Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
piątek, 30 czerwca 2017

Parlament Europejski proponuje, by wszystkie kraje UE wprowadziły obowiązkowy czteromiesięczny urlop rodzicielski dla ojców. Obecnie mężczyźni w Polsce tak mało angażują się w opiekę nad dziećmi, że utrudnia to sytuację kobiet na rynku pracy. A senator z PiS na to, że od opieki mężczyzna przestaje być mężczyzną i odechciewa mu się bronić Europy przed islamem

Zarówno Sejm, jak i Senat przyjęły uchwałę wyrażającą negatywną opinię o dyrektywie. Za uchwałą było 281 posłów, przeciw – 148 , a wstrzymały się 4 osoby. W Senacie nie było lepiej – 59 senatorów za, 8 przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.

„To, że w Europie mężczyźni przestają być mężczyznami, wiąże się, niestety, także z tym, że kobiety przestają być kobietami. To się jakby zjeżdża. Efekt jest taki, że wchodzi islam z „prawdziwymi mężczyznami”. Chcecie państwo tutaj mieć taką równość? Bo ja nie. Ja chcę mieć w Polsce po prostu kobiety i mężczyzn. Bo tak urządziła to natura, a właściwie Bóg” – perorował senator Jerzy Czerwiński z PiS. (Oko Press)

Pinksixty News wiadomości LGBT

Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV

Jacek Poniedziałek w rozmowie z Onetem stwierdził, że Open'er Festival nie jest imprezą polityczną. - Ci ludzie kompletnie nie są zainteresowani polityką i toczeniem tych wszystkich sporów. Jedyną ich pasją i miłością jest muzyka - powiedział aktor.

Gwiazda YouTube Joey Graceffa dla Teen Vogue o jego pierwszym gejowskim pocałunku, po raz pierwszy uczestniczył w paradzie itp.

Nagranie z koncertu "Dumni i wchórwieni" chóru Voces Gaudii, 6 czerwca 2017 r., klubokawiarnia Kwadratowa.

Piosenkarka i działaczka LGBTQ Cyndi Lauper dla CBS Sunday Morning porady na temat sposobów osiągnięcia większej równości.

Mateusz Jakubiec sparodiował Magdę Gessler perfekcyjnie.

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Tagi: funny LGBT news
21:30, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

DDjayWOXoAALenXVolker Beck członek partii zielony/Fot: AP

Kilkanaście minut temu Bundestag zdecydował o przyznaniu parom tej samej płci równych praw do zawierania małżeństw i wychowywania dzieci w Niemczech. Za głosowały 393 osoby, przeciw 226, a 4 wstrzymały się od głosu.

Głosowanie odbyło się zaledwie kilka dni po oświadczeniu Angeli Merkel o tym, że głosowanie nad ustawą o równości małżeńskiej - bez dyscypliny partyjnej - powinno odbyć się jeszcze przed zbliżającymi się wyborami. Oświadczeniu o tyle zaskakującym, że jej własna konserwatywna partia Chrześcijańskim Demokratów od kilkunastu lat blokowała podobne inicjatywy. Thomas Oppermann z SPD o małżeństwach jednopłciowych: "Wielu zostanie coś dane, nikomu nic nie zostanie odebrane". 83 proc. Niemców popiera równość małżeńską.

Na początku tygodnia kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że nie będzie się sprzeciwiała zrównaniu praw związków jednopłciowych z małżeństwami między kobietami a mężczyznami. Niemieckie media podawały, że deklaracja ta oznacza, że przyznanie równych praw parom jednopłciowych jest niemal pewne. Sama Merkel zagłosowała jednak "przeciwko". - Dla mnie małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny - skomentowała. 

Od 2001 roku, osoby tej samej płci mogły zawierać w Niemczech tzw. związki rejestrowane, bez prawa do adopcji dzieci. Decyzja Bundestagu oznacza zrównanie ich praw z małżeństwami heteroseksualnymi, co automatycznie oznacza uzyskanie prawa do pełnej adopcji.

Wielkie gratulacje dla naszych sąsiadów i pozostaje nam czekać na pierwsze śluby polskich par... w Berlinie.

(Miłość Nie Wyklucza/Gazeta.pl)

W wieku 35 lat Bruno był żonaty i miał dwójkę dzieci. Dziesięć lat później postanowił zmienić swoje życie i stał się kobietą. Dzisiaj Gabrielle ma 50 lat i niczego nie żałuje. 

Dokument po polsku na stronie ARTE TV Polska

Tagi: dokument
10:08, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

KaDo wycieczka do Budapesztu

Greg i Sylwester: Trochę Tajskiej kultury, spacer po starym mieście i świątyniach, a do tego (jak zawsze) dużo pysznego, lokalnego jedzenia. Kto by się spodziewał tak aktywnego wypoczynku w parku.

Hello2brysie relacja z 3 urodzin Love Club all together

Adelon, czyli polski sobowtór Adele odwiedził studio „Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka” w ostatnim przed wakacyjną przerwą odcinku. Opowiadał m.in. o fascynacji wokalistką, swojej pasji do makijażu ale i nienawiści w środowisku polskich drag queens.

Tyler Oakley odwiedza Stonewall dotyczące walki o prawa LGBT plus zaprasza kilku najpopularniejszych YouTuberów queer dzięki internetu wielu poznali osoby LGBT.

Tom Daley trening domowy żeby dobrze wyglądać plus z swoim mężem Dustinem wybrali na wycieczkę do Runyon Canyon w Kalifornii.

Team2Moms - dwie mamy rozmawiały z dwiema innymi mamami Elaną i Stephanie, które też prowadzą swój vlog.

Calum McSwiggan - gejowska miłość w Seattle

Rijad K i Melanie, 10 pytań które nie pyta się osób homo i bi, można urazić i obrazić.

