Masz pytanie do mnie czy chcesz mnie poznać napisz na lukeblog@Gazeta.pl ***
RSS
niedziela, 09 grudnia 2012

Tagi: serial
13:02, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Tagi: film
13:01, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 grudnia 2012

J. Crew firma odzieżowa na swojej stronie opublikowała zdjęcia ze ślubu Benjamina i Raya we Francji, po raz pierwszy para tej samej płci pojawiła się na "Wedding Album" na stronie ich.

(źródło HRC/J. Crew)

Klasyka telewizyjna program Na każdy temat, program wystartował w Polsacie w październiku 1993 roku. Pierwszym prowadzącym był Andrzej Woyciechowski - legendarna już postać polskiego dziennikarstwa, którego w późniejszym okresie zastąpił Mariusz Szczygieł. 

Mariusz Szczygieł o spełnianiu marzeń o kobiecości rozmawia z: urodzoną jako mężczyzna Ewą Banach, która pragnie zostać aktorką musicalową oraz z profesorem szkoły aktorskiej Travesti Schule Stanisławem Nowakiem-Tarnawą, wcielającym się w rolę Marleny Dietrich. W Loży Komentatora: Zbigniew Korpolewski - reżyser. Video

Zmiana płci w na każdy temat. O dramatycznej pomyłce genów mówią goście Andrzeja Woyciechowskiego: Barbara, Borys, Łukasz, Anna, Marta Kazimierczak, dr St. Dulko i dr Marek Jasiński. W Loży Komentatora - Adam Hanuszkiewicz. Video

Na każdy temat homoseksualiści są wśród nas. Loża Komentatora jest pusta, potencjalni rozmówcy bali się pokazać twarz. Andrzej Woyciechowski rozmawiał zaś z przewodniczącym Stowarzyszenia Grup Lambda Ryszardem Madetko, redaktorem naczelnym pisma „Men”, tancerzem Ryszardem Czubakiem, socjologiem Ireneuszem Krzemińskim oraz z parą gejów: Jerzym i Bartkiem. Video

Gośćmi Andrzeja Woyciechowskiego są lesbijki: Małgorzata Rawińska (znana z Miłości nie wyklucza czy ślubu podniebnego), Mary Sybielska oraz Monika Komoda. W Loży Komentatorów Ewa Dąbrowska - Szulc. Video

Fragment wywiadu Repliki z Małgorzatą Rawińską: W 1995 r. w popularnym talk show Polsatu "Na każdy temat" - po raz pierwszy w polskiej telewizji - trzy lesbijki otwarcie opowiedziały o swojej orientacji seksualnej. Jedną z nich była Małgorzata Rawińska.  

- Jak doszło do Twojego występu w "Na każdy temat"?  

- Mocno działałam wtedy w Lambdzie a później w Lambdzie bilitis. Wypowiadałam się już dla radia i prasy, w 1990 r. byłam nawet w Sejmie na spotkaniu z prof. Kuratowską na temat praw mniejszości seksualnych. Koleżanka z Lambdy szukała kandydatek do programu o lesbijkach i zaproponowała mi udział. Trochę się wahałam, wydawało mi się, że wszędzie było mnie wtedy dużo a nie chciałam zdobyć w środowisku etykietki "jedynej lesbijki w kraju", która na dodatek pewnie chce znaleźć sobie partnerkę. Zresztą, akurat wtedy miałam nadmiar partnerek! Gdy okazało się, że nikogo nie znalazła, zgodziłam się. Byłam młoda i niosła mnie jeszcze ta pierwsza rewolucyjna fala, która nastąpiła po upadku komuny, to był rodzaj misji.  

- Miałaś obawy przed pokazaniem swojej twarzy w telewizji i mówieniem otwarcie o swojej orientacji?  

- Wcześniej był program "Na każdy temat" z gejami. Żaden z nich nie pokazał twarzy, nie podał nazwiska. Wygłupili się! Po cholerę w ogóle tam szli? Ja wyszłam z założenia, że skoro wszędzie przekonuję ludzi, że homoseksualna orientacja nie jest niczym wstydliwym, że to nic złego, to dlaczego sama miałabym się bać i ukrywać?  

