Cały wywiad z Maciejem Gąsiem Gośniowskim - do przeczytania w "Replice".

prasa_lgbt11

Prasa LGBT do przeczytania: Lavender MagazineThe Mirror Magazine, David Atlanta, The Fight MagazineBaltimore OUTloud, IN MagazineThe Vital Voice MagazineGeorgia Voice, HIV Plus, Wire Magazine, Out Africa Magazine, QX Magaizne, Boyz Magazine, Get Out!, Grab MagazineHumen Magazin.

Tagi: media
22:31, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Homofobia to tylko problem heteroseksualnej części społeczeństwa i niepogodzonych ze swoją orientacją, ukrywających się homoseksualistów? Nic bardziej mylnego. Nienawiść do gejów, lesbijek i osób transpłciowych trawi od środka także społeczność LGBT.

– Mam świadomość, że jestem gejem i jestem homofobem. I w żadnym wypadku nie dziwię się rosnącej homofobii w Polsce. Skoro mnie jako geja drażnią zniewieściali homoseksualiści, to co ma powiedzieć osoba, która nie ma z nimi styczności? Jeśli społeczeństwo nie akceptuje gejów, to dlatego, że sami są sobie winni – przekonuje.

Co to znaczy, że geje są „zniewieściali” – dopytujemy. – Kręcą mnie mężczyźni. Sam jestem męski i tego samego oczekuję od drugiej osoby. Dlatego denerwują mnie obcisłe spodnie, makijaże, torebki, piskliwy głos i przegięte ruchy. Zastanawiam się, czy taki człowiek, patrząc w lustro, nadal myśli, że jest mężczyzną? Dla mnie to już nie mężczyźni, tylko karykatury męskości. Nie ma w nich ani odrobiny seksapilu – wyjaśnia. Dlatego, kiedy widzi „takich” na ulicy, przewraca oczami. „Oni” psują opinię na temat gejów, podsycają nienawiść. Przez to on, zwykły, szary obywatel, nie może normalnie funkcjonować.

Jaworska wyjaśnia, że zjawisko „uwewnętrznionej homofobii” dotyczy osób LGBT, które nie akceptując swojej orientacji seksualnej, żywią uprzedzenia do innych osób ze środowiska. – Rozwija się ona przez negatywne przekazy społeczne. Jesteśmy wychowywane i wychowywani w świecie heteronormatywnym, w którym już od dzieciństwa przekazywane są nam konkretne wzory dotyczące związków, rodziny i seksualności. Związki osób tej samej płci, tęczowe rodziny czy orientacja homoseksualna są w nich pomijane. Przez to osoby LGBT w dorosłym życiu muszą zmierzyć się z tymi wszystkimi przekazami i skonfrontować z własnym ja. Dlatego dochodzi do konfliktu, tego co dana osoba czuje, z tym jak została wychowana.

Zdaniem Bartosza Staszewskiego, reżysera dokumentu o próbach wprowadzenia małżeństw jednopłciowych w Polsce „Artykuł osiemnasty”, gejom nie obrywa się tylko za wygląd. – Non stop spotykam się z krytyką, kiedy działam na rzecz praw osób LGBT. Pytają mnie, po co to właściwie robię, po co się wychylam. Twierdzą, że przeze mnie ludzie tylko się do osób LGBT zniechęcają. Że homofobia to też moja wina. Ciężko mi czasem przekonywać o słuszności tych działań własne środowisko, tłumaczyć takie oczywiste rzeczy.

Staszewski potwierdza też to, co o portalach dla gejów mówił Krzyżanowski: że pełne są ohydnych, homofobicznych wpisów. – Słyszałem mnóstwo podobnych opinii. Nie jest już dla mnie zaskoczeniem, że większym wrogiem dla geja bywa inny gej, a nie osoba heteroseksualna. To boli, bo to my powinniśmy być największymi promotorami równości – mówi działacz.

Jego zdaniem bywa, że jedyne, co łączy środowisko LGBT, to wewnętrzna homofobia. – Geje nie znają historii swojej społeczności, nie widzą źródeł niechęci, którą się ich darzy, nie rozumieją, jak dla niektórych trudne jest pogodzenie się ze swoją orientacją. To paradoks, ale społeczności LGBT brakuje wspólnego mianownika.

