Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
piątek, 06 października 2017

tumblr_inline_ox1ltzA0ne1tsitpw_540

Po roku badań, roku filmowania i roku montażu, z przyjemnością chciałybyśmy, wraz z Kulturą Równości, zaprosić Was na przedpremierę filmu Polyland.

Polyland oddaje głos trzem silnym bohaterkom pochodzącym z trzech różnych mniejszości w Polsce; film skupia się na przedstawieniu niuansów bycia czarnoskórym, muzułmaninem albo członkiem społeczności LGBTQ+ w jednym z najbardziej homogenicznych krajów coraz bardziej prawicowej Europy.

Wszystkie trzy kobiety sportretowane w Polyland urodziły się w Polsce i mieszkają we Wrocławiu. Ania, Miriam i Elmelda chcą być usłyszane; nie jako "te inne", ale jako reprezentanki polskiego społeczeństwa. Film pokazuje ich wysiłki, które obejmują, między innymi, tworzenie grup wsparcia, organizowanie protestów, udzielanie wywiadów w lokalnej telewizji. Wszystko wydaje się iść w dobrą stronę, a kobiety wierzą, że idea liberalnego społeczeństwa jest osiągalna, aż do momentu nagłej zmiany w polskiej scenie politycznej, która rozbija ich nadzieje. Osadzony w jednym mieście, Polyland przygląda się makro-problemom multikulturalizmu, dyskryminacji i odrodzenia populizmu na mikro- poziomie. Jednocześnie w szerszym kontekście, historia Elmeldy, Miriam i Ani odzwierciedla wiele innych historii rozgrywających się na całym świecie. 8.10 (niedziela) – pokaz filmu Polyland – 18:30 – Bar Barbara, ul. Świdnicka 8B

Po filmie zapraszamy na spotkanie z autorką bohaterkami. 

Tagi: news
10:17, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_inline_oxdei1h6BP1tsitpw_540

Jakub i Dawid - najnowszy klip ROXETTE i taken "Good Karma". "Pomysł nagrania kolejnego klipu do piosenki Roxette narodził się w lutym podczas rozmowy z liderem grupy - Per Gessle. Skandynawię już wtedy mieliśmy wybraną na cel naszej podróży poślubnej, więc pasowało idealnie. Do wyboru mieliśmy dwa utwory i postawiliśmy na energetyczny i pozytywny numer „Good Karma”, który od razu wpadł nam w ucho. Nucimy go do dziś, nadal nam się nie znudził i wraz z Perem i Marie Fredriksson mamy nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu! Dobrej zabawy!".

Nowy klip oczywiście polubiony i wrzucony też na i napisali im, że jest "brilliant" i opublikowali je na oficjalnej stronie zespołu.

Ślub u KaDo

Piotr i Paweł - rodziny weekend

Tom Daley i jego pomysły dekorowania babeczek na Halloween

Shirtless Violinist - jego wersja "Somewhere Over the Rainbow" z Czarnoksiężnika z Oz

Davey Wavey na temat jak gejowska pornografia różni się od rzeczywistego życia

PJ McKay i Thomas McKay Halloween i wizyta w talk show

Dwóch tatusiowe - na wycieczce po Utaha

Matt Dallas i Blue Hamilton

Team2Moms - miedzy innymi dziewczyny ubierają w ubrania chłopców, kostiumy dla dzieci na Halloween czy wyzwania z bliźniakami.

Tagi: vlog
10:17, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
 

Post udostępniony przez marco (@marco20.20)

Tagi: love
10:16, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 października 2017

13

Wywarto presję na organizatorach festiwalu, aby część wystawy "Cień obrazu" usunięto z ekspozycji. Wszystkie prace miedzy innymi związane z parami jednopłciowymi. "Prace Patrycji Łapszo z cyklu "True of Love" pokazywane wcześniej w innych galeriach musieli zdjąć ze ścian. Zgodnie z tematem tegorocznej edycji festiwalu "Granice tolerancji" pozostawiamy to bez komentarza." (Białystok Interphoto Festival)

Pinksixty News wiadomości LGBT

W Polsce wciąż gorącym tematem są związki partnerskie

Atak w Las Vegas został nazwany największą masową strzelaniną w historii Stanów Zjednoczonych. Biskup William Barber i przyjaciel osób LGBT mówi o mniej znany ataku terrorystycznym w USA. Masakra Wilmington z 1898 r., Kiedy rasiści biali zajęli kontrolę nad miastem Północnej Karolinie i zabili co najmniej 60 Afro-Amerykanów. Barber dyskutuje także o przemocy przez broń.

Ujawniona lesbijka rosyjsko-amerykańska dziennikarka Masha Gessen, na temat interwencji rosyji w sprawie wyboru Trumpa

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Tagi: foto LGBT news
18:24, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_ox553zeRuX1utukoko1_540

zdjęcie Tomasz Budasz

"Możesz zdobyć świat, lecz to będzie tylko świat, nie barwy które niesie wiatr."