- Z jakimi reakcjami spotkałaś się po wizycie na antenie Polsatu?  

- Przede wszystkim jeszcze podczas emisji rozbawił mnie napis pojawiający się, gdy byłam na ekranie: "Małgorzata Rawińska, lesbijka handlowiec, lat 26". A potem mnóstwo osób zaczęła mi wysyłać gratulacje na pager. W pracy powitano mnie: "cześć, lesbijka handlowiec". Większość ludzi u mnie w pracy wiedziała, a ci, co nie wiedzieli, trochę się dziwnie patrzyli. Szefowa mnie poprosiła i zapytała, czy to ja wystąpiłam w tym programie. "Tak. Czy miałam prosić o zgodę?" - zapytałam. "Nie, nie" - padła odpowiedź i na tym rozmowa się zakończyła. A potem miałam najlepszy handlowy miesiąc w pracy - wszyscy klienci chcieli się spotkać z "lesbijką handlowcem".  

- Nie było żadnych nieprzyjemności?  

- Drobiazgi. Jakiś chłopak krzyknął za mną "lesbijka" i od razu się schował. Ale środowisko mnie zjechało. I lesbijki, i feministki, bo to były wtedy oddzielne grupy. Koleżanki lesbijki mówiły, że pcham się na afisz, że "jeszcze mnie w TV nie było" i że niesłusznie twierdziłam, jakoby bycie lesbijką nie stanowiło problemu. Tymczasem ja w moim otoczeniu naprawdę nie miałam problemów, gdy się ujawniłam. No, tak, wiem, Warszawa to co innego... A feministki zarzuciły mi, że mówiłam Woyciechowskiemu na "Pan" podczas gdy on do mnie zwracał się na "ty". No, cóż - miałam wtedy 26 lat i Woyciechowski był dla mnie dorosłym, sporo starszym panem...  

- Byłaś rozpoznawana po programie?  

- Tak! Dostałam przede wszystkim mnóstwo dowodów serdeczności. Jakiś facet rozpoznał mnie na bazarku, poprosił o przymierzenie bluzki, którą kupował dla swojej dziewczyny i powiedział: "To pani była w tym programie na Polsacie, prawda? Gratuluję Pani odwagi!". Dla pewnej całkowicie zamkniętej lesbijki byłam pierwszą dziewczyną o tej samej orientacji, którą zobaczyła w życiu. Opowiadała mi później, że pomyślała wtedy: "O, Boże, a więc TO jest lesbijka. Czyli to z NIĄ będę się musiała przespać!". Najważniejszy wymiar tego programu dla mnie był taki, że dotarłam do mnóstwa dziewczyn, które dusiły w sobie swoją seksualność. Dostawałam listy w stylu: "Dzięki za ten program, zmieniłaś nim moje życie". Nawet całe cztery lata po programie jedna dziewczyna rzuciła mi się na szyję ze słowami: "Poznałam Cię po głosie, to TY byłaś wtedy w Polsacie, dzięki Tobie przestałam się bać". Jedną z takich dziewczyn była też zresztą Anka Zawadzka, późniejsza wielka działaczka. To jest to, co było w tym coming oucie najlepsze i podejrzewam, ze teraz Jacek Poniedziałek zrobił równie wiele dobrego.  

- A rodzina jak zareagowała?  

- Wiedzieli już wtedy, że jestem lesbijką, ale ani rodzicom ani bratu nie powiedziałam o programie. Oczywiście, i tak się dowiedzieli. Dopiero parę lat później dowiedziałam się, że spotkał ich pewnego rodzaju ostracyzm ze strony niektórych sąsiadów. Trwało to jakiś czas, aż w końcu przeszło. Moim rodzicom zresztą też 3 lata zajęło zaakceptowanie w pełni córki-lesbijki. Później zrozumiałam, jak trudne było to dla nich. Ja najpierw wyprowadziłam się z domu, oddaliłam się, prowadziłam swoje radosne życie. Jak weszłam w swój pierwszy poważny związek, zaczęłam wpadać częściej do domu i z mamą rozmawiać. O najzwyklejszych, codziennych sprawach. I tak do siebie "wróciłyśmy". Bardzo ważne jest, by sobie uświadomić, że to nie tylko ja przeżywam trudne chwile, gdy się autuję, ale rodzice też. A teraz już jest w porządku.  