Naszym pytaniem o dyskryminację wewnątrz środowiska gejów, lesbijek, osób biseksulanych i transpłciowych Chaber, prezes Kampanii Przeciw Homofobii w ogóle nie jest zdziwiony. Nazywa ją bardzo zauważalnym zjawiskiem. I tłumaczy, że wewnętrzna homofobia to jedna ze „strategii mniejszościowych”, sposobów radzenia sobie z mniejszościowym stresem. – Po pierwsze osoby dyskryminowane chcą najbardziej jak to możliwe odgrodzić się od tej dyskryminowanej grupy społecznej. Dlatego mężczyźni „powinni być” męscy, a osoby trans przyjmować hormony, przechodzić operacje i wyglądać „normalnie”. Po drugie ludzie mają skłonność do podnoszenia swojej samooceny przez porównanie się z „gorszą” grupą. Dlatego część osób trans czy LGB musi stać się „kozłem ofiarnym”, którego będzie można obarczyć winą za złą reputację całej grupy – wyjaśnia. (...) - Newsweek

Homofobia w środowisku jest sam wielokrotnie byłem i jestem atakowany, za zniewieściałość czy niesprawność, ostatnio bardziej za niesprawność. 

Tagi: news
21:45, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

z21570740V

Robert K., instruktor krav magi, najpierw się zgodził, a później odmówił lekcji grupie osób nieheteroseksualnych w Poznaniu. Miał powiedzieć: „Nie do końca przeczytałem wasz profil. Nie chcę być utożsamiany z czymś, pod czym się nie podpisuję". I jeszcze: „Nie popieram związków męsko-męskich, tym bardziej wychowujących dziecko". Usłyszał już od policji zarzut.

Karolina Lemur Niedźwiecka z Grupa Stonewall "Uczę języka duńskiego i nie przepadam za Kościołem katolickim, ale nigdy nie przeszło mi przez głowę, żeby odmówić lekcji katolikowi." - Gazeta Wyborcza.

​Pinksixty News wiadomości LGBT

Pink Dot z Singapuru dotyczące rozmowy o prawa LGBT. Pink Dot co rok organizuje piknik różowy taka parada, ale tym roku rząd Singapuru zmienił prawo tak że tylko obywatele Singapuru i stałych mieszkańców będą mogły gromadzić w Corner Speakers w Hong Lim Park. W efekcie oznacza, że cudzoziemcy są wykluczeni z uczestnictwa w festiwalu LGBT. Homoseksualizm w Singapuru jest nie legalny, rząd jest głuchy na problemy osób LGBT. (GayStarNews)

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Onet100 o Dawidzie i Jakubie ich klipie nowym

Tagi: LGBT news
21:00, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

PTS

Miłość Nie Wyklucza: Przedstawiamy Wam oświadczenie Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego w sprawie związków i rodzicielstwa osób homoseksualnych i biseksualnych. To dla nas wszystkich niezwykle ważny dokument. Ekspercka organizacja zabiera głos w kwestii tęczowych rodzin, co - mamy nadzieję - będzie ważnym krokiem na drodze do pokonania panujących niestety w Polsce stereotypów i uprzedzeń.

PTS w swoim oświadczeniu podkreśla, jak ważna jest możliwość formalizacji związków par jednopłciowych. Szczególnie cieszy nas, że bardzo jednoznacznie opowiedziano się za równością małżeńską. W oświadczeniu czytamy:

* W naszej opinii wszystkie osoby, które pragną stworzyć i tworzą oddane, długoterminowe związki intymne, a znajdują się wśród nich także osoby LGBT, powinny mieć zagwarantowaną przez prawo możliwość zalegalizowania i ochrony tych relacji na równi z osobami tworzącymi związki różnopłciowe. Możliwość zawarcia związku partnerskiego czy małżeńskiego, wiążąca się z szeregiem korzyści o charakterze ekonomicznym i społecznym, ma istotne znaczenie dla zdrowia psychicznego człowieka

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne przypomniało także o prawach związanych z posiadaniem potomstwa i prawie osób LGBT+ do tworzenia rodzin, którym należy się pełna ochrona ze strony państwa:

* Do katalogu praw seksualnych należy (…) prawo do posiadania potomstwa oraz do rezygnacji z posiadania potomstwa. Wymaga podkreślenia, że ochrona związków i rodzin tworzonych przez osoby LGBT to także ochrona wychowywanych przez te rodziny dzieci. Wzywa do niej rezolucja UNICEFu z listopada 2014, zgodnie z którą wszystkie dzieci, bez względu na ich faktyczną lub postrzeganą orientację seksualną i tożsamość płciową oraz tożsamość seksualną i płciową ich rodziców mają prawo do bezpiecznego, zdrowego i wolnego od dyskryminacji dzieciństwa