Tagi: Ploty
10:07, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Wiele par homoseksualny może zdecydować się na spacer do ołtarza, gdy administracja Trumpa coraz bardziej zajmuje że chce uchylać prawa LGBT. Niektórzy przywódcy praw obywatelskich i działaczy LGBT zasugerowali konserwatywny nacisk w Waszyngtonie, skłonią wiele par, aby wziąć ślub.

Ich obawy nie są bezpodstawne. W Teksasie konserwatyści pracują nad rozwiązaniem orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie dotyczącej zasiłku socjalnego w mieście Houston w odniesieniu do małżeństw tej samej płci. Zwolennicy twierdzą, że podatnicy nie powinni płacić, pracownikom jednopłciowym w związku, po to atak na przekonania religijne.

"Ta konkretna opinia trafi do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych i jest potencjalnym narzędziem odwrócenia orzeczenia Obergefell ze względu na zmianę w sądu", powiedział Jared Woodfill, adwokat prowadzący sprawę w lutym, w The Texas Tribune. Dodał "Ostatecznie chciałbym, aby Obergefell odwróciło orzeczenie." Znaczy uchylić małżeństwa jednopłciowe w USA. (Towleroad)

Teksasu Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w piątek, oświadczając, nie istnieje przywileje dla małżeństw jednopłciowy dotyczy w Houston rada miasta dała prawa swoim pracownikom wszystkim małżeństwom hetero i homo równe prawa, ale prawica chrześcijańska nie zgadza się tym. Mówią pary jednopłciowe nie mają prawo mieć taki sam praw w mieście jak hetero. 

Tylko dlaczego chrześcijańska prawica nie walczy z małżeństwami dzieci, do dla nich jest ok kiedy dziewczynka zgwałcona jest zmuszana do ślubu. Obłuda i hipokryzja chrześcijańskiej prawicy. 

W roku 1970 Sherry Johnson miała 10 lat, kiedy po raz pierwszy została zgwałcona przez członka swojego kościoła w Tampie na Florydzie. Po zajściu w ciążę, została zmuszona w wieku 11 do poślubienia swojego gwałciciela przez rodziców i społeczność kościelną. Była żoną swojego 20-letniego oprawcy. Sherry miała jeszcze z nim pięcioro dzieci, zanim mogła złożyć wniosek o rozwód, kiedy miała 18 lat. Chociaż to było prawie pięć lat temu, ale prawo, które pozwoliło jej wyjść za mąż wielu stanach do tej pory są zmuszane dziewczynki poślubienia.

Małżeństwa wśród dzieci w USA to nie jest rzadkością i jeszcze zmusza się dzieci do ślubów. Według Unchained ponad 167.000 młodych osób w wieku poniżej 17  pobrali się w 38 stanach w latach 2000 i 2010. W przypadku pozostałych 12 stanach, dane nie są dostępne.

Cristiano Ronaldo został po raz drugi ojcem. Tym razem surogatka urodziła mu bliźniaki, przyszły na świat 11 czerwca 2017 roku. To chłopiec i dziewczynka. Otrzymały imiona Eva i Mateo. 

Cristiano Ronaldo ma już starszego syna, Cristiano Ronaldo Juniora, który urodził się 17 czerwca, nie dawno skończył 7 lat. Piłkarz nigdy nie ujawnił personaliów jego matki oraz obecnej. 

 

So happy to be able to hold the two new loves of my life ��❤

Post udostępniony przez Cristiano Ronaldo (@cristiano)

Tagi: Ploty
10:06, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 czerwca 2017

Parlament Serbski zatwierdził, Ana Brnabic na stanowisko na premiera, czyniąc ją pierwszą kobietą i pierwszą lesbijką w tym kraju. Za kandydaturą Brnabić głosowało 157 posłów, a 55 było przeciw.

Nominowana przez prezydenta Aleksandra Vučića obiecała utrzymać jego proeuropejski kurs w polityce zagranicznej, nie antagonizując przy tym Rosji.

Brnabić ma małe doświadczenie rządowe: od sierpnia 2016 r. zasiadała na stanowisku ministra administracji publicznej i samorządów, a wcześniej przewodniczyła rządowej Radzie Innowacyjnej Przedsiębiorczości i Technologii Informatycznych. Przed podjęciem kariery publicznej, przyszła premier pracowała w organizacjach pozarządowych i konsultingu, tam także skupiając się na innowacyjnych technologiach i wsparciu dla przedsiębiorców.

Reakcje: Premier formalnie władzę obejmie dopiero w piątek 30 czerwca. Mimo to analitycy już oceniają, że będzie ona słabym szefem rządu, podporządkowanym prezydentowi.

Niektóre organizacje praw człowieka okrzyknęły mianowanie sukcesem ujawnioną lesbijkę szefem rządu w kraju, gdzie osoby LGBTQ spotykają się z dyskryminacją, nękaniem i przemocy w sposób regularnie. Inni mieli mieszane reakcje wierzą jej powołanie jest próbą przedstawiać Serbię jako kraj tolerancyjny wobec mniejszości i są gotowi do przystąpienia do UE, dla których Serbia jest obecnie kandydatem.

Goran Miletić z organizacji pozarządowej Civil Rights Defenders stwierdził, że nominacja Brnabić miała poprawić wizerunek Serbii w oczach Zachodu, który był sceptycznie nastawiony do przestrzegania równouprawnienia mniejszości seksualnych w Serbii. Homoseksualna i technokratyczna premier ma polepszyć obraz Serbii.

Jednocześnie premier, jako polityk bezpartyjna ma słabe oparcie w koalicji rządowej. Ta pozostaje pod kontrolą Vučić, który nie zrezygnował z członkostwa w SNS i trzyma partię żelazną ręką.