- A Tobie samej trudno było zaakceptować swoją orientację?  

- Kiedy się zorientowałam, homoseksualizm był jeszcze na liście chorób jako dewiacja (to był mniej więcej 1986 rok). Byłam w 7 czy 8 klasie, czyli etap mojego podkochiwania się w pani od wuefu. Pogrzebałam po encyklopedii i pomyślałam: "przejdzie mi". Potem w liceum miałam pierwsze doświadczenie seksualne- z chłopakiem (jak się później okazało - transseksualistą!). Przez trzy lata w liceum "leczyłam się", tłamsiłam to w sobie, chodziłam z chłopakami. Gdy skończyłam 18 lat, poszłam do psycholożki. Wysłuchała mnie z wypiekami na twarzy, potem narysowała mi parabolę. Po jednej stronie paraboli był heteroseksualizm a po drugiej homoseksualizm. A ja byłam na szczycie i mi się wahało, w którą stronę "spadnę". Tak mi powiedziała. Potem jeszcze dodała, że mam unikać alkoholu i dziewczyn o podobnych skłonnościach. Efekt był taki, że wróciłam do domu, kupiłam butelkę wina, zaprosiłam koleżankę i ... taki był mój pierwszy raz. A więc wizyta u psycholożki zadziałała fantastycznie.  

- Obserwujesz sytuację gejów i lesbijek w Polsce od ponad 15 lat. Co się zmieniło przez ten czas?  

- Jak zaczynałam działać, w 1989 r., to myślałam, że za 5-6 lat będę już po ślubie. Na początku to szło bardzo szybko. Nie było tych wszystkich Giertychów ani Radia Maryja. Teraz nie mam pewności, czy walczę dla siebie, czy dla następnego pokolenia. Ciekawe, że im gorszy ogólny klimat dla gejów i lesbijek, tym lepiej dzieje się w środowisku. W drugiej połowie lat 90. środowisko było w rozsypce, bo wydawało się, że i tak wszystko pójdzie gładko. Dzisiaj rządzą Kaczyńscy i od razu widać konsolidację. Ale wciąż wielu gejów i wiele lesbijek uważa, że my walczymy o jakieś "przywileje". Tymczasem mnie nie obchodzi, czy będę akceptowana albo lubiana. Ja chcę mieć takie same prawa, bo mam takie same obowiązki. Obowiązkiem państwa jest traktować mnie na równi z innymi obywatelami.

Tagi: media
12:15, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

piątek, 07 grudnia 2012

Dan Savage i Terry Miller, odbierają licencję na małżeństwo w stanie Waszyngton. Savage i Miller wzięli ślub w 2005 roku w Kanadzie, teraz oficjalnie ożenią się w swoim kraju stanie zamieszkania Waszyngtonie.

(Good as You)

Tagi: muzyka
11:19, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Geje i lesbijki z Wietnamu, więcej na Vice.com

Tagi: foto
01:23, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

HBO Comedy Sekret Saszy Sobota, o 18:15 "Pochodzący z Czarnogóry, 19-letni Sasza Petrović (Sascha Kekez), razem z najbliższymi mieszka w Kolonii. Chłopak jest utalentowany i inteligentny, a każdy z członków rodziny ma względem niego inne oczekiwania. Matka Stanka (Željka Preksavec) marzy o tym, by jej syn został sławnym pianistą. Ojciec Vlado (Pedja Bjelac) chciałby natomiast zrobić z niego prawdziwego mężczyznę. Najlepsza przyjaciółka Saszy, Jiao Wang (Yvonne Yung-Hee) pragnie z kolei, żeby ten się w niej zakochał. Nastolatek ma jednak inne plany na przyszłość. Nie potrafi wyjawić prawdy bliskim z obawy, że zostanie przez nich niezrozumiany i odrzucony. Atutami obrazu są niebanalna fabuła, zachwycające zdjęcia oraz wpadająca w ucho bałkańska muzyka. W postać głównego bohatera wiarygodnie wcielił się debiutujący na dużym ekranie Sascha Kekez."