W oświadczeniu znajdziemy apel do specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego. Polskie Towarzystwo Seksuologiczne przypomina, że mają oni do odegrania niezwykle istotną rolę:

* Specjaliści w obszarze zdrowia psychicznego powinni (…) szczególnie angażować się w zwalczanie dyskryminacji i wykluczenia osób LGBT, które leżą u podłoża przeżywanych przez nie trudności. Postulat ten dotyczy także dyskryminujących przepisów prawa. Brak rozpoznawania specyfiki związków jednopłciowych i rodzin nienormatywnych oraz brak adekwatnych dla ich potrzeb rozwiązań prawnych negatywnie wpływają na sytuację tworzących je osób

PTS zaapelował też do lekarzy, terapeutów, dziennikarzy i polityków:

* Związki osób biseksualnych i homoseksualnych podobnie jak zakładane przez nie rodziny, są w Polsce faktem. Uważamy, że konieczne jest umożliwienie formalizacji związków osób tej samej płci, zapewniając im tym samym ochronę prawną. Bez względu na rozstrzygnięcia legislacyjne apelujemy aby były one rozpoznawane i traktowane z uwzględnieniem ich specyfiki. (…)

Apelujemy również do osób odpowiedzialnych za kształtowanie obrazu związków osób biseksualnych i homoseksualnych w przestrzeni publicznej, a w szczególności dziennikarzy i polityków, aby kwestie z nimi związane przedstawiali bez uprzedzeń i z szacunkiem należnym każdemu człowiekowi. Cały tekst stanowiska PTS znajdziecie TUTAJ

Zdjęcie użytkownika PIOTR and PAWEŁ.

Piotr i Paweł opowiadają swoją historie jak wyszli z szafy, jak poznali się. 

KaDo - gejowska miłość

Bartosz Żurawiecki - Sklep Patriotyczny - Święte obrazy

Tom Daley i Dustin Lance Black ich tort weselny

Tagi: Ploty
10:11, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

capture

Nietypową formę walki o równouprawnienie małżeństw wybrała spożywcza firma Ben & Jerry's (sprzedająca lody i przetwory mleczne): wycofała możliwość zamawiania dwóch gałek o tym samym smaku, dopóki Australia nie zezwoli na małżeństwa jednopłciowe.

"Wyobraźcie sobie, że chcecie zamówić dwie gałki o swoim ulubionym smaku, ale okazuje się, że nie wolno - lodziarnia odmawia realizacji zamówienia! Bylibyście wściekli!" - oświadcza firma. I dodaje: "Nie ma nawet cienia porównania do wściekłości, w jaką wpadasz, gdy ktoś ci mówi, że nie możesz się pobrać z osobą, którą kochasz".

Firma dodatkowo zachęca swoich klientów do pisania listów do premiera Australii, nalegających na legalizację małżeństw dla par niehetero. W tym celu zamierza rozstawić w swoich sklepach. skrzynki na listy oznaczone tęczą.

Firma wcześniej zabierała głos w sprawie równości małżeństw w Wielkiej Brytanii i Niemczech. (Akceptacja)

Tagi: kampania
10:11, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

levis

3 czerwca ulicami Warszawy po raz kolejny przejdzie Parada Równości, której uczestnicy zamanifestują walkę o wolność, równość i wzajemną tolerancję, a także sprzeciwią się dyskryminacji środowisk LGBTQ w Polsce. To idealny moment, aby zaopatrzyć się w kolorową koszulkę bądź czapkę marki Levi's z kolekcji Pride i wesprzeć sobotni marsz.

„Walka z dyskryminacją na każdym poziomie jest ważna. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest stawianie czoła problemom naszych czasów. Levi's nigdy nie bał się wyrażać swojej opinii: czyniąc dobre rzeczy, walcząc o wartości i dając każdemu prawo głosu" - mówi Grant Barth, dyrektor sprzedaży marki. (Glamour)

Tagi: fashion
10:11, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

BeTrue_Apparel_Laydown1_large

W czwartek, 1 czerwca do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych trafi nowa kolekcja odzieży i obuwia sportowego firmy Nike nawiązująca do idei homoseksualnych. Linia „Be True” wykorzystująca m.in. tęczę obejmie buty, odzież i dodatki.