Pomimo powszechnej homofobii w Serbii, sama Brnabic jako minister, a teraz jako premier nie zrobiła wiele żeby Serbia była mniej homofobiczna. Ona bagatelizowała swoją seksualność w przeszłości takich jak kiedy oznajmiła w wywiadzie, że „nie jestem rzeczniczką społeczności LGBT ... . I nie chce być napiętnowana jako minister homoseksualizmu”.

Homoseksualizm przestał prawnie uznany za chorobę w Serbii dopiero w 2008 roku, jeszcze w 2010 roku badania wykazały, że dwie trzecie Serbów nadal uważa homoseksualizm za chorobę. Pary homoseksualne i transpłciowe osoby nie mają ochrony prawnej w Serbii.

Marko Karadzic, jest ostrożny mówiąc, pomimo tych zachęcających i stopniowy rozwoju kraju. „Serbia pozostaje daleko z prawami dla mniejszości, w tym osób LGBTQ i Romów”, powiedział. „Wiele pozostaje do zrobienia, aby zapewnić bezpieczeństwo i prawa dla tym grupom.” (HRC/euractiv)

Tagi: news
23:50, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

fin2

Na to pytanie odpowiedź znalazła działająca w Finlandii organizacja rządowa Culture for All, która przedstawiła projekt neutralnego płciowo symbolu do oznaczania miejsc w przestrzeni publicznej.

Symbol ma wskazywać, że dana toaleta, bądź przebieralnia przeznaczona jest dla osób obu płci - w tym dla osób, które nie identyfikują się z żadną - wyjaśniają przedstawiciele organizacji. (RP.pl)

Pinksixty News wiadomości LGBT

O wzroście akceptacji dla małżeństw jednopłciowych i art. 18 Konstytucji w programie Tak Jest rozmawiali Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego i Tymoteusz Zych z Ordo Iuris!

"Wcale nie dałam poparcia, jestem po prostu człowiekiem, który lubi patrzeć na ludzi szczęśliwych i jeśli ktoś wybiera taką, a nie inną drogę w swoim życiu szukając szczęścia, bo każdy z nas szuka szczęścia, miłości, swojego miejsca na ziemi, więc nie zamykajmy się na ludzi" - powiedziała w programie Onet Rano Beata Kozidrak.

Bliski współpracownik papieża Franciszka kardynał George Pell został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne - poinformowała policja z australijskiego stanu Wiktoria. To najwyższy do tej pory rangą watykański urzędnik, któremu postawiono takie zarzuty. (TVN24)

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Tagi: LGBT news Ploty
21:48, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

W świecie muzułmańskim społeczność LGBT jest prześladowana w imię religii. Mimo iż większość przedstawicieli Islamu uważa homoseksualizm za grzech ciężki, niektórzy przeciwstawiają się temu dogmatowi.

Bycie homoseksualistą i muzułmaninem - jest to zgodne? W Islamie homoseksualizm jest uważany za grzech, ale francuski imam homoseksualny Ludovic Mohamed Zahed, naucza że islam jest inny niż to co mówią. 

Dokument po polsku na stronie ARTE TV Polska

zwiastun

Tagi: dokument
10:00, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

festiwal

1-2 lipca, Trójmiasto

Program:
1 lipca (sobota)
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, Gdańsk

11.00-15.00 Warsztat „Coming out a linia życia” (dr Jowita Wycisk)
Warsztat przeznaczony dla lesbijek, gejów i osób biseksualnych w wieku powyżej 20 lat, które mają za sobą przynajmniej jednorazowe doświadczenie związane z ujawnieniem swojej orientacji psychoseksualnej przed innymi i zadają sobie pytania dotyczące tego kiedy, wobec kogo i w jaki sposób ujawniać swoją tożsamość.
Warsztat pozwala w bezpiecznych warunkach przyjrzeć się własnemu doświadczeniu wychodzenia z szafy, zidentyfikować swoje zasoby i skorzystać z doświadczeń innych osób przechodzących przez ten proces, by dostrzec i wykorzystać jego rozwojowy potencjał. W przypadku osób będących nieheteronormatywnymi rodzicami, warsztat umożliwia bliższe rozpoznanie relacji pomiędzy byciem rodzicem a byciem osobą LGBT.
Prowadząca: dr Jowita Wycisk, pracuje w Instytucie Psychologii UAM, należy do Stowarzyszenia Grupa Stonewall, ma doświadczenie w pracy psychologicznej z osobami LGB.
Maksymalna liczebność grupy: 15 osób. 

11.00-13.00 Tęczowe rodziny - aspekty prawne życia w Polsce (mec. Jakub Turski)
Spotkanie dedykowane osobom żyjącym w tęczowych rodzinach oraz planującym założenie takiej rodziny. Celem spotkania będzie przedstawienie prawnych aspektów rodzicielstwa osób LGBT w Polsce oraz odniesienie się do pytań osób uczestniczących w spotkaniu. 
Podczas spotkania będzie można otrzymać najnowszą publikację Kampanii Przeciw Homofobii pt. „Rodzicielstwo osób LGBT”, która jest źródłem praktycznej wiedzy i ma ułatwić tęczowym rodzinom funkcjonowanie w Polsce. 
Prowadzący: Jakub Turski - w 2016 r. ukończył aplikację radcowską przy OIRP w Gdańsku, współpracuje ze Stowarzyszeniem "Tolerado" oraz z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego.
Prowadzący: Maciej Koziński - aplikant adwokacki, członek grupy prawnej Kampanii Przeciw Homofobii. 
Maksymalna liczebność grupy: 15 osób. 