Dziękuję, że mogłem zaśpiewać "Kolorowy Wiatr", jedną z najpiękniejszych znanych mi piosenek, podczas Marszu Równości organizowanym przez Grupa Stonewall w Poznaniu. Bo słowa "Ty myślisz, że są ludźmi tylko ludzie, których ludźmi nazywać chce Twój świat..." są jak najbardziej obecne i ważne, dla każdego człowieka i stworzenia na tej Ziemi, na tym Świecie. A wiele osób ma jeszcze tę lekcję do odrobienia - spójrzmy na siebie, w oczy, w serca i poszukajmy tam innego człowieka. Nie koloru skóry, nie narodowości, nie orientacji seksualnej, nie religii. Na marszu byli WSZYSCY, bez względu na jakiekolwiek podziały etniczne, seksualne czy światopoglądowe... no może poza jednym "światopoglądem" - tym który dzieli... bo tam gdzie maszerowaliśmy, tych podziałów nie było. Były za to wszystkie kolory wiatru, dla każdego - Wiktor Korszla.

Tagi: cytat
10:29, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Zdjęcie użytkownika Replika.

"Jestem sojusznikiem osób hetero” – deklaruje Bartosz Żurawiecki w felietonie w najnowszej „Replice”.

„Zapewniam was, kochani heterycy, że uważam waszą orientację za absolutnie naturalną. To naprawdę nie wasza wina, że tacy się urodziliście i nie ma zupełnie nic złego w byciu hetero. (…)"

„Zetknąłem się w swoim życiu z pewną liczbą osób hetero (…) i większość z nich – poza paroma idiotami, chamami i politykami (…) zrobiła na mnie wrażenie nawet sympatycznych i właściwie normalnych. Znam też jedną, a może i dwie pary hetero, u których dostrzegłem coś w rodzaju miłości, oddania czy wręcz zrozumienia. Popieram więc legalizowanie związków hetero i tworzenie tzw. rodzin, choć wiem, że są one wylęgarnią traum i patologii.”

„Jednocześnie zdaję sobie sprawę, z jaką opresją muszą się codziennie zmagać heterycy (…) Wszyscy nieustannie czegoś się od nich domagają. Np. żeby przedłużyli gatunek, który, powiedzmy sobie szczerze, na żadne przedłużanie nie zasługuje. (…) Cóż więc ma robić taki strejt? Idzie prostą drogą wyznaczaną przez tradycje i obyczaje, bo tego oczekuje od niego cała ludzkość, a jak chce sobie troszkę zboczyć, to musi prowadzić życie podwójne, a może i podziesiątne, odpowiadając z fałszywym uśmiechem na pytania cioć, wujków i sąsiadów: „Co tam u żonusi (mężusia)?”, „Jak się czują dzieciaczki?”,

„Heteroseksualiści nie mogą udawać, że nie są hetero, gdyż i tak wszyscy zakładają, że są hetero. Są tak jednoznaczni i oczywiści jak asortyment „Biedronki”. (…) Czy wiecie, że w internetowym słowniku nie ma ani jednego synonimu słowa „heteroseksualista”? Strasznie mi przykro."

"Nie mogę więc pozostać obojętny na niedolę mych hetero braci i sióstr. Nikt nie powinien być tłamszony i tyranizowany z powodu swej orientacji. Domagam się dla heteryków równych praw do ambiwalencji, aberracji i anarchii!”. Cały felieton Bartosza Żurawieckiego - do przeczytania w najnowszej "Replice".

Tagi: LGBT
10:28, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował w środę, że jeszcze w tym roku jego ugrupowanie złoży w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich. Jak dodał, projekt ustawy o związkach partnerskich jest w programie partii.

- My jako Nowoczesna przygotowujemy ustawę o związkach partnerskich. Jeszcze prawdopodobnie w październiku-listopadzie przedstawimy projekt tej ustawy i złożymy go do laski marszałkowskiej. Mam nadzieję, że znaczna część PO będzie skłonna tą ustawę poprzeć - podkreślił Petru na środowej konferencji prasowej w Sejmie. (Polsat News)

Wcześniej posłanka Nowoczesna Joanna Scheuring-Wielgus nie ukrywa swojego poparcia i zaangażowania w postulaty społeczności LGBT. Posłanka Nowoczesnej była jedną z osób, które lobbowały na rzecz nowelizacji Kodeksu karnego, poszerzającego go o przesłanki związane z płcią, wiekiem, niepełnosprawnością i orientacją seksualną. To właśnie ona była osobą reprezentującą wnioskodawców projektu, który na początku listopada odrzucił parlament.

W rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz z "Wyborczej", Scheuring-Wielgus obiecuje, że jeżeli Nowoczesna dojdzie do władzy to załatwi kwestię związków partnerskich. Podpytywana przez dziennikarkę o podejście reszty członków i członkiń klubu do tego tematu, posłanka odpowiada: "U nas w klubie - jeżeli chodzi o legalizację związków partnerskich jest jednomyślność, o tym też mówiliśmy w kampanii wyborczej, to jest rzecz, która powinna już być dawno temu załatwiona przez PO i PSL". 

A co z adopcją? Joanna Scheuring-Wielgus podkreśla, że ona sama osobiście jest za tym, chociaż "na pewno u nas w klubie jest dużo osób, które będą temu przeciwne". "Ja osobiście wychodzę z takiego założenia, że trzeba rozmawiać" - mówi posłanka, nawiązując do filmu "12 gniewnych ludzi" i dodając, że "jeżeli ktoś mi mówi, że czegoś się nie da to ja tym bardziej to robię i próbuję przekonać drugą stronę, że racje mogą być po jednej, jak i po drugiej". (Queer.pl)

W dniu, kiedy mówimy o wolności i zachodniej cywilizacji, trzeba przypomnieć, że jest jeszcze jeden ważny temat, w którym Polska poważnie odstaje od poziomu wolności w krajach Unii Europejskiej. To związki partnerskie osób tej samej płci – czyli równość małżeńska - jak piszę Paweł Rabiej.

Rośnie poparcie dla wprowadzenia związków partnerskich w Polsce. Po raz kolejny okazuje się, że nasza klasa polityczne jest dużo bardziej konserwatywna niż Polki i Polacy.

52 proc. Polaków zgadza się na przyznanie gejom i lesbijkom prawa do prawnego uregulowania ich uczuciowych i życiowych decyzji, przeciw jest 43 proc. Skrajnie homofobiczni są tu wyborcy PiS. Liberalna opinia publiczna zerwała się z konserwatywnej kotwicy Grzegorza Schetyny - OKO Press.

Nowoczesna zakończyła prace nad założeniami do projektu ustawy o związkach partnerskich. Dokument powstawał przez ostatnie półtora roku w ścisłej współpracy z organizacjami skupiającymi społeczności LGBT.  Na mocy zaprojektowanego przez Nowoczesną prawa obywatele Polscy uzyskają prawo do zawierania związków partnerskich.  Ustawa zostanie złożona do laski marszałkowskiej w ciągu trzech tygodni.

– Jest niesprawiedliwe, że polskie państwo przez lata nie rozpoznawało praw par żyjących w związkach partnerskich, nie zadbało o to, aby sprawy praktyczne które wiążą się z takimi związkami były rozwiązane. – mówi posłanka Nowoczesnej Monika Rosa i podkreśla, że relacje międzyludzkie, miłość, związek i więź dwóch osób są wartością i zasługują na ochronę.  – Wnosząc ten projekt, Nowoczesna robi to w interesie i z szacunku dla osób, które kochają się i chcą być ze sobą, z szacunku dla wartości jaką jest miłość oraz z szacunku dla życia. – dodaje Rosa.

Osoby zawierające związek partnerski dostaną prawo do: zmiany nazwiska na nazwisko partnerami lub partnera, informacji medycznej o stanie zdrowia partnera, do spadku, wspólnego rozliczania się z fiskusem, wspólnoty majątkowej, zasiłku opiekuńczego czy do odmowy udzielenia zeznań. Zgodnie z projektem związki partnerskie mają być zawierane w Urzędach Stanu Cywilnego.

– Obecnie ze względu na brak uregulowań w Polsce geje i lesbijki zawierają związki za granicą: w 21 na 28 państw EU istnieją bądź równość małżeńska bądź właśnie  związki partnerskie. Zaproponujemy, by były one również uznawane w naszym kraju – zapowiedział członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej. – Przede wszystkim przełomem będzie jednak możliwość zawarcia związku partnerskiego w Polsce. Państwo ma obowiązek dbać o szczęście wszystkich Polaków. A związki partnerskie nie naruszają niczyich praw, a wielu dadzą szczęście. Dlatego Nowoczesna wprowadzi związki partnerskie. – oświadczył Rabiej.

Ocenia się, że w Polsce jest ok. miliona par jednopłciowych, a kilka milionów osób może żyć w jedno i różnopłciowych związkach partnerskich.

Monika Rosa i Paweł Rabiej o związkach partnerskich

Posłanka Nowoczesnej na paradzie równości 2016

Debata Dolnośląska Nowoczesnej na temat LGBT

Aktorska legenda, 80-letni Morgan Freeman udzielił właśnie wywiadu australijskiemu portalowi news.com.au: „U nas w USA mieliśmy ostatnio jedną z wielkich zmian społecznych. Praktycznie wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że mamy w rodzinie osobę LGBT. Co dziś powiesz, jeśli twój 14- czy 15-letni syn przyjdzie ze słowami „Tato, jestem gejem”? Są jeszcze tacy, co odsądzą dzieciaka od czci i wiary, ale większość tych ojców już nie. To się udało – przestawiliśmy nasze myślenie. Pojawiło się zrozumienie. Odchodzi przekonanie, że orientacja seksualna jest wyborem.

