Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
niedziela, 30 czerwca 2013

Zdjęcie w tle na facebookowym profilu Jensa Stoltenberga, premiera Norwegii. Tekst na fladze brzmi: "aby każdy mógł pobrać się z tym, kogo kocha"*. 

Jest to miły, symboliczny gest związany z ostatnimi wydarzeniami w USA. W Norwegii prawo uznaje związki jednopłciowe od 1993, a od 2009 roku dostępne są małżeństwa jednopłciowe. Również możliwa jest adopcja wewnętrzna (dziecka jednego z partnerów przez drugiego z nich), a także zewnętrzna. Kobiety będące w związkach z kobietami mają dostęp do sztucznego zapłodnienia.

Pozostaje pytanie, kiedy polski premier wystąpi na tle tęczowej flagi... (Miłość nie wyklucza)

Po raz pierwszy od 30 lat słynny Gay Pride Festival w Dublinie poprowadziła osoba niebędąca Irlandczykiem. Organizatorzy docenili zasługi Anny Grodzkiej na rzecz osób LGBT i przyznali jej prestiżowy tytuł Wielkiego Marszałka Co roku, w czerwcu Dublin staje się ośrodkiem kultury homoseksualnej i i przez kilka dni świętuje na rzecz praw osób LGBT - wideo na TVN24.

Hasłem festiwalu w tym roku jest „Live, Love, Be Proud!” (Żyj, kochaj, bądź dumny). Od czasu marszu 30 lat temu Pride Parade rozrosła się do trwającego ponad tydzień, jednego z największych festiwali w Irlandii. W zeszłym roku w samej tylko paradzie wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.

Po raz pierwszy w 30 letniej historii Parady prestiżowy tytuł Grand Marshall (Wielkiego Marszałka) otrzymała osoba niebędąca Irlandczykiem - Anna Grodzka.

W tym roku Pride Parade przyciągnąć ma rekordowe ilości osób. Szacuję się nawet 30,000 uczestników.

Parada ruszy spod Garden of Remembrance około 14:00 w stronę O'Connel Street.

By zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom parady Merrion Square West & South oraz Merrion St Upr zostaną wyłączone z ruchu do godziny 22:00. Parnell Square North do godziny 14:00.

Ciaran O hUallachain wiceprzewodniczący The National Lesbian and Gay Federation powiedział : "Dublin Pride jest obecnie drugim co do wielkości festiwalem w Dublinie po Św Patryku. I pod wieloma względami jest najlepszym festiwalem w Dublinie w ciągu roku. Parada ma nie tylko charakter polityczny ale jest również dniem zabawy dla wszystkich, dla całej rodziny." - irlandia24.com

Te zdjęcie mnie rozbawiło tym roku na naszej paradzie równości podobnie była "lalką w pudełku", rzecznik parady równości Jej Perfekcyjność (lewa strona). 

Zdjęcia demotix.com

Incydent nienawiści zaatakowano autobus lewicowej partii

Ulicami Londynu w sobotę przeszła jedna z największych parad homoseksualistów w ostatnich latach. Parada odbyła się w czasie, gdy Izba Lordów debatuje nad projektem ustawy o równouprawnieniu związków małżeńskich hetero- i homoseksualnych.   

Motyw przewodni tegorocznej parady to Miłość i Małżeństwo. "Dziś w szkołach są chłopcy i dziewczynki, którzy obawiają się szykan i opinii społeczeństwa, ponieważ są gejami lub lesbijkami. Dzięki uchwaleniu tej ustawy (o równouprawnieniu małżeństw hetero- i homoseksualnych - PAP) przekonają się, że parlament traktuje ich miłość na równi z miłością innych oraz że wierzymy w równość" - głosi wypowiedź premiera Davida Camerona w broszurce rozdawanej podczas parady.  

Burmistrz Londynu Boris Johnson powiedział: "Powinniśmy być dumni z reputacji Londynu jako miejsca, gdzie osoby homo- i transseksualne nie muszą ukrywać, kim są". "Zrobiliśmy wiele w tym celu, ale nie wolno nam spocząć na laurach (...). Musimy przeciwstawiać się dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w miejscu pracy, w szkołach i innych miejscach" - zaznaczył.  