13.00-15.00 Rodzice wyjdźcie z szafy - spotkanie z Tamarą Uliasz ze Stowarzyszenia Akceptacja, prywatnie babcią Mateusza wychowywanego w tęczowej rodzinie
Spotkanie wokół książki "Rodzice wyjdźcie z szafy", która jest zapisem rozmów dziennikarki Wiktorii Beczek z rodzicami osób LGBT. Będzie ono okazją do wymiany myśli i doświadczeń rodziców gejów i lesbijek. 
Maksymalna liczebność grupy: 15 osób. 

11.00 – 15.00 Zabawy twórcze dla dzieci - warsztaty rozwijające kreatywność i wyobraźnię
Maksymalna liczebność grupy: 15 osób. 

15.00-17.00 Przerwa obiadowa

17.00-19.00 Za siedmioma górami żył Mateusz z dwiema mamami - o biologii, bajkach i empatii. Rozmowa z Marią Pawłowską, Jakubem Szamałkiem oraz Małgorzatą Cackowską 
Spotkanie dla wszystkich rodziców i osób LGBT. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad tym, jak uczyć empatii i otwartości. Jak wychować dziecko na wspaniałego człowieka, dobrego dla siebie i innych? Czy pomogą nam w tym bajki, specjalne zabawy czy inne tricki? Maria Pawłowska, biolożka, Jakub Szamałek pisarz, a prywatnie świeżo upieczeni rodzice, Małgorzata Cackowska pedagożka, znawczyni polskiej i światowej książki obrazkowej oraz edukacji mobilnej dla dzieci podzielą się swoimi doświadczeniami. Spotkanie poprowadzi Anna Strzałkowska, trenerka komunikacji i coach.
W trakcie spotkania odbędą się zabawy twórcze dla dzieci - warsztaty dla maluchów z tęczowych rodzin (3-8 lat)

2 lipca (niedziela)
Sopot, Klub Atelier, al. Mamuszki 2
12.00-15.00 Tęczowy piknik rodzinny

W niedzielę malujemy lato na tęczowo i organizujemy w Klubie Atelier piknik dla wszystkich dzieci i rodziców. W programie rodzinne zabawy, konkursy z nagrodami, słodki poczęstunek, czytanie tęczowych bajek i zdjęcia z tęczowym lwem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny - konieczność zapisania się wcześniej za pomocą formularza: https://ftr.evenea.pl/

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado, współorganizatorami Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście oraz Stowarzyszenie Akceptacja. Poszczególne wydarzenia są możliwe dzięki dotacji instytucjonalnej od Fundacji Batorego przyznanej stowarzyszeniu Tolerado oraz stowarzyszeniu Akceptacja, a także dzięki realizacji zadania Klub Sąsiedzki - Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, które dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Jesteśmy Rodziną, dokument jak wygląda życie osób LGBT i ich dzieci

Dokument The Naked Truth: China Queer," Fusion TV na temat Chin i LGBT, narratorem jest Omar Sharif Jr. Miedzy pokazuje rzadką spojrzenie na kwestie takie jak fikcyjnych małżeństw między gejami i lesbijkami, zatrzymania działaczy feministycznych/LGBT, leczenie i ścisła cenzura mediów.

Narrator Omar Sharif Jr. mówi każdy powinien zobaczyć ten film bo mamy miesiąc Pride, "nie tylko święto mamy, ale jest to także wezwanie do działania i świadomości nie tylko do wyzwań, przed którymi stoimy, ale do globalnych wyzwań stojących przed naszą społeczność.

Szacuje się, że populacja Chińskiej LGBT jest ponad 70 milionów. Gdyby to był jeden kraj, byłoby 20 miejsce co do wielkości na świecie.

Tagi: dokument
09:59, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Przy okazji przesłuchania Marcina P. przed sejmową komisją śledczą opinia publiczna dowiedziała się o istnieniu Stowarzyszenia Pomoc 2002. Krzysztof Brejza z PO zasugerował, że ta organizacja może łączyć zasiadającego w komisji Marka Suskiego ze świadkiem. Poseł PiS miał bowiem bywać na imprezach stowarzyszenia, a szef Amber Gold miał je wspierać finansowo. Na tym kontrowersje się jednak nie kończą. Okazuje się bowiem, że wspomniana organizacja za jeden z głównych celów stawia sobie... "leczenie homoseksualizmu". I robi to w co najmniej zastanawiający sposób.

"2 lutego 2002 r. – wieczorem tego dnia, zupełnie nieoczekiwanie, do założyciela Pomocy 2002 przez komunikator internetowy napisał młody człowiek. Jak się niedługo później okazało, chłopiec borykał się z poważnymi problemami życiowymi. Miał skłonności homoseksualne. Nikt wówczas nie podejrzewał, że jeden gest podania ręki doprowadzi do powstania organizacji" – piszą o historii organizacji jej założyciele. 

Później o Stowarzyszeniu Pomoc 2002 w kontekście afery Amber Gold wspominali także dziennikarze "Superwizjera" TVN, którzy opisywali opisywali zaskakującą przeszłość Marcina P. Ustalili oni, że przed laty – jeszcze jako Marcin S. – wstąpił on do nowicjatu Zgromadzenia Chrystusowców w Poznaniu. Doszło do tego niedługo po wybuchu afery Multikasy, która zakończyła się m.in. skazaniem Marcina S. na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. W nowicjacie spędził tylko kilka tygodni, ponieważ został wyrzucony za demoralizowanie kolegów. Jeszcze przed wstąpieniem do nowicjatu przyszły szef Amber Gold zgłosił się właśnie do Stowarzyszenia Pomoc 2002, rzekomo uskarżając się na to, że gejowskie upodobania przeszkadzają mu w prowadzeniu interesów. (...) - Na Temat.

Tagi: news
09:59, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 czerwca 2017

ston

Dziś 48. rocznica zamieszek pod klubem Stonewall w Nowym Jorku, które uznaje się za przełom we współczesnym ruchu LGBT.