Gdy byłem w Sydney w gejowskim barze, leciała akurat piosenka Sister Sledge „We Are Family” – poza tym, że świetnie się bawiłem, miałem tam prawdziwe poczucie wolności. Więc trochę jestem zaskoczony, że w Australii jeszcze nie ma równości małżeńskiej”.

Freeman jest naszym sojusznikiem nie od dziś: w 2012 r. nagrał filmik dla Human Rights Campaign, największej organizacji LGBT w USA, w którym mówił: „W całym kraju stajemy dziś razem i działamy na rzecz prawa gejów i lesbijek do małżeństwa. Wiatr historii już nie wieje nam w oczy, raczej w plecy – popycha nas do przodu. Ale niech to nas nie zwiedzie – to dopiero początek naszej podróży do pełnej równości."

Aktorskie legendy w Polsce - Jerzy Trela, Jerzy Stuhr, Janusz Gajos, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Anna Dymna, Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak i inni - potrzebujemy takiego głosu w Waszym wykonaniu. Agnieszka Holland, Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłłowicz całej roboty sami nie wykonają. (Replika)

Tagi: LGBT
10:26, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_inline_ox1l7t3c2y1tsitpw_540

Dlaczego w Polsce jak dotąd nie udało się wprowadzić żadnych przepisów regulujących rejestrowanie związków jednopłciowych? Czy w najbliższych latach mamy szansę na wprowadzenie równości małżeńskiej? A może jedyną drogą pozostają obecnie związki partnerskie? Czy rzeczywiście w rozumieniu polskiej konstytucji małżeństwo mogą tworzyć jedynie kobieta i mężczyzna?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć dzień przed 9. Wrocławskim Marszem Równości. Dyskutować będziemy w składzie: profesora Monika Płatek, prawniczka związana z UW; Wojciech Piątkowski i Michał Niepielski, para, która weszła w proces litygacji strategicznej – pozwała Polskę za to, że nie może zawrzeć małżeństwa; przedstawicielka stowarzyszenia Miłość nie Wyklucza, które opracowało strategię wprowadzenia w Polsce równości małżeńskiej do 2025r.

Przed debatą zostanie wyświetlony dokument Artykuł 18. Pokaz jest bezpłatny.
17:00-18:20 – pokaz filmu Artykuł 18 w dniu 6 października. 

18:20-20:00 – debata o równości małżeńskiej w dniu 6 października gdzie w BARBARA: infopunkt/kawiarnia ulica Świdnicka 8b, Wrocław.

Tagi: news
10:25, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 października 2017

Podczas I w.ś. Wilno stało się częścią zapomnianego dziś Ober-Ost: militarnego państwa założonego przez Paula von Hindenburga i Ericha Ludendorffa. Rozciągało się ono na terenie dzisiejszej Litwy, części Łotwy i Białorusi. Wyzysk i przymusowa praca były na porządku dziennym. To militarny eksperyment lat 1915-18. Nie sposób jednak zrozumieć późniejszej historii faszystowskich podbojów na wschodzie nie znając historii rejonu Ober-Ost.

Tagi: dokument
23:18, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Leszek Karlik, członek Razem i strzelec sportowy, o tym, dlaczego dalsza liberalizacja dostępu do broni – w tym zniesienie obowiązkowych badań psychologicznych! – to fatalny pomysł:

"Choć w Polsce zezwolenie na broń sportową czy myśliwską można dostać niemal z automatu, Kukiz’15 zaproponował dalsze ułatwienie dostępu do broni palnej. I od razu miłośnicy broni przystąpili do ofensywy w mediach czy portalach społecznościowych. Warto pamiętać, że ich argumenty i bon moty w rodzaju: wszyscy mają noże i jakoś się nie zabijają, widły i siekiery też mogą zabić, »uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo czy to Samuel Colt uczynił ludzi równymi, to slogany reklamowe producentów broni. A często przywoływana hoplofobia, lęk przed bronią, to żadna jednostka medyczna, tylko slogan wymyślony w latach 60. w USA przez lobby strzeleckie.

Z metaanalizy badań epidemiologicznych opublikowanej w Annals of Internal Medicine (Anglemyer i inni) wynika, że obecność w domu broni zwiększa ryzyko śmierci któregoś z domowników. Noszenie jej przy sobie ponadczterokrotnie zwiększa ryzyko zostania zastrzelonym w napadzie (Branas i inni). Z analizy kilkudziesięciu różnych badań przeprowadzonej przez »American Journal of Public Health (Siegel i inni) wynika, że większa liczba broni palnej znacząco zwiększa liczbę zabójstw dokonywanych przez osoby znane ofierze. Według American Journal of Public Health (Cummings i inni) oraz The New England Journal of Medicine (Kellerman i inni) ryzyko, że jeden z domowników padnie ofiarą zabójstwa, jest ponad dwukrotnie większa w domach, w których znajduje się broń palna.