Nike od sześciu lat wspiera dążenia ruchu LGBT w Stanach Zjednoczonych. Firma wspierała uznanie dyskryminacji homoseksualizmu i gender za przestępstwo w stanie Oregon. W codziennej działalności Nike m.in. wspiera homoseksualnych pracowników w adopcji dzieci, pokrywa koszty operacji zmiany płci swoich podwładnych. Po raz pierwszy linię odzieży sportowej z motywem tęczy firma wprowadziła w 2012 roku. (Wirtualne Media)

Tagi: fashion
10:10, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

452pxShafernaker_attitude

Prezenter pogody w stacji BBC Tomasz Schafernaker został wybrany najbardziej ulubionym prezenterem pogody w Wielkiej Brytanii w ankiecie dla Radio Times. Głosowano na niego 25.000.

Schafernaker, który urodził się w Gdańsku, jest Polakiem mieszkający w Anglii i prezentuje pogodę od wielu lat dla BBC też dla sieci międzynarodowej BBC Wolrd News. W 2010 roku pojawił się na okładce Active magazynu Attitude.

Po zwycięstwie w plebiscycie powiedział, że „czuje się zaszczycony i bardzo mu to pochlebia”. (PinkNews)

Tagi: Ploty
10:10, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 maja 2017

pa

Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny nie udzieli nam patronatu paradzie równości. Akcja Demokracja zachęca Panią Prezydent do przyjścia na Paradę: www.akcjademokracja.pl/parada

"Od lat odmawia Pani udziału w największym w Polsce, oddolnym święcie różnorodności – warszawskiej Paradzie Równości. W czasie gdy do głosu coraz mocniej dochodzą środowiska agresywne wobec mniejszości, Pani nieobecność na tym wydarzeniu nabiera symbolicznego wymiaru. Zło zwycięża, gdy dobrzy ludzie milczą.

Różnorodność stanowi esencję lokalnej demokracji. Rozumieją to prezydenci kolejnych polskich miast, którzy w ślad za burmistrzami Londynu, Berlina czy Paryża biorą udział w marszach różnorodności. Osoba reprezentująca stolicę o europejskich aspiracjach powinna dać wyraźny przykład.

Apelujemy do Pani o udział w Paradzie Równości. Tym samym oczekujemy jasnego sygnału, że osoby należące do mniejszości, a także rosnące grono ich sojuszników i sojuszniczek to pełnoprawni mieszkańcy i mieszkanki, którym należy się uznanie ze strony władz miasta, szacunek i bezpieczeństwo."

W Polsce tylko dwóch miasta Poznaniu i Gdańsku prezydenci szli w marszach równości. Na zachodzie to nie tylko burmistrzowie ale nawet politycy jak premierzy Szwecji, Malty, Norwegii czy Kanady na paradach. 

Dodam jeszcze Premiera Kanady Justina Trudeau rok temu po raz pierwszy w historii uczcił początek “Pride miesiąca” - osobiście wciągnął tęczową flagę w historycznym dla Kanady miejscu - przed parlamentem w Ottawie. Wielu krajach podczas parad Gay Pride, paramenty wciągają tęczowe flagi jak to robi Wielkiej Brytanii parlament. 

Wielu każdym wielkim mieście od Nowego Jorku, Los Angeles, Berlin, Londyn, czy były burmistrz Reykjavík Jón Gnarr, szedł przebrany za kobietę. 

Słońce, muzyka, zabawa i KPH! W tym roku Kampania Przeciw Homofobii po raz pierwszy zagości na festiwalu Open’er. Znajdziecie nas w Strefie NGO, gdzie przez cały czas trwania festiwalu będziemy czekać na Was.

28 czerwca rusza jeden z  największych w Polsce festiwal muzyczny – Open’er. To już kolejna, 16 edycja tej imprezy. Kampania Przeciw Homofobii pojawi się na lotnisko Gdynia-Kosakowo po raz pierwszy. Co KPH szykuje na Open’era?

“W pierwszej kolejności zapraszamy wszystkich do naszego stoiska, gdzie będą czekać na Was nasze tęczowe gadżety, bandamki, przypinki, wielkoformatowa kolorowankai równościowe publikacje” – zachęca Magda Świder z KPH i dodaje – “Będziemy też malować włosy na tęczowo. Zorganizujemy również konkurs z nagrodami”

A to nie wszystko, co KPH szykuje na Open’era. W planie również foto happening „Popieram związki”, w którym będzie mogła wziąć udział każda osoba, która popiera związki partnerskie. Co więcej KPH przeprowadzi warsztat, którego uczestnicy i uczestniczki nauczą się jak  reagować na homofobię.