Gdy policja najechała na Stonewall, jego goście zachowali się inaczej niż zwykle - nie dali się potulnie aresztować za to, że są "zboczeni". Rozpoczęła się regularna bitwa, w pewnym momencie osłupiali policjanci zostali zabarykadowani wewnątrz - przez gejów, lesbijki, drag queens, osoby trans - "przebierańców", "dziwolągi", "cioty" i "zboków".

Zamieszki trwały 2 dni, wzięło w nich udział w sumie ok. 2 tysiące osób. I nic już po Stonewall nie było takie samo.

Osoby LGBT zyskały godność i dumę. Rok później ulicami Nowego Jorku - na pamiątkę Stonewall - przeszła Parada "Gay Pride". Później okazało się, że pierwsza z tysięcy parad na całym świecie.

Prezydent Obama ogłosił klub Stonewall "National Monument" - narodowym pomnikiem. Oddajemy dziś hołd tamtym "zboczeńcom" ze Stonewall.  (Replika)

Przy kolejnej próbie aresztowań, policja wtargnęła do Stonewall Inn, popularnego baru dla gejów w dzielnicy Greenwich Village w Nowym Jorku. Takie ataki naloty na gejowskie kluby  nie były niczym niezwykłym w latach 1960, czasach, gdzie homoseksualizm był niezgodny z prawem Ameryce. Tej nocy jednak, na ulicy wybuchły gwałtowne protesty i demonstracje gejów, które trwały przez kolejne sześć dni. "Zamieszki Stonewall",  stało się znane, oznaczone punktem zwrotnym w ruchu gejowskim praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie.

 W latach 1960, American Psychiatric Association nadal klasyfikowało homoseksualizm jako zaburzenia psychiczne geje i lesbijki otrzymały niemal powszechne potępienie moralne od głównego nurtu religijnego część to tej pory potępia. Akty homoseksualne seksualne, nawet w prywatnych domach, były karane nawet do 20 lat więzienia lub nawet do dożywocia.

Nowy Jork miał największą gejowską społeczność w Stanach Zjednoczonych. Było to także miasto, które najbardziej agresywnie walczyło z tak zwanie prawem sodomii. W połowie lat 1960 w Nowym Jorku zostały stworzone oddziały specjalne policji na gejowskie bary i sauny. W 1966 roku ponad 100 mężczyzn w jednym tygodniu zostało aresztowany w wyniku taki aresztowań. To był koszmar dla lesbijek i gejów, który zostali aresztowani, ale także był koszmarem dla lesbijek i gejów, którzy żyli w ukryciu. Spowodowało to ogromne ilości gniewu w społeczności lesbijek i gejów w Nowym Jorku. W końcu coś musiało wydarzyć żeby powiedzieć stop".

Stonewall Inn obsługiwany przez mafię, bar serwowane napoje alkoholowe bez koncesji po gejom nie można było sprzedawać alkohol. Nie był czystym barem ale Stonewall Inn był jednak jednym z niewielu miejsc dla gejów w Nowym Jorku gdzie można było, spotkać się, zatańczyć być sobą pamiętajcie szczególnie młode pokolenie że nie było internetu itp.

'Stonewall Inn' był jednym z wielu nielicencjonowanych klubów działających w tej dzielnicy, do którego wejście kosztowało 3 dolary. W środku można było dostać drinki i zatańczyć z kim się chciało. Większość bywalców była robotnikami, emigrantami z krajów trzeciego świata, w dużej części czarnoskórymi lub Latynosami. Bywali tam też hipisi, chłopcy z tzw. dobrych domów, a także mieszkańcy slumsów lub ekskluzywnych hoteli. Wielu z nich nie miało 18 lat.

Bywalców taki klubów gejowski traktowano brutalnie, spisywano personalia wszystkich obecnych, a policjanci czynili pod ich adresem złośliwe komentarze. Pod zarzutem 'nieprzyzwoitości' zazwyczaj również dochodziło do aresztowań przypadkowych, najbardziej rzucających się w oczy przedstawicieli mniejszości LGBT to byli najczęściej transwestyci. Nazwiska drukowano w gazetach, co rujnowało życie i kariery wielu osób. 

Poprzednie naloty policji na Stonewall Inn miały pokojowe. Zazwyczaj, gdy policja dokonała kilku aresztowań, bar zamykano, ponowne otwarty był zaledwie kilka godzin później. Ale nalot w dniu 28 czerwca był inny: na Stonewall opór aresztowań i policja szybko straciła kontrolę nad sytuacją. Tłum zebrał się na ulicy przed Stonewall, zmuszając policję do zabarykadowania się w barze. Gwałtowne protesty i demonstracje, które wybuchły w nocy trwała prawie tydzień.

Najprawdopodobniej przypadkowo jeden z przechodniów, heteroseksualny muzyk Dave van Ronk, został schwytany przez policjantów, a następnie zaciągnięty do środka baru, gdzie był bity. Funkcjonariusze zabarykadowali od środka drzwi lokalu. Doszło do wybuchu gniewu i agresji wśród tłumu. Gdy próbowano wedrzeć się do środka, policjanci odbezpieczyli broń i zagrozili jej użyciem krzycząc Zastrzelimy pierwszego gnoja, który przekroczy drzwi!. Hałas ściągnął pod lokal osoby z innych okolicznych pubów i mieszkańców Greenwich Village. Tłum osiągnął liczbę ok. 1000 osób. Najbardziej agresywna część tłumu wyrwała licznik parkingowy i próbowała posłużyć się nim jako taranem. Usiłowano także podpalić drzwi

Po 45 minutach posiłki policyjne uwolniły zabarykadowanych funkcjonariuszy, co kosztowało ich czterech rannych. Ranni byli również po stronie tłumu. Aresztowano w sumie 13 uczestników zajścia. Na ulicach wybuchły jednak zamieszki, które trwały do późna w nocy. Do rana cała ulica była wymazana na ścianach napisami Support gay power!, Drag power!, They invaded our rights, Gay is good. Na zabitym deskami oknie 'Stonewall Inn' widniał napis Gay power!.