Lubię strzelać, ale nie muszę sobie racjonalizować, że robię to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo. Broń palna to wyspecjalizowane narzędzie do zabijania, a więc musi być niebezpieczna. Zwiększenie jej podaży oznacza, że kryminalistom i osobom niezrównoważonym będzie łatwiej ją uzyskać. Dlatego chociaż w internecie mnożą się głosy, że »każdy, kto zechce, może nielegalnie zdobyć broń palną«, to nie przypadkiem w restrykcyjnej Europie terroryści uciekają się do ataków za pomocą samochodów, a w liberalnych USA odbywa się prawie jedna trzecia wszystkich masowych strzelanin na świecie" - Partia Razem.

Pinksixty News wiadomości LGBT

Choreograf Joshua Beamish stworzył w Kanadzie szkołę taneczną Saudade, pokazuje intymność gejowską w tańcu.

Gay Star News rozmawiał z członkami zespołu Dance Men's Gay Men, z Wielkiej Brytanii grupa tancerzy gejowski

Powieściopisarz/historyk/eseista Gore Vidal omawia wiele tematów - w tym jego przełomowa gejowska powieść The Pillar the Salt, opowieść o wyspie Pacyfiku podczas II wojnie światowej, gdzie wszyscy żołnierze płci męskiej udawali że są parą. Wywiad z roku 2003 r. Randy Barbato i Fenton Bailey w "Inside Deep Throat" Imagine Entertainment.

Konferencja LGBT@Work

Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe

Tagi: LGBT news Ploty
20:56, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

radio

Konrad Piasecki: Były minister sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka w Radiu Zet. "Tak dla legalizacji związków partnerskich. Jestem za tym, by Platforma jasno i czytelnie to zdeklarowała".

Kwestia związków partnerskich powinna być uregulowana. Zawsze opowiadałem się za tym, żeby to była umowa, która bez względu na płeć będzie dawała możliwość zarówno parom o tej samej płci, jak i parom heteroseksualnym, możliwość rejestracji związku – mówi gość Radia ZET Borys Budka, w internetowej części programu. Dodaje, że nie należy stawić znaku równości pomiędzy małżeństwem a związkiem osób tej samej płci. Konstytucja mówi jasno, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety – komentuje. Wiceszef PO, pytany przez Konrada Piaseckiego o to, czy przed wyborami Platforma wpisze to zagadnienie do swojego programu, odpowiada: Będę za tym, by to jasno i czytelnie zadeklarować. Chciałbym, byśmy do wyborów mieli model, który będzie bardzo szybki do wprowadzenia – deklaruje polityk. Jego zdaniem większość polityków PO zaakceptuje możliwość zawierania związków partnerskich. Na sam początek powinna być wersja z możliwością zawierania związków, jako rzeczy umownej. Po to, by pokazać, że jesteśmy za tymi rozwiązaniami. Żałuję, że nie zrobiliśmy tego w poprzednim parlamencie, ale nie było większości – mówi Borys Budka.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia wspólnymi głosami PO, PiS, PSL oraz ZP Sejm kolejny raz nie dopuścił projektu ustawy o związkach partnerskich do pierwszego czytania. Głosowanie obserwowali działacze Kampanii Przeciwko Homofobii ubrani w koszulki tworzące napis "ZA PÓŹNO". W odpowiedzi na manifest KPH Straż Marszałkowska wyprowadziła jej przedstawicieli i przedstawicielki z galerii sejmowej.

Radek Oliwa z Queer.pl: "Rozpoczyna się kolejny festiwal obietnic. Chwilami daję się im porwać i myślę sobie: "tak, wreszcie!". Zachwyt mija, gdy wraca pamięć. To wszystko już było. Związki partnerskie obiecywał już Donald Tusk, obiecywała także Ewa Kopacz. Tymczasem Platforma Obywatelska wraz PSL-em upokorzyła gejów i lesbijki nie dopuszczając nawet do czytania ustawy. Jeśli chodzi o uregulowanie związków jednopłciowych, jesteśmy tam, gdzie w 2005 roku, kiedy ustawa prof. Szyszkowskiej została zakopana w sejmowej szufladzie z powodu... śmierci papieża Jana Pawła II.

Nie samymi związkami człowiek żyje. Rozczarowań było więcej. To przecież PO zapowiadała uproszczenie systemu podatkowego, zapewniała, że podwyżka VAT-u jest tylko przejściowa a Senat należy zlikwidować. Dziś wracają podobne obietnice. Wierzycie?"