Parada zakończyła się w sobotę wieczorem imprezami na placu Trafalgar i w dzielnicy Soho, a także festiwalem muzycznym na błoniach w Shoreditch we wschodniej części Londynu. - Gazeta.pl

Jednak trudna sytuacja osób LGBT w innych częściach świata, zwłaszcza ostatnio w Rosji, gdzie aktywiści próbują przeprowadzić marsz równości w Petersburgu, pamiętano o nich.  

Na początku parady szedł weteran działacz Peter Tatchell powiedział: "Mimo, że cieszą się Wielka Brytania idzie w stronę równości małżeństw, myślę, że to jest bardzo ważne, aby pamiętać też o tych bohaterskich działaczy LGBT w Rosji, którzy walczą o swoje prawa przed bardzo autorytarnym rządem".  

"W Rosji, osoby LGBT są narażeni na ryzyko utraty pracy i domów. Kiedy są brutalnie atakowani, ścikani przez policję. Unia Europejska i Rada Europy nie robi wystarczająco dużo, aby naciskać na rosję. Putin bierze Rosję z powrotem do mrocznych czasów stalinizmu i caratu". - Gay Star News.

Największe Finlandii mniejszość LGBT miała w sobotę swoją paradę równości Helsinki Pride, wzięli udział miedzy innymi minister kultury i sportu Paavo Arhinmäki (po lewej), Rzecznik Praw Mniejszości, Eva Biaudet, a także ambasador USA Bruce Oreck. YLE

Paryż Francja parada równości dziesiątki tysięcy uczestników, w sobotę przemaszerowało ulicami Paryża, dokładnie miesiąc, kiedy odbył się pierwszy ślub homoseksualny.

Na konferencji prasowej przed paradą, Nicolas Gougain, rzecznik stowarzyszenia Inter-LGBT, mówi teraz jest czas na inne prawa jak dla transseksualistów czy in vitro dla par homoseksualny. (Global Post)

sobota, 29 czerwca 2013

100-letni Charles Schaeffer i 84-letni Don Russell świętują przed Stonewall Inn obalenie DOMA. Panowie są razem od... 62 lat! (źródło)

Tagi: foto love
11:50, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Pierwszą parą w kolejce była lesbijki Kris Perry i Sandy Stier, jeden z dwóch par, które walczyły o uchylenie Proposition 8. Prokuratorka Generalna Kalifornii Kamala Harris holu ratuszu San Francisco dala osobiście im ślub (Gay Star News)

pierwszy pocałunek jako małżeński 

Drugą parą ożeniła byli Paul Katami i Jeff Zarillo, którzy też walczyli o uchylenie Proposition 8.

pierwszy pocałunek jako małżeński 
Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

Wspólnym pożyciem, a nie związkiem partnerskim nazywa niesformalizowane pożycie projekt ustawy przygotowany przez konserwatywnych posłów PO – dowiaduje się TVN24.

LA Times: Dziewiąty Sąd Apelacyjny San Francisco w piątek otworzył drogę do wznowienia małżeństw homoseksualnych w Kalifornii. Wydał nakaz, urzędnikom stanowy, nie egzekwować Proposition8. Teraz mogą rozpocząć wydawanie pozwoleń na homoseksualne małżeństwa. Tak Kalifornia wróciła do nas.

Aktualizacja 

Pierwszą parą w kolejce była lesbijki Kris Perry i Sandy Stier, jeden z dwóch par, które walczyły o uchylenie Proposition 8.

piątek, 28 czerwca 2013

Dziś obchodzimy rocznice zamieszek dniu 28 czerwca 1969 roku. Przy kolejnej próbie aresztowań, policja wtargnęła do Stonewall Inn, popularnego baru dla gejów w dzielnicy Greenwich Village w Nowym Jorku. Takie ataki naloty na gejowskie kluby  nie były niczym niezwykłym w latach 1960, czasach, gdzie homoseksualizm był niezgodny z prawem Ameryce. Tej nocy jednak, na ulicy wybuchły gwałtowne protesty i demonstracje gejów, które trwały przez kolejne sześć dni. "Zamieszki Stonewall",  stało się znane, oznaczone punktem zwrotnym w ruchu gejowskim praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie.

 W latach 1960, American Psychiatric Association nadal klasyfikowało homoseksualizm jako zaburzenia psychiczne geje i lesbijki otrzymały niemal powszechne potępienie moralne od głównego nurtu religijnego część to tej pory potępia. Akty homoseksualne seksualne, nawet w prywatnych domach, były karane nawet do 20 lat więzienia lub nawet do dożywocia.