Więcej informacji nt. Strefy NGO na Open’erze TUTAJ.

21:38, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Sąd w Poznaniu odmówił rejestracji fundacji pomagającej osobom transpłciowym. Powód? "Możliwa jest sytuacja, w której cel fundacji - choć społecznie użyteczny - nie będzie mieścił się w kategorii celów zgodnych z podstawowymi interesami państwa" - napisał referendarz sądowy.

Sprawą zbulwersowani są obrońcy praw człowieka. To porażający przypadek łamania wolności i praw gwarantowanych nam konstytucyjnie. W dodatku dokonał go sąd czyli organ który powinien stać na straży wartości gwarantowanych każdemu z nas konstytucją. (Gazeta Wyborcza)

​Pinksixty News wiadomości LGBT

"Szubienica", "kara śmierci", "na krzesło" - z takimi komentarzami pod swoim zdjęciem na Facebooku spotkali się Jakub i Dawid. Na fotografii widać, że mężczyźni się całują - Gazeta Wyborcza. Plus WP TV o teledysku hołd George Michaelowi i hejcie na Dawida i Jakuba

Pinksixty Entertainment

Sąd uznał winnym łódzkiego drukarza, który nie przyjął zlecenia fundacji LGBT. Czy sprawa jest zamknięta? Na poniższym materiale, który zarejestrowaliśmy blisko rok temu podczas sprawozdania RPO dr Adam Bodnar tak go atakowano za interwencje w tej sprawie. To nie koniec tej sprawy ponieważ Ordo Iuris wystąpi z wnioskiem do Prokuratora Generalnego o rozważenie wniesienia kasacji od wyroku do Sądu Najwyższego

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Tagi: LGBT news
18:29, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

pu

Media dużo piszą o spotkaniu Macrona i Putina na Wersalu - i słusznie. Tak ostrej krytyki prezydent Rosji nie usłyszał od innego przywódcy od... nie wiemy, od jakiego czasu!

Stojąc obok Putina nowy prezydent Francji stwierdził m.in., że publiczne media "Russia Today" i "Sputnik" są odpowiedzialne za "kłamliwą propagandę".

Macron na wspólnej konferencji prasowej w poniedziałek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem powiedział, że takie finansowane przez Kreml media jak Sputnik czy RT (Russia Today) w czasie francuskiej kampanii wyborczej przekazywały fałszywe wiadomości (fake news) na jego temat. Określił te media jako "organy wpływu, propagandy, i to kłamliwej propagandy". Dlatego, dodał, słuszne było objęcie ich dziennikarzy zakazem wstępu do jego sztabu wyborczego.

Macron powiedział również, że w ponad dwugodzinnej rozmowie poruszył temat praw LGBT w Rosji oraz obozów koncentracyjnych dla gejów w Czeczenii.

"Przypomniałem prezydentowi Putinowi, jak ważny dla Francji jest szacunek dla wszystkich ludzi - wszelkich narodowości, wszelkich mniejszości i różnorodnych poglądów społeczeństwa obywatelskiego. Podniosłem kwestię praw osób LGBT i sytuacji organizacji pozarządowych w Rosji. Dokładnie wyjaśniłem prezydentowi oczekiwania Francji w tych sprawach i zgodziliśmy się, że wrócimy do tego na kolejnych spotkaniach. Prezydent Putin powiedział, że podjął kroki zmierzające do wyjaśnienia spraw LGBT szczególnie w Czeczenii. Niezależnie od tego, zamierzam być w tych kwestiach bardzo czujny, bo dotykają one fundamentalnych wartości dla Francji".

Odnosząc się do informacji o prześladowaniach w Czeczenii osób homoseksualnych Macron zapowiedział "stałą czujność" w sprawie przestrzegania w Rosji praw człowieka.

W kwietniu rosyjska "Nowaja Gazieta" opublikowała kilka materiałów o represjach wobec gejów w Czeczenii. Niezależne wydanie podało, że ponad sto osób zostało w kaukaskiej republice zatrzymanych z powodu podejrzeń o orientację homoseksualną i kilka osób zostało zabitych. Po tych doniesieniach na początku maja kwestię obrony praw mniejszości seksualnych podniosła podczas spotkania z Putinem w Soczi kanclerz Niemiec Angela Merkel. (Replika/TVN24)

Tagi: news
14:54, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

ro10

Joe Biden były wiceprezydent USA dał drugi ślub parze tej samej płci w ten weekend. Henry Muñoz i Kyle Ferrari, powiedzieli sobie tak. Wśród gości była aktorka Melanie Griffith, która pochwaliła się zdjęciem na swoim koncie portalu społecznościowym. „Moi drodzy moi przyjaciele Henry Munoz i Kyle Ferrari pobrali dziś przez wiceprezydenta Joe Bidena”, napisała na Instagramie. „Życzę im wieczną miłość i radosną podróż życia!!!”