Dodam też wiele razy PO miało szanse nawet uchwalić ustawę dotyczące walki z mową nienawiścią i co przepadła, a co z wetem dotyczące zawetowanej ustawy przez Dudę, dotyczące osób transpłciowy też nie podtrawili głosować.

Wielu już mówią że związki partnerskie są sprzeczne konstytucji. Do propozycji przedstawionej przez wiceszefa PO odniósł się na Twitterze Roman Giertych. "Gdy broni się Konstytucji, to trzeba jej przestrzegać. Legalizacja związków partnerskich jest wprost sprzeczna z Konstytucją" - skomentował adwokat i były poseł. "Mam inne zdanie" - odparł mu Budka, również za pośrednictwem Twittera. "Nie stawiam znaku równości pomiędzy małżeństwem a związkiem partnerskim" - napisał polityk PO. (TVN24)

Niechęć do wprowadzenia związków partnerskich w Polsce jest kompletnie niezrozumiały. Dla posłów prawicowych małżeństwo na mocy definicji jest relacją kobiety i mężczyzny. To dyskryminująca definicja, ale została ona przeforsowana nawet w Konstytucji. Czemu jednak PiS, PSL, a częściowo też PO ma problem ze związkami partnerskimi dla wszystkich?

Uprzywilejowanie małżeństw czy związków partnerskich osób heteroseksualnych jest całkowicie absurdalne. Trudno pojąć, jaka jest różnica między dwiema kochającymi się lesbijkami albo gejami od pary składającej się z mężczyzny i kobiety. Równie dobrze można byłoby uznać, że jest deficyt emocjonalny u szczupłych mężczyzn albo u wysokich kobiet. To całkowicie irracjonalna forma dyskryminacji, która nie powinna mieć miejsca. Przy okazji prawicowi komentarzy używają dziwnego argumentu, zgodnie z którym przyznanie praw osobom homoseksualnym będzie ciosem w małżeństwo heteroseksualne. Czyżby tradycyjne małżeństwa zaczęły się sypać, widząc wokół siebie szczęśliwych gejów w obrączkach albo lesbijki żyjące w związku partnerskim? Czy naprawdę dyskryminacja homoseksualistów jest warunkiem szczęścia osób heteroseksualnych? Jednocześnie może dziwić tak ortodoksyjne podejście prawicy do instytucjonalizacji związków nieheteroseksualnych. Wszak legalizacja związków daje szansę na wzrost ich stabilności. Jeśli więc zdaniem księdza Oko i jego PiS-owskich przyjaciół związki gejowskie są mało stabilne, to prawicowa władza ma okazję zrobić coś, aby stały się stabilniejsze.

Niechęć prawicy do przyznania parom homoseksualnym tych samych praw, co parom heteroseksualnym, to utrudnianie życia części społeczeństwa w imię absurdalnych, niczym niepodpartych fobii. Skądinąd niechęć do legalizacji związków partnerskich utrudnia życie nie tylko gejom i lesbijkom, ale też rosnącej liczbie osób heteroseksualnych, które żyją w parach, a nie odnajdują się w formule małżeństwa.

Wydaje się, że ta irracjonalna niechęć to próba odwrócenia uwagi od upadku tradycyjnej rodziny. Dzisiaj mało kto stosuje się do społecznych nauk Kościoła, większość Polaków i Polek korzysta ze środków antykoncepcyjnych, rozpoczyna życie seksualne wiele lat przed ślubem, ma co najmniej kilku partnerów seksualnych w ciągu życia. Na dodatek w skali kilkunastu lat znacznie spadła liczba małżeństw, wzrosła liczba rozwodów, skokowo zwiększyła się liczba dzieci rodzących się poza małżeństwami. Wzrosły też aspiracje kobiet, które odrzucają patriarchalny podział ról płciowych w rodzinie. Innymi słowy, tradycyjny model rodziny się sypie. Obecna władza nie jest w stanie zatrzymać tych procesów, ale niestety może utrudnić wielu ludziom życie. (Strajk.eu)

Tagi: news
10:17, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

“Tom of Finland”, reż. Dome Karukoski, 115’, Dania, Finlandia, Niemcy, Szwecja, 2017. 

Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II wojny światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland”, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.

Dniu 5 pażdziernika w DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe ul. Piłsudskiego 64a,Wrocław. Screening of “Tom of Finland” - DCF. “Tom of Finland”, dir. Dome Karukoski, 115’, Denmark, Finland, Germany, Sweden, 2017. 

Tagi: news
10:17, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Wczoraj w Auli Starego BUWu odbył się pokaz filmu "artykuł osiemnasty" połączony z debatą. To dosyć symboliczne, że właśnie w tym miejscu odbył się dyskusja i pokaz filmu. W tym miejscu odbywały się homofobiczne seminaria w "obronie rodziny".