Nowy Jork miał największą gejowską społeczność w Stanach Zjednoczonych. Było to także miasto, które najbardziej agresywnie walczyło z tak zwanie prawem sodomii. W połowie lat 1960 w Nowym Jorku zostały stworzone oddziały specjalne policji na gejowskie bary i sauny. W 1966 roku ponad 100 mężczyzn w jednym tygodniu zostało aresztowany w wyniku taki aresztowań. To był koszmar dla lesbijek i gejów, który zostali aresztowani, ale także był koszmarem dla lesbijek i gejów, którzy żyli w ukryciu. Spowodowało to ogromne ilości gniewu w społeczności lesbijek i gejów w Nowym Jorku. W końcu coś musiało wydarzyć żeby powiedzieć stop".

  Stonewall Inn obsługiwany przez mafię, bar serwowane napoje alkoholowe bez koncesji po gejom nie można było sprzedawać alkohol. Nie był czystym barem ale Stonewall Inn był jednak jednym z niewielu miejsc dla gejów w Nowym Jorku gdzie można było, spotkać się, zatańczyć być sobą pamiętajcie szczególnie młode pokolenie że nie było internetu itp.

'Stonewall Inn' był jednym z wielu nielicencjonowanych klubów działających w tej dzielnicy, do którego wejście kosztowało 3 dolary. W środku można było dostać drinki i zatańczyć z kim się chciało. Większość bywalców była robotnikami, emigrantami z krajów trzeciego świata, w dużej części czarnoskórymi lub Latynosami. Bywali tam też hipisi, chłopcy z tzw. dobrych domów, a także mieszkańcy slumsów lub ekskluzywnych hoteli. Wielu z nich nie miało 18 lat.

Bywalców taki klubów gejowski traktowano brutalnie, spisywano personalia wszystkich obecnych, a policjanci czynili pod ich adresem złośliwe komentarze. Pod zarzutem 'nieprzyzwoitości' zazwyczaj również dochodziło do aresztowań przypadkowych, najbardziej rzucających się w oczy przedstawicieli mniejszości LGBT to byli najczęściej transwestyci. Nazwiska drukowano w gazetach, co rujnowało życie i kariery wielu osób.

Poprzednie naloty policji na Stonewall Inn miały pokojowe. Zazwyczaj, gdy policja dokonała kilku aresztowań, bar zamykano, ponowne otwarty był zaledwie kilka godzin później. Ale nalot w dniu 28 czerwca był inny: na Stonewall opór aresztowań i policja szybko straciła kontrolę nad sytuacją. Tłum zebrał się na ulicy przed Stonewall, zmuszając policję do zabarykadowania się w barze. Gwałtowne protesty i demonstracje, które wybuchły w nocy trwała prawie tydzień.

Najprawdopodobniej przypadkowo jeden z przechodniów, heteroseksualny muzyk Dave van Ronk, został schwytany przez policjantów, a następnie zaciągnięty do środka baru, gdzie był bity. Funkcjonariusze zabarykadowali od środka drzwi lokalu. Doszło do wybuchu gniewu i agresji wśród tłumu. Gdy próbowano wedrzeć się do środka, policjanci odbezpieczyli broń i zagrozili jej użyciem krzycząc Zastrzelimy pierwszego gnoja, który przekroczy drzwi!. Hałas ściągnął pod lokal osoby z innych okolicznych pubów i mieszkańców Greenwich Village. Tłum osiągnął liczbę ok. 1000 osób. Najbardziej agresywna część tłumu wyrwała licznik parkingowy i próbowała posłużyć się nim jako taranem. Usiłowano także podpalić drzwi

Po 45 minutach posiłki policyjne uwolniły zabarykadowanych funkcjonariuszy, co kosztowało ich czterech rannych. Ranni byli również po stronie tłumu. Aresztowano w sumie 13 uczestników zajścia. Na ulicach wybuchły jednak zamieszki, które trwały do późna w nocy. Do rana cała ulica była wymazana na ścianach napisami Support gay power!, Drag power!, They invaded our rights, Gay is good. Na zabitym deskami oknie 'Stonewall Inn' widniał napis Gay power!.

Wieczorem następnego dnia ponownie doszło do zamieszek z udziałem ponad 2000 gejów i lesbijek. W całej okolicy wybuchały pożary. Do rozpędzania tłumu skierowano 400 policjantów ze specjalnych jednostek porządkowych. Starcia z policją trwały do 4 rano. Zamieszki w mniejszym zakresie wybuchały również w kolejnych dniach. W nocy z 2 na 3 lipca do rozpędzenia tłumu użyto specjalnych jednostek porządkowych i ciężkiego sprzętu. Doszło do wybuchu kilku pożarów.