Muñoz jest przewodniczącym Komitetu finansów Partii Demokratycznej. Pod rządami prezydenta Obamy, stał się pierwszym Latinosem który służyć w tej roli w partii, a on został wybrany ponownie w tym roku, kiedy Tom Perez został przewodniczącym partii demokratycznej.

Były prezydent ma już inny ślub na swoim koncie, osobiście dał ślub parze gejów pracowników Białego Domu administracji Obamy w sierpniu 2016 ślub Briana Mostellera i Joe Mashie.

Brian Mosteller zajmowali się w Białym Domu, Brain był asystentem prezydenta Baracka Obamy oraz dyrektorem zarządzającym Gabinetu Owalnego, jego mąż Joe Mahshie był koordynatorem podróży Pierwszej Damy Michelle Obamy.

Tagi: love
10:20, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Armie Hammer, 30-letni gwiazdor m.in. „Social Network” należy do tych heteryków, którzy nie mają w sobie grama lęku czy niepokoju wobec homoseksualności, a homofobia jest bardzo, bardzo passe.

Armie wziął udział w programie Andy’ego Cohena, wyoutowanego geja z bardzo rozrywkowym podejściem (coś jak nasz Kuba Wojewódzki, tylko poziom gejowskich żartów o siedem klas wyższy).

Andy zapytał Armiego, jak to było całować się z Leonardo DiCaprio – bo Armie całował Leo w filmie „J. Edgar” (najpierw się bili, potem całowali).

 No, i dialog Andy’ego z Armie’m w programie wyglądał tak: - Co było fajniejsze – jak Leo Cię całował, czy jak Cię zdzielił? - Oj trudno powiedzieć, bo lubię obie te rzeczy - Leo miał świeży oddech? - O, Boże, no pewnie - Było z języczkiem? - Nie, z całym szacunkiem – bez języczka - Leo ma miękkie usta? - Tak! - Twoja żona była zazdrosna? - Oj, tak! - Z bliska spojrzenie Leo jest jeszcze bardziej marzycielskie? - Tak! - Miałeś erekcję? Albo chociaż półerekcję? - Tak!

Publiczność reaguje śmiechem przy każdym pytaniu, ale odpowiedź na ostatnie otrzymuje największą owację. A Armie - i to chcemy podkreślić - cały czas jest na całkowitym luzie. (Replika)

Tagi: Ploty
10:19, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Udział w Paradzie Równości powinien być dla niej czymś oczywistym. Mam jednak wrażenie, że pani prezydent się tego wstydzi, a prośby o patronat ją irytują i męczą. Udział w Paradzie Równości powinien być dla niej czymś oczywistym. Mam jednak wrażenie, że pani prezydent się tego wstydzi, a prośby o patronat ją irytują i męczą. (Gazeta Wyborcza)

Parada Równości już po raz siódmy wystąpiła do prezydent miasta Warszawa, Hanna Gronkiewicz-Waltz, o Honorowy Patronat nad Paradą.

Organizatorki i organizatorzy Parady piszą tak: Już po raz siódmy złożyliśmy prośbę do Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o objęcie honorowym patronatem Parady Równości. Od 2011 roku konsekwentnie nam odmawia tłumacząc, że nie może wspierać tego typu wydarzenia. Po atakach na siedziby organizacji LGBTQIA oraz wzrastającej liczbie ataków z nienawiści, tegoroczna deklaracja poparcia jest szczególnie ważna.

Swoją obecność po raz kolejny potwierdziły przedstawicielki Parlamentu Europejskiego Ulrike Lunacek, Terry Reintke oraz Sophie in 't Veld. W Komitecie Honorowym wydarzenia znalazły się osoby świata polityki, mediów, muzyki i nie tylko. Wśród nich Agnieszka Holland, Piotr Pacewicz, Barbara Nowacka, Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik, prof. Jan Hartman, Krystyna Janda, Robert Biedroń, prof. Monika Płatek. Pełna lista dostępna na stronie http://www.paradarownosci.eu/pl/komitet-honorowy/

W tym roku całe wydarzenie odbędzie się w ścisłym centrum miasta.