Po seansie odbyła się debata z udziałem dr Sylwia Spurek, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Krzysztof Śmiszek, twórcy Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.Moderatorem spotkania był Radek Korzycki, publicysta “Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie zostało objęte patronatem RPO Adam Bodnar.

Około 20 członków Młodzieży Wszechpolskiej próbowało zakłócić pokaz filmu podczas pokazu na Uniwersytecie Warszawskim, już wcześniej na forach atakowali LGBT i UW żądali odwołania debaty i pokaz filmu.

Debata po emisji filmu na Uniwersytet Warszawski.

Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zakłócili pokaz filmu Artykuł Osiemnasty, członkom ochrony Uniwersytet Warszawski, grozili śmiercią (sic!) oraz wyzywali ich. Pokaz filmu filmu był opóźniony kilkanaście minut ale dzięki skutecznej reakcji Uniwersytetu w końcu odbył się. To przykre że w XXI wieku pokaz filmu musi odbywać się pod tak liczną ochroną i zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa. Niech ludzie wiedzą co się dzieje w Polsce.

Tagi: news
10:16, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

tumblr_inline_ox77u38B6S1tsitpw_540

Malutki kroczek do przodu w Tunezji: zapowiedziano, że analne badania na homoseksualizm nie będą już wykonywane bez zgody zainteresowanego.

W Tunezji homoseksualizm jest nielegalny i zagrożony karą do 3 lat więzienia. Przepis niestety nie jest martwy: w kwietniu br. kolejnych dwóch mężczyzn zostało skazanych (na 8 miesięcy więzienia) oraz poddanych analnemu badaniu.

Dla tych, którzy być może nie wiedzą: analne badanie polega na włożeniu przez lekarza palca do tyłka (względnie jakiegoś przedmiotu) po to, by... zbadać, czy tyłek jest "luźny". Jeśli lekarz stwierdzi, że jest luźny, znaczy, że anal był, kropka.

Nie wchodząc w szczegóły (a może powinniśmy jednak?): każdy, kto anal w życiu miał, wie dobrze, jak idiotyczne i całkowicie arbitralne jest to wnioskowanie. (pomijamy już, że przecież homoseksualizm - nie równa się automatycznie - anal)

Tymczasem w Egipcie to się nadal dzieje. W zeszłym tygodniu za homoseksualizm aresztowano tam sześciu młodych mężczyzn - zapowiedziano im, że będą poddani analnym badaniom.

Zastanawiacie się, jak ich złapano? Przyszli na koncert rockowego libańskiego zespołu Mashrou’ Leila w Kairze i podczas występu machali tęczowymi flagami.

Tyle. Mamy rok 2017... Dlaczego machali tęczowymi flagami? Wokalista Mashrou’ Leila - 29-letni Hamed Sinno jest wyoutowanym gejem i aktywistą LGBT. W jego ojczystym Libanie homoseksualizm też zresztą jest nielegalny.

To teraz pomyślcie, jakim twardzielem trzeba być, by być wyoutowanym piosenkarzem na Bliskim Wschodzie - i np. pomyślcie, ile mamy wyoutowanych piosenkarzy w Polsce, gdzie homoseksualizm jest legalny od 1932 r.

Ten smutny w sumie post (mimo dobrej wiadomości z Tunezji) kończymy załączając fotkę Hameda Sinno, który dla tych sześciu egipskich chłopaków - i zapewne wielu innych - jest, i słusznie, idolem. I nadzieją. (Replika)

Tagi: news
10:16, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Mija właśnie 20 lat od powstania Lambda Warszawa, jednej z najważniejszych – i najdłużej działającej – polskiej organizacji LGBT. Z tej okazji mamy w najnowszej „Replice” wywiad z Michałem Pawlęgą, współzałożycielem i wieloletnim działaczem Lambdy:

„20 lat temu, gdy byłem ledwo pełnoletnim człowiekiem, mieliśmy czasopismo „Inaczej” i jeszcze parę innych – erotycznych. Do tego kilka klubów gejowskich, ale źle się tam czułem. Internet ledwo raczkował. I tyle. A ja chciałem być częścią społeczności, ale niekoniecznie tej klubowej, i chciałem zmieniać rzeczywistość”

„Razem z Krzyśkiem Kliszczyńskim, który do dziś jest zaangażowany w Lambdę Warszawa (…) przed wakacjami 1997 r. zdecydowaliśmy, że założymy własne stowarzyszenie. (…) Trudnością okazało się zebranie podpisów 15 osób do komitetu założycielskiego. Ludzie bali się podawać swoje dane. Jednak się udało i Lambda Warszawa powstała w październiku 1997 r.”

„Z perspektywy czasu cała ta działalność wydaje się dziś prawie jak podziemna. Nie było mowy o oficjalnych kontaktach na przykład z samorządem. Cała działalność była finansowana w ramach zwalczania HIV/AIDS, żadne LGBT nie wchodziło w grę."

W ciągu 20 lat istnienia w Lambdzie Warszawa m.in.
- miało miejsce 15 087 rozmów Telefonu Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich (22 628 52 22)
- miało miejsce 5600 godzin poradnictwa psychologicznego
- zgromadzono 1117 książek w naszej bibliotece LGBT
- 73 osoby skorzystały z wsparcia hostelu interwencyjnego dla osób LGBT zagrożonych bezdomnością
Ponadto w Lambdzie Warszawa m.in.:
- w 2006 r. zaczął się ruch sojuszniczy rodziców osób LGBT, gdy Elżbieta Szczęsna, mama geja, jako pierwsza w Polsce, rozpoczęła dyżury doradcze. Dziś jest prezeską stowarzyszenia Akceptacja;
- w 2007 r. zorganizowano pierwszą w Polsce Żywą Bibliotekę
- w 2014 r. ruszył pierwszy w Polsce klub seniora LGBT

Lambda Warszawa – DZIĘKUJEMY i życzymy wszystkiego najlepszego na kolejne 20 lat. A cały wywiad z Michałem Pawlęgą, którego autorem jest Hubert Sobecki - do przeczytania w najnowszej "Replice".

mlb1

Największy operator telekomunikacyjny Go na Malcie, w najnowszej reklamie z udziałem pary gejów.

10:16, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Od zakończenia konfliktu pomiędzy katolikami a protestantami w Irlandii Północnej minęło już prawie 20 lat. Oficjalnie, mieszkańcy żyją ze sobą w pokoju. Jednak społeczeństwo północnoirlandzkie nadal jest podzielone. W Belfaście wybudowano „ściany pokoju” mające oddzielać od siebie mieszkańców i chronić ich przed kolejnymi przejawami agresji.

Tagi: dokument
10:15, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 października 2017
 

Post udostępniony przez @fabrykarownosci

 

Post udostępniony przez Milosz Piotr Przepiorkowski (@milo1979)

 

Post udostępniony przez ✨ natalia (@lunajec)

 

Post udostępniony przez Julia Chromik (@julineczek69)

 

Post udostępniony przez Anka Leśniak (@anka.lesniak.art)

 

Post udostępniony przez Julia Stadnicka (@julietta266)

 

Post udostępniony przez Kampania Przeciw Homofobii (@kph_official)

 

Post udostępniony przez Olga (@oldzietta_)

 

Post udostępniony przez Bartłomiej Ignaszewski (@bartlomiej_ignaszewski)

 

Post udostępniony przez Paulina (@labryska89)

 

Post udostępniony przez Weronika Nockowska (@weronikanockowska)

 

Post udostępniony przez .Nowoczesna (@nowoczesna.oficjalnie)

Tagi: instagram
23:56, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

22089739_10214089652656035_781141331920304349_n

Czarny protest w całej Polsce odbywały się wśród miedzy innymi działacze LGBT wzięli udział Miłość Nie Wyklucza, KPH, czy Grupa Stonewall, Agnieszka Łuczak z pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Tomaszowie Mazowieckim. 

Rok temu skumulowana w Czarnym Proteście i Czarnym Poniedziałku siła kobiet zmusiła prawicowych fanatyków do zrobienia kroku w tył. Ale nie oszukujmy się - pętla na szyjach polskich kobiet nadal się zaciska.

Szalejąca bezprawnie klauzula sumienia coraz częściej oznacza problem nie tylko z dostępem do legalnej aborcji, ale i antykoncepcji. Powrót recept na pigułkę po, wprowadzany pod pretekstem troski i bezpieczeństwa, to więcej niechcianych ciąż i dalszy rozrost aborcyjnego podziemia.

Zakusy na wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej w sytuacji, gdy 92% sprawców przemocy domowej to mężczyźni a prokurator umarza sprawę gwałtu na niepełnosprawnej to nic więcej jak dalszy spadek bezpieczeństwa kobiet w naszym kraju a wzięty wprost z epoki najmroczniejszych totalitaryzmów projekt Rzecznika Praw Dziecka, zakładający zamykanie chorych ciężarnych na oddziałach, psychiatrycznych to najlepszy wyraz głębokiej pogardy i przymus rodzenia bez względu na wszystko. Nie ma i nigdy nie będzie na to naszej zgody!

Pokazano znów siłę kobiet. Stawiły czoła fali tej antykobiecej polityki. W rocznicę Czarnego Poniedziałku, we wtorek 3.10, zbierano też podpisy pod projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie komitetu Ratujmy Kobiety. Będziemy razem. Jedna za wszystkie. Wszystkie za jedną. Solidarność jest kobietą - Partia Razem. 

transmisja Poznańska Grupa Stonewall 

W całej Polsce odbywały "czarne protesty"

Trójmieście czarny protest 

Tagi: news
21:45, lukeblog
Link Dodaj komentarz »