 HBO Piątek, o 10:10 Sekret Harry'ego "Lata 70. XX wieku. Wdowiec Harry (Tate Donovan) przenosi się razem z dwiema nastoletnimi córkami, Madeline (Danielle Savre) i Daisy (Skye McCole Bartusiak), do miasteczka na półwyspie Cape Cod. Pewnego dnia wychodzi na jaw, że mężczyzna jest gejem i ma romans ze swoim współpracownikiem (Adam Pascal). Zszokowane siostry nie wiedzą, jak mają się zachować w tej sytuacji. Na domiar złego konserwatywni mieszkańcy osady zaczynają wytykać rodzinę palcami."

Sundance Channel film The Baby Formula niedziela o 18:00 opis "Athena (Angela Vint) i Lilith (Megan Fahlenbock) są kochającą się parą lesbijek. Do szczęścia brakuje im tylko potomstwa. Kobiety postanawiają wziąć udział w eksperymencie, który ma na celu wytworzenie plemników z komórek macierzystych. Obie zachodzą w ciążę. Rodziny Atheny i Lilith nie są jednak zachwycone faktem, że dzieci nie mają ojców."

Fox TV American Horror Story: Asylum 2 Piątek o 23:00, sobota o 23:55 i niedziela o 23:00. opis "W latach 60. do zakładów dla obłąkanych trafiają nie tylko osoby chore psychicznie. Umieszcza się w nich również ludzi, których styl życia zbytnio odbiega od powszechnie akceptowanego. Wśród pacjentów podlegającego Kościołowi katolickiemu zakładu dla obłąkanych w Nowej Anglii są m.in. lesbijka Lana, podejrzany o morderstwo Kit, z pozoru spokojna Grace, która zamordował swoją rodzinę i nimfomanka Shelly. Jednak w tym szpitalu prawdziwymi psychopatami wydają się członkowie personelu: zarządzający zakładem uzależniony od seksu ksiądz Monsignor Timothy Howard, robiący przerażające eksperymenty na ludziach doktor Arden oraz sadystyczna zakonnica, siostra Jude. Historia opowiedziana w drugim sezonie serialu "American Horror Story" nie wiąże się z pierwszą serią. Aktorzy znani z poprzedniej odsłony wcielają się w zupełnie nowe postacie."

Dziewczyny i ich dziewczyny (The Real L World) odcinek 16 sobota o 01:00.

Skóra, w której żyję film Pedro Almodóvara sobota o 01:20 na Canal+.

Fox TV White Collar: Biały kołnierzyk sezon 3 występuję Matt Bomer, Sobota, 8 grudnia, o 15:00.

Czysta krew Sezon 4, piątek 22:00 i 23:00 na Fox Life oraz na HBO sobota, 22:00 i środa, 00:30, plus na HBO2 niedziela, 22:20 i wtorek, 23:30.

Bogate życie w New Jersey - sezon 4 12:00 i 13:00 na Fox Life. Caroline Manzo, jej brat ożenił się jednym którym odcinku.

BBC Knowledge Młodzi Amerykanie, odc. 2 Sobota, 8 grudnia o 22:00, Stacey spotyka się z ludźmi biorącymi udział w kontrowersyjnej terapii. Ma ona "wyleczyć" ich z homoseksualnej orientacji.

TVN7 Lakier do włosów Sobota, 8 grudnia, 19:30 powt. 12:55 niedziela opis "Baltimore, rok 1962. Pasją puszystej nastolatki Tracy Turnblad (Nikki Blonsky) jest taniec. Codziennie po szkole spieszy się do domu, by razem ze swoją przyjaciółką Penny Pingleton (Amanda Bynes) oglądać w telewizji słynny taneczny show Corny'ego Collinsa (James Marsden). Obie są zachwycone występującym tam Linkiem Larkinem (Zac Efron), co nie podoba się matce Tracy, Ednie (John Travolta). Tracy marzy, by wziąć udział w tej audycji. Nieoczekiwanie jej życzenie spełnia się, bo jedna z gwiazd odchodzi z programu i Corny organizuje przesłuchania. Tracy dostaje się do programu i robi tam wielką karierę. Jednak to nie podoba się Amber Von Tussle (Brittany Snow), dotychczasowej gwieździe tanecznego show oraz jej matce Velmie (Michelle Pfeiffer), która jest szefową stacji telewizyjnej. Matka i córka obmyślają zemstę. Musical oparty na filmie Johna Watersa z 1988 roku. Obraz nominowany do trzech Złotych Globów."