 Podświetlenie Pałacu Kultury i Nauki na tęczowo to miły gest, ale mamy rok 2017 i jako społeczność oczekujemy czegoś więcej niż pustych deklaracji i drobnych gestów. Wierzymy, że nasze miasto stać na więcej niż kolorowe światełka. #MakeWarsawProud i #WarszawaDlaRówności to nasza wiadomość do władz miasta, poczujcie się dumni i dumne ze swojej społeczności LGBTQIA i okażcie jej realne wsparcie! - apeluje Julia Maciocha, organizatorka tegorocznej Parady Równości.

W tym roku Paradzie Równości od rana będzie towarzyszyć Miasteczko Równości czyli stoiska organizacji pozarządowych działających w obszarze naszych 13 postulatów (http://www.paradarownosci.eu/pl/postulaty-parady-rownosci/), a które będzie substytutem Dnia Różnorodności, na który Miasto nie przyznało grantu jedynym oferentom - Stowarzyszeniu Lambda Warszawa i Fundacji Wolontariat Równości. Wobec braku wsparcia ze strony miasta sami sfinansujemy stoiska ze zbiórki publicznej dostępnej na www.pomagam.pl/parada2017, tak by osoby uczestniczące w Paradzie mogły zapoznać się również z działalnością kluczowych prorównościowych organizacji. Po marszu odbędzie się otwarta, niebiletowana impreza pod Pałacem Kultury i Nauki, w programie artystycznym znaleźli się DJe z Europy, Drag Queens i Izabela Trojanowska.

źródło Akceptacja

ro7

Zapraszamy wszystkie osoby sympatyzujące ze stowarzyszeniem Akceptacja do dołączenia do naszego bloku!

Nasz busik będzie przedostatnim pojazdem - będzie nas łatwo rozpoznać po wielkim transparencie AKCEPTACJA :) Będziemy mieć dla Was chorągiewki, dla pierwszych 20 osób - także nasze znaczki. Będzie też można zaopatrzyć się w nasze książki "Rodzice wyjdźcie z szafy"!

Osoby, którym trudniej się poruszać oczywiście zapraszamy do busa. Pokażmy, że niezależnie od wieku, poglądów i pochodzenia kochamy nasze dzieci i bliskich takimi, jakimi są! 

Trasa Parady: Zaczynamy w Alejach Jerozolimskich przy dworcu PKP Warszawa-Śródmieście, idziemy przez Plac Zawiszy, następnie Koszykową do Placu Konstytucji i Marszałkowską do Placu Defilad.

Przemówienie rodziców dzieci podczas parady równości 2016

Tagi: LGBT
10:19, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

W ciągu najbliższych kilku dni światowe media poznają pierwszego w historii premiera Irlandii, który otwarcie przyznaje, że jest gejem. Nazywa się Leo Vradkar i prawdopodobnie, po ustąpieniu Endy Kenny’ego, zostanie przywódcą rządzącej aktualnie partii Fine Gael. Leo Vradkar jest nie tylko gejem. Jest także lekarzem i pochodzi z mieszanego małżeństwa Irlandki z Hindusem.

Kaczyńskiemu gejostwo nie przeszkadza. Mówi się, że „Tajemnica Broeback Mountain” to jego ulubiony film. Dla niego problemem będzie status Vradkara, było nie było – niemalże imigranta. Jest w końcu synem Hindusa z Mumbaju, który przyjechał do Anglii w latach 60. – co z pewnością oznacza, że nowy premier Irlandii jest nosicielem chorób i niech Bóg ma w swojej opiece każdego, który znajdzie się w odległości wyciągniętego ramienia. Jestem pewny, że tego dnia Jarosław założy rękawiczki, maskę ochronną na twarz, a na skroniach umieści wianuszek czosnku.

Z baczną uwagą będę przyglądał się zachowaniu Macierewicza podczas tej wizyty. Wiadomo o nim, że nie znosi lekarzy – bardziej nawet niż Rosjan. Natomiast nie przeszkadza mu zupełnie, że facet jest gejem czy też imigrantem. Ci bowiem przeważnie bywają słabi i wrażliwi – dlatego może osobiście przejechać po nich czołgiem. Ale lekarze? Z ich wiedzą, pigułkami a także inteligencją? Kuglarze. A już najgorsi są psychiatrzy. Bez nich Antoni doskonale sobie poradzi. Oni natomiast zawsze przejawiali niezdrowe zainteresowanie jego osobą. Gotowi zadawać pytania i grzebać w ciemnych zakamarkach jego duszy. On zaś nie przepada za tymi, którzy chcieliby wiedzieć, co naprawdę dzieje się w jego głowie. To jego osobisty zakątek. I nikomu nic do tego, co jest w środku. Nawet jeżeli robi coś złego, jeżeli podpala swój światek, to dlatego, że tak podpowiada mu jego ego.

Bo tak naprawdę, jeżeli miałoby rzeczywiście dojść do spotkania Leo Vradkara z szefami PiS, to przypuszczalnie w końcu znaleźliby wspólny język. Nasz nowy lider jest lekarzem. Jest gejem. Jest synem imigranta. Ale jest również wielbicielem Reagana i Thatcher, a jego credo brzmi: góra ma rację. Podobnie jak ludzie PiS podlizuje się silniejszym, a gardzi słabszymi. Faworyzuje możnych. Jego przyjazna twarz to maska, pod którą kryje się bezwzględny terminator. Dla niego słabi i ubodzy istnieją wyłącznie po to, aby ich zmiażdżyć i ewentualnie wysłuchać płaczu ich kobiet. Podobnie jak ludzie PiS nasz nowy przywódca jest przyjacielem drapieżnych kapitalistów, banków, a także korporacji, które optymalizują podatki. I w ogóle wszystkich tych miłych ludzi, którzy żerują na Irlandii oraz na Polsce. (...) -  Gazeta Wyborcza.

Tagi: news
10:18, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 maja 2017

razem1

Wczoraj wieczorem członkinie i członkowie Razem, wracając z odbywającego się w Krakowie kongresu partii, w trakcie rozmowy o homoseksualności zostali napadnięci przez grupę agresywnych mężczyzn. Agresorzy najpierw obrzucili rozmawiających wyzwiskami, a potem zaatakowali ich fizycznie. Pokrzywdzone osoby schroniły się w pobliskiej kawiarni, która w związku z tym została obrzucona butelkami.

Sprawcy zostali zatrzymani przez policję, pokrzywdzone osoby złożyły wczoraj obszerne zeznania.

Polskie ulice nie są bezpieczne! Czy mamy czuć zagrożenie nawet podczas prywatnych rozmów? Przyzwolenie ze strony rządzącej partii dla aktów agresji i mowy nienawiści oraz obecność w Sejmie przedstawicieli skrajnej prawicy sprawiły, że coraz więcej osób obawia się o swoje bezpieczeństwo.

Całe to zdarzenie nie będzie zakwalifikowane tak, jak być powinno, jako pobicie i atak motywowane nienawiścią, lecz jako “zwykłe” pobicie. W polskim Kodeksie Karnym ochrona przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią dotyczy tylko grup narodowych, etnicznych, rasowych, przynależności politycznej, wyznaniowej, światopoglądowej lub bezwyznaniowości.

Osoby LGBT nie są więc chronione, choć organizacje równościowe od dawna podkreślają, że osoby te są szczególnie narażone na akty przemocy.

Jako partia zrobimy wszystko, by w Polsce bezpiecznie czuł się każdy i każda - bez względu na orientację, płeć, kolor skóry, bezwyznaniowość czy wyznawaną religię. Domagamy się zmiany w przepisach w celu objęcia obywatelek i obywateli ochroną również ze względu na orientację seksualną!

Z obraźliwych okrzyków, jakie napastnicy kierowali do naszych zaatakowanych kolegów i koleżanek. Zresztą jeden z nich na komisariacie sam przyznał, że "pedałów nienawidzi" i że ma pełne prawo do przekuwania tej nienawiści w czyn.

Tagi: news
23:29, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

120bpm

Złota Palma 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes powędrowała do szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda za prześmiewczy komediodramat "The Square". Pozostałe nagrody w dużej mierze trafiły do hollywoodzkich gwiazd: Nicole Kidman, Diane Kruger, Joaquina Phoenixa i Sofii Coppoli. 

Grand Prix Queer Palma trafiło do francuskiego twórcy Robina Campillo za poruszający dramat "Rytm serca" o chorym na AIDS mężczyźnie, który walczy o normalne życie. Film wcześniej otrzymał również Nagrodę FIPRESCI (międzynarodowego stowarzyszenia krytyków filmowych). (TVN24/Tetu)

Tagi: Ploty
23:12, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12