Wieczorem następnego dnia ponownie doszło do zamieszek z udziałem ponad 2000 gejów i lesbijek. W całej okolicy wybuchały pożary. Do rozpędzania tłumu skierowano 400 policjantów ze specjalnych jednostek porządkowych. Starcia z policją trwały do 4 rano. Zamieszki w mniejszym zakresie wybuchały również w kolejnych dniach. W nocy z 2 na 3 lipca do rozpędzenia tłumu użyto specjalnych jednostek porządkowych i ciężkiego sprzętu. Doszło do wybuchu kilku pożarów.

 Był to pierwszy wspólny opór grupy większej liczby homoseksualistów przeciwko sposobowi traktowania ich przez ówczesne władze. Nigdy wcześniej w historii osoby homoseksualne nie działały razem.

Mimo że bunt w Greenwich Village nie miał żadnych dających się wskazać przywódców, podziałał mobilizująco na całe środowisko homoseksualistów w Stanach Zjednoczonych i skłonił do okazania jawnego oporu. W kilka dni po zamieszkach na placu Waszyngtona zorganizowano pierwszy wiec 'Gay Power'. Miesiąc później powstał w Nowym Jorku Gay Liberation Front (Front Wyzwolenia Gejów). Szybko powstały filie tej organizacji w czterech kolejnych dużych miastach oraz dziesiątki mniejszych, jak na przykład lokalne Gay Activist Alliances. W ciągu roku w USA uformował się zorganizowany ruch walki o prawa LGBT. Od tamtych czasów datuje się też tworzenie gay villages w Ameryce.

Wiele z tych organizacji wyrastało z ruchu lewicowego. Łączyły swoją działalność ze znacznie szerszymi ideałami, a prawie wszystkie odnosiły się do Stonewall riots, czego przejawem były organizowane regularne manifestacje w kolejne rocznice wybuchu zamieszek. Stonewall stało się symbolem wolności, równości, tolerancji i wspólnoty. Dzień zamieszek, 27 czerwca, utrwalił się jako Christopher Street Day (CSD) – Dzień Ulicy Krzysztofa, obchodzony na całym świecie. W metropoliach wielu państw organizowane są kolorowe pochody, w których, tak jak np. w Berlinie, co roku biorą udział setki tysięcy osób. (wikipedia)

Tagi: dokument
22:56, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Ich legalizacji domaga się przewodniczący SPD Martin Schulz. Teraz zdanie zmieniła też kanclerz Angela Merkel – możliwe, że śluby homoseksualne zostaną zalegalizowane jeszcze w tym tygodniu. 

Ku zaskoczeniu Niemców i wielu konserwatywnych członków własnej partii, Merkel jeszcze po południu tego samego dnia potwierdziła, że nie będzie trzymała dyscypliny partyjnej. Głosowanie nad ustawą, którą SPD już od kilku lat trzymało w szufladzie, odbędzie się więc już w piątek 30.06, a szanse na jego powodzenie są duże. 

W kwestii małżeństw jednopłciowych Niemcy już dawno wyprzedzali politykę: 80 procent społeczeństwa je popiera, a ok. 75 procent chciałoby umożliwić parom jednopłciowym adopcję dzieci.

Pewny powodzenia w głosowaniu jest też cytowany przez „Berliner Zeitung“ polityk Zielonych Volker Beck: – Walczyliśmy o to przez ostatnie 29 lat. Teraz czas, żeby małżeństwa homoseksualne stały się rzeczywistością. Homoseksualiści to ludzie o takiej samej godności i prawach. Mam nadzieję, że dowiedziemy tego w głosowaniu, to byłaby historyczna decyzja – powiedział. (Newsweek)

Pinksixty News wiadomości LGBT

Kanał YouTube opublikował film z okazji miesiąca Pride, występują w klipie Rachel  Evan Woods, podczas Human Rights Campaign, marsze i parady i klip rodziców tej samej płci z ich children.ru.

Afrykański chrześcijański kraj Tanzania prezydent tego kraju grozi aresztować lub deportować działaczy praw człowieka i LGBT chce zamykać organizacje. Prezydent John Magufuli mówił też kraj jest gotów stracić pomoc zagraniczną tylko nie akceptować homoseksualizmu.

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Tagi: LGBT news
22:18, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

W Holandii, mały Quinten spędza pół tygodnia u swoich dwóch ojców, a drugie pół u swoich dwóch matek. Jednak do dziś tylko jego biologiczni rodzice mają prawa rodzicielskie. To jednak może się zmienić po przyjęciu nowej ustawy.

Dokument po polsku na stronie ARTE TV Polska

Tagi: dokument
10:06, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

brigittemerkel3600

Kanclerz Merkel wycofała się ze sprzeciwu w sprawie zrównania małżeństw jednopłciowych z małżeństwami heteroseksualnymi i zapowiedziała, że zezwoli, by posłowie CDU głosowali w Bundestagu zgodnie ze swym sumieniem.

CDU zmienia stanowisko wobec spornej kwestii małżeństw tej samej płci. Podczas dyskusji zorganizowanej wczoraj w Berlinie (26.06.2017) przez redakcję kobiecego magazynu "Brigitte", Angela Merkel powiedziała, że życzy sobie, aby decyzę zrównującą w prawach związki homoseksualne z małżeństwami heteroseksualnymi "podjęto raczej zgodnie z sumieniem posłów CDU niż w oparciu o dyscyplinę partyjną".