Comedy Central Facet też kobieta 7 grudnia, od 08:00 do 10:00 opis "Bezrobotni sprzedawcy samochodów Lee Standish (Benjamin Koldyke ) i Angel Ortiz (Amaury Nolasco) są przekonani, że kryzys ekonomiczny uderzył przede wszystkim w mężczyzn. By zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, przebierają się za kobiety. W ten sposób zostają przedstawicielkami firmy farmaceutycznej. Nowa rola sprawia, że zaczynają lepiej rozumieć płeć przeciwną. Stają się lepszymi mężami i ojcami. Starają się jednak nie zatracić swojej męskości".

Comedy Central Jak poznałem waszą matkę sezon 4 piątek o 18:55 dwa odcinki.

Comedy Central Family Szczęśliwi rozwodnicy sezon 2 piątek 20:55 dwa odcinki. Powt. sob. i niedz. od 18:00.

Viva Polska Seks wielkim mieście piątek o 21:00, powtórki sobota od 22:00.

Tagi: media
00:23, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 grudnia 2012

Tagi: muzyka
11:46, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Minneapolis przysięga pierwszej jawnej lesbijki na urząd szefa policji. Janeé Harteau została zaprzysiężona w czwartek przed tłumem 300 osób przed Ratuszem w Minneapolis, a jej partnerka Holly Keegel, która wraz z córką 13-letnią stali koło niej. (Joe My God)

Tagi: foto lesbijki
11:45, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 grudnia 2012

Związki partnerskie wracają do Sejmu. Dotarliśmy do projektu 29. posiedzenia Sejmu RP w dniach 11,12 i 13 grudnia. Dokładnie punkt obrad brzmi tak: "Rozstrzygnięcie przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich (druk nr 552), pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o związkach partnerskich (druk nr 553), pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich (druk nr 554), pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o związkach partnerskich (druk nr 555) Ostateczny termin rozpatrzenia wniosku Klubu RP upływa w dn. 07.01.2013 r." (źródło)

Norweska księżna Mette-Marit w październiku pojechała do Indii, by odebrać tam od surogatki parę bliźniąt. Biologicznym ojcem dzieci był jej przyjaciel gej, który wraz z partnerem poprosił księżną o pomoc w przewiezieniu ich do Norwegii - podaje Wirtualna Polska powołując się na informacje gazety "Haugesunds Avis".

O podróży księżnej do Indii wiedziała norweska ambasada, ale zaledwie kilka osób znało jej prawdziwy cel. Nawet pracownicy kliniki, w której przyszły na świat dzieci, nie wiedzieli, że osoba, która je odebrała jest członkinią rodziny królewskiej.

Norweska księżna tłumaczyła po ujawnieniu informacji o jej podróży do Inii, że zdawała sobie sprawę z możliwych konsekwencji, ale czuła, że jest w sytuacji bez wyjścia. Nowi ojcowie bliźnią wydali krótkie oświadczenie, w którym zapewniają, że do końca życia pozostaną księżnej bezgranicznie wdzięczni. (wprost)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że opublikowanie przez austriacką gazetę zdjęć całujących się duchownych nie było naruszeniem prawa.

Trybunał odrzucił skargę dyrektorów Seminarium Duchownego o naruszenie prawa do życia prywatnego.

Sprawa dotyczy głośnego w Austrii skandalu w Seminarium Duchownym w St. Poelten. Do prasy oraz władz Kościoła katolickiego w Austrii dotarły informacje o gejowskich orgiach i pedofilskich archiwach fotograficznych. Gazeta „Profil” opisująca wydarzenia zamieściła zdjęcia namiętnie całujących się duchownych.