 Był to pierwszy wspólny opór grupy większej liczby homoseksualistów przeciwko sposobowi traktowania ich przez ówczesne władze. Nigdy wcześniej w historii osoby homoseksualne nie działały razem.

Mimo że bunt w Greenwich Village nie miał żadnych dających się wskazać przywódców, podziałał mobilizująco na całe środowisko homoseksualistów w Stanach Zjednoczonych i skłonił do okazania jawnego oporu. W kilka dni po zamieszkach na placu Waszyngtona zorganizowano pierwszy wiec 'Gay Power'. Miesiąc później powstał w Nowym Jorku Gay Liberation Front (Front Wyzwolenia Gejów). Szybko powstały filie tej organizacji w czterech kolejnych dużych miastach oraz dziesiątki mniejszych, jak na przykład lokalne Gay Activist Alliances. W ciągu roku w USA uformował się zorganizowany ruch walki o prawa LGBT. Od tamtych czasów datuje się też tworzenie gay villages w Ameryce.

Wiele z tych organizacji wyrastało z ruchu lewicowego. Łączyły swoją działalność ze znacznie szerszymi ideałami, a prawie wszystkie odnosiły się do Stonewall riots, czego przejawem były organizowane regularne manifestacje w kolejne rocznice wybuchu zamieszek. Stonewall stało się symbolem wolności, równości, tolerancji i wspólnoty. Dzień zamieszek, 27 czerwca, utrwalił się jako Christopher Street Day (CSD) – Dzień Ulicy Krzysztofa, obchodzony na całym świecie. W metropoliach wielu państw organizowane są kolorowe pochody, w których, tak jak np. w Berlinie, co roku biorą udział setki tysięcy osób.

  Na filmie poniżej, pokazuje amerykańskie doświadczenia przeparadowania naocznych świadków ty wydarzeń i rzadkich materiałów archiwalnych pokazuje te momenty kluczowe wydarzenia w życiu i jak żyło się tam by czasach. Na podstawie książki Davida Cartera, "Stonewall: Zamieszki, które wywołały homoseksualną rewolucję, film  został wyprodukowany przez Kate Davis i David Heilbroner.

Watch the full episode. See more American Experience.
Watch the full episode. See more American Experience.
Watch the full episode. See more American Experience.
Watch the full episode. See more American Experience.
Watch the full episode. See more American Experience.
Watch the full episode. See more American Experience.
Watch the full episode. See more American Experience.
Watch the full episode. See more American Experience.
źródło wikipedia/PBS
Tagi: dokument
19:32, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
Swoją żoną i córeczką

Replika przedwczoraj marszałek Senatu w Australii została Penny Wong, otwarta lesbijka. 

Jest to najwyższe stanowisko na świecie sprawowane obecnie przez wyoutowaną lesbijkę (premierka Islandii, Jóhanna Sigurðardóttir ustąpiła na początku br.)

Penny była pierwsza parlamentarzystką Australii, która zrobiła coming out. Ma 45 lat. Jej mama pochodzi z Malezji, tata jest Australijczykiem. Razem ze swoją partnerką Penny wychowuje córeczkę Alexandrę. Wong mocno wspiera wprowadzenie w Australii małżeństw jednopłciowych.

Jest też ministrem finansów w rządzie Julia Gillard i nowego premiera Australii Kevina Rudda.

Australii gratulujemy marszałek Senatu!

Tagi: news
12:52, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Amerykańscy geje i lesbijki są naszymi kolegami, nauczycielami, żołnierzami, przyjaciółmi i ukochanymi osobami. Zasługują na to, aby mieć pełnię praw wynikającą z obywatelstwa, co oznacza także prawo do małżeństwa - powiedziała była sekretarz stanu USA Hillary Clinton w oficjalnej wypowiedzi dla stowarzyszenia Human Rights Campaign - Gazeta Wyborcza.

czwartek, 27 czerwca 2013

Adam Miller i Kyle Bond, chcą specjalne zaprojektowane mieć dziecko wydadzą 100,000 funtów. Para jest znana miedzy z programu Światowe supersłodkie urodziny. Jak Adam zachowywał się bogaty bachor. (mirror)

Tagi: media
21:59, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10