W praktyce oznacza to wprowadzenie także w Niemczech przepisów zrównujących małżeństwa osób tej samej płci z małżeństwami mieszanymi, ponieważ zwolnienie posłów chadeckich z obowiązku przestrzegania dyscypliny partyjnej daje większość zwolennikom takiego rozwiązania. Za wprowadzeniem równości małżeństw opowiadają się od dawna SPD, Zieloni, FDP i partia Lewica. Unia CDU/CSU była do tej pory jedynym ugrupowaniem politycznym w Niemczech sprzeciwiającym się przyznaniu pełni praw małżeństwom jednopłciowym.

Do głosowania w Bundestagu w tej sprawie powinno dojść jeszcze przed letnią przerwą w obradach parlamentu. Poseł Zielonych Volker Beck zaapelował do kanclerz Merkel aby nastąpiło to już w tym tygodniu. Jego zdaniem niemieckie społeczeństwo sobie tego życzy, a ponadto szybkie uchwalenie ustawy zrównującej małżeństwa homoseksualne z heteroseksualnymi pozwoliłoby wyłączyć ten temat z walki wyborczej.

Część niemieckich komentatorów politycznych sugeruje, że nagła zmiana stanowiska kanclerz Merkel podyktowana jest względami politycznymi. Na zjeździe SPD w Dortmundzie w niedzielę 25 czerwca jej przewodniczący i kandydat na kanclerza Martin Schulz oświadczył, że nie podpisze żadnej umowy koalicyjnej jeśli nie będzie ona obejmować zagadnienia równości małśeństw. Takie samo stanowisko zajmują partie Zielonych i FDP.

W kampanii wyborczej do Bundestagu przed czterema laty Merkel sprzeciwiała się adoptowaniu dzieci przez małżeństwa jednopłciowe zasłaniając się dobrem dziecka. Na zmianę jej stanowiska wpłynęła wizyta w jej okręgu wyborczym u pary lesbijek wychowujących wspólnie ośmioro adoptowanych dzieci. Jak powiedziała, "skoro tamtejszy urząd ds. dzieci i młodzieży powierza parze lesbijek ośmioro dzieci, to państwo nie może sprzeciwiać się takim adopcjom argumentując, że są one niezgodne z dobrem dzieci".

Od 2001 pary roku homoseksualne w Niemczech mogły zarejestrować swój związek, co dawało im przywileje dotyczące prawa spadkowego i podatkowego, nie mogły jednak adoptować dzieci. W 2015 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą prawo osób homoseksualnych do małżeństwa jako prawo obywatelskie i prawo człowieka - Deutsche Welle.

Nawet 83 proc. Niemców popiera równość małżeńską. Jednak dotąd Angela Merkel uważała, że jest to związek mężczyzny i kobiety. Właśnie ogłosiła, że zmieniła zdanie.

Tyle że nowa sytuacja nie wynika bynajmniej ze zmiany ideologicznych przekonań w łonie CDU, czy samej kanclerz, nie jest ani rezultatem dyskusji wewnątrzpartyjnej, ani też nagłego obudzenia się poczucia sprawiedliwości w obydwu rządzących ugrupowaniach. Przyczyną jest najzwyklejsza rachuba polityczna, kategoria wyjątkowo niezwykła, pojemna i wrażliwa na sygnały z zewnątrz, szczególnie w okresie walki wyborczej.

Najpierw bowiem Partia Zielonych, która najodważniej od lat kruszy kopię o małżeństwa jednopłciowe, postanowiła, że to zagadnienie wyniesie jako warunek przystąpienia do tworzenia rządu koalicyjnego, jaki powstanie po wrześniowych wyborach. W jej ślady poszli liberałowie z FDP, a w końcu socjaldemokraci Martina Schulza.

Przyjęcie projektu ustawy uchodzi za przesądzone, pomimo że siostrzana partia Merkel z Bawarii, bardziej od niej konserwatywna CSU, już zapowiedziała odrzucenie projektu. Przeciwko wypowiedział się też przewodniczący episkopatu Niemiec kardynał Marx z Monachium. (Gazeta.pl)

Wprowadzenie równości małżeńskiej par jednopłciowych ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia samego procesu zawierania związku. Jako że ta forma związku będzie uznana przez prawo, pary takie będą miały wszystkie prawa i przywileje z tego wynikające, m.in. będą mogły adoptować dzieci, co w ramach dotychczasowej formy takich związków, czyli „zarejestrowanych związków partnerskich” nie było możliwe.

Martin Schulz nazwał wprowadzenie małżeństw dla par jednopłciowych jednym z głównych celów partii na kolejną kadencję. SPD od dawna jest zwolennikiem tego rozwiązania, ale Schulz postanowił podkreślić ten cel w ramach walki o głosy wyborców.

Słowa Schulza zostały odebrane jako przygotowywanie się do zawierania koalicji powyborczej. CDU i SPD nie mogą bowiem być pewne, że uzyskają samodzielną większość, a Zieloni już wcześniej zapowiedzieli, że wprowadzenie równości w małżeństwach będzie jednym z podstawowych punktów ich programu. Na podobnym stanowisku stoi też Wolna Partia Demokratyczna (FDP), która według sondaży może liczyć na czwarte miejsce w parlamencie pod względem liczby mandatów.

SPD postanowiło kuć żelazo, póki gorące i zaproponowało szybkie głosowanie nad przygotwaną wcześniej przez siebie i Zielonych ustawą w tej sprawie. Merkel zgodziła się na ten pomysł: nad odpowiednimi zmianami w prawie Bundestag zagłosuje już w najbliższy piątek (30 czerwca). (EURACTIV )

tumblr_os83b3mecs1utukoko1_540

Prasa LGBT do przeczytania: Lavender MagazineThe Fight Magazine, Fuse Magazine wersja lesbijska i gejowskaGSceneWire MagazineBoston Spirit MagazineDavid AtlantaBoyz MagazineQX MagazineGet Out! Magazine, numer płatny Attitude Magazine na okładce aktor Daniel Newman znany z The Walking Dead i Gay Times na okładce aktor Tommy Dorfman znany z serialu Trzynaście powodów. Dla dorosły QX Men i Dirty Boyz

Tagi: media
10:06, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Tom Hoch bardzo chce zostać burmistrzem miasta Minnneapolis. Marzy o tym od dawna… Teraz – wypuścił spot kampanijny. To zabawny i uroczy obraz małżeństwa, gdzie jeden z mężów ma ambicje polityczne – nie może przestać mówić o tym, co zrobi, co wymaga ulepszenia… Drugiemu, cóż, nie pozostaje nic innego jak wspierać swojego partnera. Czy mu się uda? Trzymamy mocno kciuki.

Tom od dziecka mieszka w Minneapolis. Ma dziesięcioro rodzeństwa. Był nauczycielem w publicznej szkole. Przez dwa lata był czynnym prawnikiem, w tym czasie włączył się w wiele lokalnych akcji i przedsięwzięć.  Karierę adwokata przerwał dla pracy w organizacja społecznych i samorządowych. Lokalny aktywista, przedsiębiorczy i realizujący wytyczone cele.

„Tak, jestem gejem, ale nie startuje na stanowisko burmistrza-geja, tylko burmistrza” – mówi Tom dla telewizji CBS Minnesota. Sam spot jest grą stereotypami i uprzedzeniami w konwencji klasycznej kampanii, gdzie żona krząta się po domu, gdy mąż opowiada o tym, co zamierza osiągnąć. (Queer.pl)

Tagi: news
10:05, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 czerwca 2017

z22017334VWizualizacjapomnikuLGBTwNowymJorku

W Nowym Jorku powstanie pierwszy oficjalny pomnik lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Dziewięć głazów przecinanych grubymi taflami szkła, które działają jak pryzmat i mogą wytwarzać tęczę, stanie nad rzeką Hudson. (Gazeta Wyborcza

Pinksixty News wiadomości LGBT

Gus Kenworthy odbiera nagrodę od HRC

Majka Jeżowska w Pudelek show zdradziła, że walczy o tolerancję w Polsce. Wokalistka przekonuje, że homoseksualiści to fantastyczni ludzie.

Brooke. Brooke jest tylko jednym z wielu osób LGBTQ będzie poszkodowanych przez prawicę ich uchylenie ustawy "Affordable Care". Odebranie funduszów Planned Parenthood, która zapewnia bezpieczne, niedrogie opiekę zdrowotną dla 2,5 mln osób rocznie. Która obejmuje ponad 4,2 mln badań oraz leczenia chorób przenoszonych drogą płciową i ponad 650.000 testów w kierunku HIV.

Planned Parenthood jest również jednym z największych w kraju dostawców opieki zdrowotnej dla osób transpłciowych. Brooke, „Atak na jednego z nas jest atakiem na wszystkich”. Musimy w społeczności LGBTQ stanąć razem, a to oznacza, wspieranie Planned Parenthood."

Producentki muzyczne kobiety w przemyśle muzycznym jest mało, stanowią one mniej niż 5 procent co oznacza prawie każdy utwór, który słychać jest napisany i stworzony przez mężczyzn. Kobiety zaczynają walczyć swoje miejsce miedzy innymi Linda Perry.

Marcin Wyrwał dzięki wsparciu UNICEF wyruszył do miasta Aleppo w Syrii. Wojna zabrała tam dzieciom uśmiech i beztroskę. Nie mają szans na normalne dzieciństwo. Ich cierpienie jednak w większości nie porusza krajów Zachodu.

Vice News HBO program dotyczące wojnie w Syrii i ucieczce tysiące osób jak są zdeterminowani uciekać z wojny terenów, dodatkowo przez skrajny fanatyków religijny islamski, jak prawica wykorzystuje do ataków na muzułmanów.

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Tagi: LGBT news Ploty
19:29, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

sf

zdjęcie Agata Lach

Pierwszy polski kontyngent w 47-letniej historii San Francisco Pride (Parady Równość) pod banerem "Tęczowego Pieroga" (stworzonego przez Ania Troszkiewicz) organizowane przez KOD z San Francisco - szli w paradzie miedzy innymi z polski działaczem Łukaszem Pułackim, były współorganizator Parady Równości w Warszawie i jego partnerem, Michałem Okraską. Oboje ubrani w odpowiednie szaty znany z parady równości od wielu lat Łukasz idzie ten sam sposób.

KOD San Francisco działa od stycznia zeszłego roku - do tej pory grupa zabierała głos ws. demokracji w Polsce, m.in. na łamach "Washington Post", czy na Uniwersytecie w Stanford. Teraz - KOD oficjalnie pojawił się na San Francisco Pride. Dlaczego? "Chcemy pokazać, że jesteśmy kolejnym głosem Polonii Kalifornijskiej, która jest otwarta, widzi różnorodność jako atut i chce robić inicjatywy, które pogłębiają więzi z lokalną społecznością" - podkreśla Paweł Długosz, organizator grupy, dodając, że KOD chce pokazać, iż Polonia w USA nie jest tak konserwatywna, jak zwykło się uważać.

Logiem polskiego kontyngentu, do którego zgłosiło się ponad 30 osób, był... tęczowy pieróg. Dlaczego akurat on? "Bo w końcu liczy się to co w środku! Przysmak polskiej kuchni jest idealnym narzędziem do niekonfrontacyjnego pokazania na czym nam zależy: kontury pieroga są w kolorach tęczy, a w środku jest mały biało-czerwony pasek" - opowiada Długosz. (Queer.pl)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10