Na fotografiach byli między innymi dyrektor Seminarium oraz jego zastępca. Wnieśli oni skargę przeciwko wydawcy o naruszenie ich prywatności. Po odrzuceniu jej przez austriackie sądy skierowali skargę do Trybunału w Strasburgu.

Zdaniem Trybunału, gazeta nie naruszyła artykułu Europejskiej Konwencji chroniącego prawo do życia prywatnego i rodzinnego. (Polskie Radio)

Tagi: news
13:37, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Dokument polecam dziś opowiada o rugby i gejach/lesbijkach w tym sporcie. Mówi o dwóch drużynach rugby z San Francisco i Sydney oraz o turnieju rugby imienia Marka Bingham który zginął w dniu 11 września zamach terrorystyczny. 

Opowiada dokument o akceptacji swojej orientacji po raz pierwszy mogą czuć sobą, najbardziej przykre rodzice lesbijki nie podtrawią zaakceptować córkę i modlą się za nią żeby zmieniła orientacje.

Polski opis "To proste, łapiesz piłkę i biegniesz w kierunku bramki. Jeśli piłkę ma gość w innej koszulce to rzucasz go na ziemię. Lepiej komuś przyłożyć, niż grać jak pasywny palant. Poznaj nieznane oblicze rugby!

Naderwane uszy, połamane nogi, krew, pot i duszący kurz to kwintesencja tego sportu. Tutaj nikogo nie obchodzi, czy jesteś gejem, czy lesbijką i jakiego jesteś wyznania. Jeśli lubisz szarżować z piłką, to zapraszamy!"

Dokument można obejrzeć na stronie Onet.VOD.pl

Tagi: dokument
10:29, lukeblog
Link Dodaj komentarz »

Carson Kressley pojawił się w programie Joy Behar opowiedział o swoim coming out jak przez program Queer Eye dla Straight Guy został zmuszony ujawnić się rodzicom.

Ellen Degeneres reklama JC Penny świąteczna, ale mamuśki z One Million Moms już grzmią jak mogli JC Penny zatrudnić lesbijkę w reklamach, żądają bojkotu firmy. (Joe My Gog)

Tagi: media news
01:15, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 grudnia 2012

 The Washington Post pyta Barney'a Franka o swój coming out:

Tagi: news
13:14, lukeblog
Link Dodaj komentarz »
Fot: Channel5

W jednym odcinku Dom twoich marzeń, pojawia się rodzina dwóch tatusiów i dzieci, projektantka projektuje pokój córki od tatusiów gejów. Program jest brytyjski i to norma że w programie są akcenty LGBT.

Para gejów to Barrie i Tony Drewitt-Barlows, są znani w Anglii para milionerów wiele mówi o nich.

Opis: "Brytyjskie domy potrzebują pomocy eksperta. Tak uważa słynna projektantka wnętrz Kelly Hoppen. Zarządzi więc gruntowną rekonstrukcje źle zaprojektowanych pokoi, kuchni i łazienek. Pierwsza dama angielskiego designu, Kelly Hoppen, ma do wykonania ważną misję. Jej największym marzeniem jest zmiana nawyków wnętrzarskich Brytyjczyków. Wielu z nich wydaje tysiące funtów na wystrój swoich domów. Zupełnie niepotrzebnie! Projektantka uważa, że najważniejsze są dobre pomysły. Stosując proste i dostępne dla wszystkich rozwiązania, sprawia, że brzydkie wnętrza nabierają smaku i odzyskują stracony wdzięk. Kelly doradza, jakie kupić meble oraz jak dobrać najlepsze oświetlenie. W każdym odcinku przewraca do góry nogami mieszkanie jednej rodziny. Bez problemu zamienia nudno i źle urządzona przestrzeń w dom twoich marzeń."

(odcinek będzie można obejrzeć przez 6 dni jeszcze na TVN Player)

Opis odcinka tego po angielskie na Chnannel 5

zwiastun odcinka:

Poniżej wideo kilku lat o Barrie i Tony Drewitt-Barlows: